Trwa ładowanie...

Zaćma – czy Ciebie też to czeka?

Avatar placeholder
26.11.2018 13:50
Zaćma – czy Ciebie też to czeka?
Zaćma – czy Ciebie też to czeka?

Kiedy zmysł wzroku zaczyna szwankować, jakość życia stanowczo się pogarsza. W konsekwencji nawet te codzienne, teoretycznie proste czynności nastręczają wielu trudności. Jedną z bardziej powszechnych chorób, które dotykają oczy jest zaćma. Z czym przyjdzie Ci się zmierzyć, gdy usłyszysz taką diagnozę?

Zaćma to jedna z najczęściej spotykanych chorób oczu
Zaćma to jedna z najczęściej spotykanych chorób oczu

1. Zaćma – co kryje się pod tą nazwą?

Zaćma, zwana kataraktą, to choroba oczu, która dotyka głównie ludzi starszych (po 60. roku życia, częściej kobiety niż mężczyzn). Szacuje się, że niemal każda osoba po ukończeniu 70. roku życia jest w mniejszym bądź większym stopniu obarczona tą przypadłością. W związku z tym trzeba przyjąć, że być może i Tobie lub komuś z Twoich bliskich kiedyś przyjdzie się z nią zmierzyć. Co wtedy?

Bez obaw – zaćmę można szybko i skutecznie wyleczyć. Katarakta to nic innego jak zmętnienie soczewki oka. Kiedy jest ona przezroczysta i elastyczna, widzisz bardzo wyraźnie. Gdy natomiast na wskutek naturalnych procesów starzenia się organizmu lub z innego powodu zaczyna mętnieć, Twój wzrok znacznie się pogarsza. Zaćma jest jedną z częstych przyczyn ślepoty, więc musisz podjąć natychmiastowe kroki, aby uchronić się przed życiem w ciemności…

2. Przyczyny choroby

Zobacz film: "Pierwsze objawy zaćmy"

Choć zaćma większości z nas kojarzy się z typową chorobą wieku starczego, istnieją także inne przyczyny jej powstawania. Poza zaćmą starczą można wyróżnić takie jej rodzaje jak m.in.:

 • zaćma pourazowa – może wystąpić po urazie gałki ocznej lub głowy,
 • zaćma cukrzycowa – często występuje u osób chorujących na cukrzycę, ma związek z zaburzeniami metabolizmu,
 • zaćma polekowa – na ten rodzaj zaćmy szczególnie narażone są osoby przyjmujące leki steroidowe,
 • zaćma wrodzona – dziecko rodzi się z mętną soczewką.

Objawy mniej i bardziej… wyraźne

Zaćma to choroba podstępna. Może rozwijać się przez wiele lat. Początkowe objawy nie są na tyle jednoznaczne, aby mogły wzbudzić Twój niepokój. „Zwykłe” pogorszenie widzenia (często bagatelizowane) przeradza się następnie w szereg poważniejszych i bardziej dotkliwych objawów, którymi są m.in.:

 • coraz to bardziej „przymglone” widzenie,
 • charakterystyczne dwojenie się w oczach,
 • trudności z czytaniem i pisaniem z powodu rozmazywania się tekstu,
 • szybkie męczenie się oczu (np. podczas czytania),
 • ból oczu podczas kontaktu ze światłem słonecznym,
 • zmniejszenie intensywności oraz wyrazistości kolorów,
 • widzenie aureoli.

Istnieje jeszcze jeden objaw, który szczególnie powinien wzbudzić Twoją czujność – brak poprawy ostrości widzenia pomimo zmiany okularów lub szkieł kontaktowych na mocniejsze. Pamiętaj, że zaćmy nie można korygować przy ich pomocy.

3. Leczenie zaćmy

Jedynym sposobem rozwiązania problemu zaćmy jest operacja. Choć brzmi groźnie, nie musisz się obawiać. Zabieg trwa około pół godziny i jest całkowicie bezbolesny. Lekarz aplikuje krople znieczulające oraz leki uspokajające. Następnie usuwa „zepsutą” soczewkę i zastępuje ją sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Po zabiegu przez kilka dni należy na siebie uważać – nie można np. gwałtownie schylać się i narażać na intensywny wysiłek fizyczny.

Zaćmę możesz zoperować zarówno odpłatnie jak i w ramach NFZ (zabieg jest refundowany). W przypadku zabiegu odpłatnego czekasz zazwyczaj mniej niż 3-4 tygodnie. Płacisz jednak 3 do 10 tys. zł. Skąd tak duża rozbieżność cenowa? Tutaj masz wybór - podstawowa wersja soczewki lub „wzbogacona” o korektę innych wad wzroku (m.in. astygmatyzmu czy krótkowzroczności). Im lepsza soczewka, tym cena zabiegu jest wyższa.

Zabieg na NFZ jest bezpłatny, ale czas oczekiwania wynosi średnio 18 miesięcy. Czy możesz sobie pozwolić na tak długie oczekiwanie? Wiele osób czeka, bo uważa, że nie ma innego wyjścia. Jak się okazuje, koszty zabiegu możesz podzielić na wygodne raty! Szybko odzyskasz doskonały wzrok, a Twój domowy budżet wcale na tym nie ucierpi.

W przypadku zaćmy liczy się czas – choć początkowo choroba rozwija się powoli, w późniejszym stadium nabiera tempa i może doprowadzić do całkowitej utraty samodzielności. Nie pozwól na to!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Jaskra a zaćma
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.