Wadliwy gen przyczyną raka jajnika

Naukowcy odkryli gen, który odpowiedzialny jest za powstawanie raka jajnika. – Mamy nadzieję, że pozwoli to na wykrywanie choroby na wczesnym jej etapie – mówi Nell Barrie z Cambridge Institute.

Naukowcy z Cambridge porównali geny ośmiu tysięcy Europejek. U 3250 z nich rozpoznano raka jajnika, 3400 kobiet nie borykało się z tą chorobą, a 2000 z nich miało w rodzinie osobę chorą na nowotwór.

U około 18 na 1000 kobiet rozwinął się nowotwór jajnika, ale ryzyko zachorowania wzrastało do 58 kobiet na 1000 u tych pań, u których występował wadliwy gen BRCA1. Okazało się, że te kobiety, które noszą w sobie dziedziczną mutację genu BRCA1, są ponad trzy razy bardziej narażone na zachorowanie na raka jajnika niż te bez wadliwego genu.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Badania wykazały również, że kobiety ze zmutowanym genem BRCA1 były bardziej narażone na nowotwory złośliwe.

– Mam nadzieję, że nasze badania pozwolą na opracowanie testu genetycznego, dzięki któremu będzie możliwe wcześniejsze wykrywanie raka jajnika – mówi profesor Paul Pharoah z Cambridge Institute.

Każdego roku w Wielkiej Brytanii u około 7100 kobiet rozpoznaje się raka jajnika. Ponad 4200 z nich umiera z powodu tej choroby. W Polsce na ten nowotwór zapada około 3500 kobiet rocznie, a ponad 10 000 umiera. Głównie są to panie pomiędzy 50. a 80. rokiem życia.

Ten typ nowotworu jest również jednym z najbardziej podstępnych. Latami nie daje żadnych objawów, przez co diagnozowany jest najczęściej zbyt późno, w stadium, które nie daje praktycznie szans na skuteczne leczenie. Wiele Polek w okresie menopauzalnym popełnia poważny błąd, lekceważąc regularne badania. Tymczasem nowoczesne ultrasonografy potrafią wykryć już kilkumilimetrowy guzek, dlatego tak ważne są wizyty u ginekologa co najmniej raz do roku.

O postępującej chorobie świadczy długotrwała niestrawność, wzdęcia i brak apetytu, co bywa zrzucane raczej na związane z wiekiem dolegliwości żołądkowe, niż na rozwój raka. Z kolei nudności, wymioty, zaparcia, parcie na pęcherz i obrzęk nóg to oznaki, że nowotwór znajduje się w stadium zaawansowanym.

Co ciekawe, jednym z czynników ryzyka oprócz wadliwego genu, jest ilość i częstotliwość owulacji. Okazuje się bowiem, że rozwojowi raka jajnika sprzyja przerwanie ciągłości nabłonka oraz drażniące działanie płynu pęcherzykowego, który zawiera estrogeny.

Następny artykuł: Objawy

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy