Mogą nieodwracalnie zniszczyć wątrobę. Niestety Polacy nie znają umiaru
Popularne leki, które Polacy często zażywają w nadmiarze, mogą poważnie zaszkodzić wątrobie. Na liście są m.in. powszechnie i często przewlekle stosowane leki przeciwbólowe, a nawet ziołowe suplementy. Skutkiem może być nawet nieodwracalne uszkodzenie gruczołu i zgon.
1. Tak rujnujesz wątrobę
Na liście leków, na ktore szczególnie powinniśmy uważać, są nie tylko preparaty dostępne na receptę, ale też środki, które możemy kupić bez konsultacji z lekarzem - na stacji benzynowej, w supermarkecie, czy przez internet.
To może być pierwszy krok do poważnych problemów z wątrobą. Dr hab. n. med. Jerzy Jaroszewicz, szef Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, ostrzega w rozmowie z PAP, że polekowe uszkodzenia wątroby stanowią nawet 15 proc. chorób wątroby.
Mogą się do tego przyczyniać m.in. antybiotyki, tabletki antykoncepcyjne, a także leki stosowane w leczeniu schorzeń kardiologicznych, neurologicznych.
Uważa trzeba także na popularne leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe jak te zawierające ibuprofen (oraz inne leki z grupy NLPZ) czy paracetamol.
2. Zakazane połączenie
Niedawno pisaliśmy o śmiertelnie niebezpiecznym trendzie z TikToka - #paracetamolchallenge, który polegał na zażywnaiu paracetamolu i popijaniu go alkoholem. Lekarze bili na alarm, że Polacy łykają ten lek jak cukierki, a o zatrucie wcale nie jest tak trudno. Skutkiem może być nawet zgon.
Izabella Magnowska-Wiśniewska, hepatolog z Centrum Medycznego Damiana, w rozmowie z WP abcZdrowie ostrzegała, że jednorazowe przyjęcie dawki już 6 g nawet przy zupełnie zdrowej wątrobie, prowadzi do jej uszkodzenia.
- Każda dawka większa niż 6 g, to ryzyko niewydolności, nawet wymagającej przeszczepienia narządu - wyjaśniała lekarka.
- Pracując na oddziale, widziałam kilkanaście przypadków uszkodzenia wątroby przez paracetamol, najczęściej był to skutek łączenia go z innymi lekami przeciwbólowymi czy alkoholem. Wówczas ta dawka jest znacznie mniejsza niż 6 g, ponieważ na wątrobę oddziałują dwa czynniki szkodliwe: etanol i substancja czynna, które wątroba musi zmetabolizować - zwracała uwagę hepatolog.
3. Suplementy i zioła też szkodzą
Wątroba może także nie wytrzymać leczenia ziołami, zwłaszcza jeśli stosujemy je na własną rękę.
- Nie zaszkodzimy sobie sięgając po herbatkę z rumianku czy pokrzywy, ale kiedy zaczynamy poważne ziołowe leczenie, zwłaszcza przyjmując przy tym leki, skutki dla zdrowia mogą być bardzo poważne - ostrzegała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Magdalena Cubała-Kucharska, specjalistka medycyny rodzinnej, członkini Polskiego Towarzystwa Żywieniowego i założycielka Instytutu Medycyny Integracyjnej Arcana.
- Na takim leczeniu, zwłaszcza jeśli stosujemy je na własną rękę, kupując niesprawdzone preparaty w internecie, może bardzo ucierpieć wątroba - dodała lekarka.
Wskazała m.in. stosowaną w leczeniu przeciwpasożytniczym artemizyną, a także popularnymi w odchudzaniu garcinią cambogią i ephedrą sinicą, widłakiem goździstym, z którego przygotowuje się napary na problemy ze snem.
Ostrzegła też przed silnymi właściwościami trującymi stosowanej w homeopatii belladonny czy jaskółczego ziela popularne m.in. ze względu na działanie bakteriobójcze.
Wątrobie mogą także poważnie zaszkodzić suplementy odchudzające, które zawierają ekstrakt z zielonej herbaty, a także przedawkowanie żelaza czy witaminy A.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.