Trwa ładowanie...

Zabójcze połączenie. Błyskawicznie może dojść do udaru

Zakazane podczas upałów. Z tych aktywności lepiej zrezygnować
Zakazane podczas upałów. Z tych aktywności lepiej zrezygnować (Getty Images)

Wróciły upały, a wraz z nimi ostrzeżenia przed wysokim ryzykiem odwodnienia organizmu i udarów cieplnych. Lekarze przypominają, że w najbardziej gorącym okresie dnia, powinniśmy zrezygnować z nadmiernego wysiłku, w tym również z treningów na świeżym powietrzu. Upał w połączeniu z aktywnością fizyczną może doprowadzić nawet do zgonu.

spis treści

1. W takie dni błyskawicznie może dojść do udaru

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, najbliższe dni będą upalne i słoneczne. "Ostrzegamy przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień od 30°C do 33°C" - czytamy w opublikowanym komunikacie.

To pogoda wymarzona na urlop, ale trudna dla seniorów oraz osób z chorobami krążenia i niewydolnością nerek - w ich przypadku odwodnienie może błyskawicznie doprowadzić do groźnych powikłań.

Zobacz film: "Doktor Sutkowski o tym jak się ustrzec przed upałami"

Eksperci apelują również do osób młodych i zdrowych, by nie lekceważyły ryzyka związanego z przegrzaniem organizmu.

- Wysoka temperatura doprowadza do odwodnienia, do utraty elektrolitów, powoduje rozkurcz naczyń obwodowych. To może doprowadzić do przyspieszenia akcji serca, obniżenia ciśnienia tętniczego, co w konsekwencji może wywołać arytmię i zapaść - tłumaczył w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr hab. med. Marcin Grabowski, kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych, hipertensjolog.

Bieganie w upalne dni wiąże się z ryzykiem przegrzania organizmu
Bieganie w upalne dni wiąże się z ryzykiem przegrzania organizmu (Getty Images)

2. Czym grozi trening w upalne dni?

Lekarze przypominają, że w czasie upałów trzeba ograniczyć również treningi sportowe na świeżym powietrzu. Intensywny wysiłek fizyczny, gdy żar leje się z nieba, może błyskawicznie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Co powinno nas zaalarmować?

- Odwodnienie można poznać po takich objawach jak suchość w ustach, pogorszone samopoczucie, uczucie zmęczenia, nadmierna potliwość, po dalej idące symptomy jak zawroty głowy, oszołomienie, udar cieplny i utratę przytomności. Teoretycznie może dojść nawet do zgonu, ponieważ brak wody w organizmie może doprowadzić do śmierci – podkreślał w rozmowie z WP abcZdrowie lekarz rodzinny dr Tomasz Zieliński.

Specjaliści radzą, by w takie dni przełożyć jazdę na rowerze czy bieganie na godziny poranne lub wieczorne, kiedy jest chłodniej. Trening w upale może prowadzić do wyczerpania lub osłabienia cieplnego.

- Dotyczy to szczególnie osób, które nie uprawiają regularnie sportu, więc ich organizm nie jest przygotowany na taką aktywność przy wysokich temperaturach. W takich przypadkach lepiej w ogóle z niej zrezygnować lub uprawiać sport rano, kiedy temperatury nie są takie wysokie. Zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem i nie przeceniajmy swoich możliwości - przekonuje dr Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

3. Jak ćwiczyć w upale?

Ćwiczenie przy wysokich temperaturach wymaga specjalnego przygotowania. Warunkiem koniecznym jest regularne uzupełnianie wody i elektrolitów. Bardzo ważny jest również odpowiedni strój - odzież wykonana z oddychających materiałów, czapka z daszkiem i okulary z filtrem UV. W miarę możliwości wybierajmy miejsca bardziej zacienione, gdzie w razie potrzeby będzie można się skryć w cieniu drzew.

- Powinniśmy unikać ćwiczeń na świeżym powietrzu, ale również w pomieszczeniach za mocno klimatyzowanych. W upały powinniśmy trenować albo bardzo wcześnie, albo wieczorem, lepiej też skrócić czas ćwiczeń i ich intensywność - wskazuje prof. dr hab. n. med. Łukasz Małek, kardiolog i kardiolog sportowy z Poradni Kardiologii Sportowej Centrum Kardiologii Klinicznej Szpitala MSWiA i AWF w Warszawie.

Profesor przypomina we wpisie opublikowanym na Facebooku, że kluczowe znaczenie ma odpowiednie chłodzenie organizmu przed, w trakcie i po wysiłku, aby zapobiec przegrzaniu.

- Przed wysiłkami szczególnie skuteczne są zwłaszcza zimne kąpiele, przyjmowanie zimnych płynów, sorbetów, w trakcie wysiłku kamizelki chłodzące, spraye wodne, a po wysiłku zimne kąpiele i krioterapia - radzi lekarz.

Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze