Cichy zabójca kobiet. 70 proc. pacjentek przegrywa walkę z tym rakiem w ciągu pięciu lat
Rak jajnika rozwija się podstępnie, a jego objawy można łatwo przeoczyć albo pomylić z innymi dolegliwościami. Choroba jest najczęściej rozpoznawana w późnym stadium zaawansowania. Do tego nie ma badań przesiewowych, które w tym kierunku można by wykonać u pacjentek. Które symptomy powinny wzbudzić czujność?
1. Rak jajnika to podstępny nowotwór
Rak jajnika nazywany jest "cichym zabójcą kobiet". Jest jednym z najbardziej podstępnych nowotworów, który rozwija się w ukryciu, często nie dając żadnych objawów. W Polsce jest czwartą przyczyną zgonów kobiet na nowotwory. Niestety w wielu przypadkach diagnoza stawiana jest zbyt późno, co wiąże się z potrzebą wprowadzenia agresywnego leczenia onkologicznego i niepewnym rokowaniem.
Częstość występowania raka jajnika wzrasta wraz z wiekiem. Najczęściej występuje u kobiet po menopauzie, po 50. roku życia. Częściej spotykany jest również u młodych kobiet. Prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej, prof. Włodzimierz Sawicki powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że "13 pacjentek dziennie dowiaduje się, że ma raka jajnika, z czego 70 proc. przegrywa tę walkę w ciągu pięciu lat".
Kobiety z predyspozycją genetyczną mogą być bardziej narażone na rozwój tej choroby nowotworowej. Nosicielstwo w genie BRCA1 i BRCA2 zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Do innych czynników ryzyka zalicza się m.in. otyłość, czynniki hormonalne i związane z prokreacją. U kobiet, które nie rodziły, wzrasta również ryzyko zachorowania.
2. Długo daje mylące objawy
Obecnie nie ma skutecznych badań przesiewowych w kierunku raka jajnika, jak to jest na przykład w przypadku raka szyjki macicy czy raka piersi. Zaleca się dbanie o regularnie wizyty u ginekologa, prowadzenie zdrowego trybu życia i ograniczenie czynników ryzyka.
W ok. 70 proc. przypadków rak jajnika jest wykrywany w zaawansowanym, III lub IV stadium rozwoju. Dlatego, że ten nowotwór rozwija się podstępnie i nie daje wyraźnych objawów. Im wcześniej zostanie wykryty rak jajnika, tym większe są szanse na całkowite wyleczenie.
Zobacz także: Trzy proste kroki zmniejszają ryzyko raka o ponad 60 proc. Rewolucyjne wyniki badań
3. Wczesne objawy raka jajnika, na które warto zwrócić uwagę
Jak podaje brytyjska organizacja, Ovarian Cancer Action, są cztery wczesne objawy raka jajnika, na które warto zwrócić szczególną uwagę. Są to:
- uporczywy ból brzucha,
- wzdęcia,
- brak apetytu lub wczesne uczucie sytości nawet po niewielkim posiłku,
- zmiana częstotliwości oddawania moczu.
Do dolegliwości, które wskazują na raka jajnika, zalicza się też m.in. nieregularne miesiączki, zwiększenie obwodu brzucha, ciągłe zmęczenie i ból pleców.
W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących symptomów należy skonsultować się z lekarzem.
Anna Tłustochowicz, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.