Zanieczyszczenia powietrza wpływają na rozwój choroby Alzheimera - badania naukowe

Nie tylko choroby serca czy układu oddechowego. Jak wynika z badań prowadzonych na University of Southern California zanieczyszczenia powietrza mogą przyczyniać się także do rozwoju choroby Alzheimera.

Przeprowadzone obserwacje dowiodły, że kobiety w starszym wieku, które żyją w miejscach, gdzie zanieczyszczenie powietrza przekracza dopuszczalne normy, są dwukrotnie bardziej narażone na pojawienie się demencji.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?
Jak smog wpływa na nasze zdrowie? [7 zdjęć]

Smog powstaje, gdy zanieczyszczenia powietrza współwystępują wraz ze znacznym zamgleniem i brakiem wiatru....

zobacz galerię

U kobiet mających predyspozycje genetyczne ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrosło o 263 proc. Zebrane dane obejmują 3 647 kobiet w wieku 65-79 lat pochodzących z USA.

Naukowcy wykazują związek zanieczyszczeń powietrza z rozwojem Alzheimera
Naukowcy wykazują związek zanieczyszczeń powietrza z rozwojem Alzheimera (123rf)

Jak tłumaczą naukowcy, drobne cząsteczki zanieczyszczonego powietrza są tak małe, że mogą przenikać do krwi, a tą drogą dotrzeć do mózgu. Tam zdolne są do wywołania odpowiedzi organizmu, mogącej doprowadzić do wytworzenia płytek związanych z powstaniem tej choroby neurologicznej.

Caleb Finch, współautor badań oraz Leonard Davis, profesor na University of Southern California, ostrzegają, że to badanie ma znaczenie globalne i każde państwo powinno zwrócić uwagę na problem zanieczyszczenia powietrza.

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy