Trwa ładowanie...

Wadliwy gen przyczyną raka jajnika

 Ewa Rycerz
20.01.2016 15:04
Wadliwy gen przyczyną raka jajnika
Wadliwy gen przyczyną raka jajnika (Źródło: 123rf)

Naukowcy odkryli gen, który odpowiedzialny jest za powstawanie raka jajnika. – Mamy nadzieję, że pozwoli to na wykrywanie choroby na wczesnym jej etapie – mówi Nell Barrie z Cambridge Institute.

Naukowcy z Cambridge porównali geny ośmiu tysięcy Europejek. U 3250 z nich rozpoznano raka jajnika, 3400 kobiet nie borykało się z tą chorobą, a 2000 z nich miało w rodzinie osobę chorą na nowotwór.

U około 18 na 1000 kobiet rozwinął się nowotwór jajnika, ale ryzyko zachorowania wzrastało do 58 kobiet na 1000 u tych pań, u których występował wadliwy gen BRCA1. Okazało się, że te kobiety, które noszą w sobie dziedziczną mutację genu BRCA1, są ponad trzy razy bardziej narażone na zachorowanie na raka jajnika niż te bez wadliwego genu.

Badania wykazały również, że kobiety ze zmutowanym genem BRCA1 były bardziej narażone na nowotwory złośliwe.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

– Mam nadzieję, że nasze badania pozwolą na opracowanie testu genetycznego, dzięki któremu będzie możliwe wcześniejsze wykrywanie raka jajnika – mówi profesor Paul Pharoah z Cambridge Institute.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii u około 7100 kobiet rozpoznaje się raka jajnika. Ponad 4200 z nich umiera z powodu tej choroby. W Polsce na ten nowotwór zapada około 3500 kobiet rocznie, a ponad 10 000 umiera. Głównie są to panie pomiędzy 50. a 80. rokiem życia.

Ten typ nowotworu jest również jednym z najbardziej podstępnych. Latami nie daje żadnych objawów, przez co diagnozowany jest najczęściej zbyt późno, w stadium, które nie daje praktycznie szans na skuteczne leczenie. Wiele Polek w okresie menopauzalnym popełnia poważny błąd, lekceważąc regularne badania. Tymczasem nowoczesne ultrasonografy potrafią wykryć już kilkumilimetrowy guzek, dlatego tak ważne są wizyty u ginekologa co najmniej raz do roku.

O postępującej chorobie świadczy długotrwała niestrawność, wzdęcia i brak apetytu, co bywa zrzucane raczej na związane z wiekiem dolegliwości żołądkowe, niż na rozwój raka. Z kolei nudności, wymioty, zaparcia, parcie na pęcherz i obrzęk nóg to oznaki, że nowotwór znajduje się w stadium zaawansowanym.

Co ciekawe, jednym z czynników ryzyka oprócz wadliwego genu, jest ilość i częstotliwość owulacji. Okazuje się bowiem, że rozwojowi raka jajnika sprzyja przerwanie ciągłości nabłonka oraz drażniące działanie płynu pęcherzykowego, który zawiera estrogeny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Nowotwór jajnika
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze