Trwa ładowanie...

Wystarczy tylko lampka wina, a następnego dnia pęka ci głowa? Naukowcy: To może świadczyć o alergii

Złe samopoczucie po winie nie musi być kacem. Naukowcy przyjrzeli się sprawie i doszli do wniosku, że ból głowy i zaczerwienione oczy mogą świadczyć o reakcji alergicznej bądź nietolerancji niektórych związków zawartych w alkoholu.

Zobacz film: "Kogo najchętniej atakują komary?"

1. Kac po winie to alergia?

Jedna lampka wina, a następnego dnia pęka ci głowa? To niekoniecznie jest kac, tylko reakcja alergiczna. Dlatego wiele osób bardzo szybko zaczyna czuć się źle po wypiciu nawet małej ilości wina.

Kac po winie? To może świadczyć o alergii
Kac po winie? To może świadczyć o alergii (Getty Images)

Chodzi o reakcję organizmu na histaminy, zawarte w winie. Kiedy te związki trafiają do krwiobiegu, pobudzają produkcję przeciwciał nazywanych immunoglobulinami. A to właśnie immunoglobuliny są odpowiedzialne wystąpienie reakcji alergicznych, takie jak kichanie, ból głowy, swędzenie skóry, drapanie w gardle czy zaczerwienienie oczu.

Zdaniem naukowców u niektórych osób histaminy mogą wywoływać szczególnie silną reakcję. Jest to związane z niedoborem lub zbyt małą aktywnością fizjologiczną oksydazy diaminowej (DAO), enzymu, który jest w stanie rozłożyć histaminy. Dlatego niektóre osoby po wypiciu wina czują się osowiałe, boli je głowa. W tym przypadku jest to po prostu nietolerancja.

2. Siarczyny mogą uczulać

Najwięcej histaminy ma czerwone wino: od 60 do 13 000 mg/l. Wina deserowe zawierają ok. 400 ml/g, a białe od 3 do 120 ml/l. Według naukowców osoby, które źle tolerują histaminy, powinny zwłaszcza unikać szampana, win musujących oraz cydrów.

Jednak histaminy nie są jedyną przyczyną bólu głowy. Wina często również zawierają siarczyny, które też mogą powodować podobne objawy, ale wówczas nie jest to objaw nietolerancji, tylko alergii. Siarczyny możemy spotkać w winie, piwie, suszonych warzywach i owocach oraz krewetkach.

3. Czy można uniknąć kacu po winie?

Co jednak zrobić, jeśli lubimy smak wina, ale po nim czujemy się źle? Niestety nie ma na to złotego środka. Leki na alergię nie wolno mieszać z alkoholem, ponieważ może to tylko doprowadzić do nasilenia się objawów.

Zobacz także: Wino odstresowuje. I nie chodzi o alkohol!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.