Zawieszony między snem a jawą – hipnagogia

Hipnagogia, to zjawisko fizjologiczne, pojawiające się w momencie zasypiania. Nasz umysł zawiesza się pomiędzy snem a jawą, pojawiają się realistyczne wrażenia wzrokowe, słuchowe lub kinestetyczne, które powodują, że nie potrafimy odróżnić, czy to, co właśnie przeżywamy, jest prawdą, czy urojeniem.

Różnica między omamami a hipnagogią

10 sposobów na lepszy sen

Bezsenność żywi się osiągnięciami nowoczesnego życia: światłem komórki, tabletu lub zegarka elektronicznego na stoliku nocnym. Krótkie fale niebieskiego...

Omamy, to zaburzenia percepcji, które występują bez pojawienia się bodźca zewnętrznego. Na podstawie badania PET stwierdzono, że omamy występują w okresach podwyższonej aktywności w rejonie wzgórza, podwzgórza, hipokampu oraz części kory. Oznacza to, że pojawiają się w obszarach aktywowanych przez odczucia słuchowe. Omamy są odbierane jako realne wrażenia zmysłowe. Najczęściej towarzyszą chorobom psychicznym, takim jak: schizofrenia, mania, psychoza, depresja, zaburzenia świadomości. Mogą pojawić się także jako efekt zażycia substancji psychoaktywnych czy nadużycia alkoholu.

Zobacz film: "Coraz więcej Polaków cierpi na depresję"

Omamy hipnagogiczne nie są zjawiskiem psychopatologicznym. Pojawiają się w momencie przechodzenia ze stanu czuwania w sen. Objawy te nie są wynikiem choroby psychicznej, a wynikają z fizjologii.

Skąd bierze się hipnagogia?

Ten odmienny stan świadomości, którego możemy doświadczyć tuż przed zaśnięciem, jest wynikiem rozregulowanego rytmu dobowego, ale może być też pierwszym objawem narkolepsji. Najczęściej jednak omamy hipnagogiczne pojawiają się, kiedy jesteśmy przemęczeni lub w ciągu dnia doświadczyliśmy wielu skrajnych emocji.

Autorem pojęcia „hipnagogia” był francuski uczony i lekarz, Louis Ferdinand Alfred Maury. Hipnagogia, to zlepek słów „hipnos” (sen) i agogeus” (przewodnik). Inny badacz, Frederic Myers opisał podobne zjawisko – omamy hipnopompiczne, pojawiające się zaraz po przebudzeniu. Do dziś psychiatrzy zastanawiają się nad różnicami między tymi doznaniami. Okazuje się, że rozbieżność pomiędzy stanami uzależniona jest od momentu snu, w którym występuje. Hipnagogia ma miejsce tuż przed głębokim zaśnięciem, omamy hipnopompiczne pojawiają się, gdy wybudzamy się ze snu.

Jak wyglądają omamy hipnagogiczne?

Kiedy po raz pierwszy doświadczymy objawów hipnagogii, możemy być mocno zaniepokojeni. Wiemy, że zasypiamy, a zaczynamy mieć realne wizje, słyszeć nienaturalne głosy i mieć dziwne odczucia – czuć czyjś dotyk, zapach. Niekiedy obrazy te są przyjemne – w tym śnie na jawie widzimy piękne krajobrazy, bliskie osoby. Częściej jednak odbierane na granicy świadomości stany są abstrakcyjne – mozaiki, formy geometryczne, migoczące światła, jaskrawe kolory, formy, które wyglądem przypominają obłoczki (nazywamy je „światłami entoptycznymi”, „fostenami” lub „kształtami stałymi”). Pojawiają się w naszym umyśle, obracając się jak w kalejdoskopie, prowadząc wręcz do absurdalnych wizji.

Sny a omamy hipnagogiczne

Niektórzy mają sny, których nie pamiętają po przebudzeniu, inni śnią świadomie – mogą kreować w marzeniach sennych różne sytuacje, postępować tak, jak zrobiliby to na jawie. Omamy hipnagogiczne, to jeszcze inne zjawisko, które zawiesza naszą rzeczywistość we śnie. Choć wielu uczonych widzi w nim niewiele znaczącą aktywność mózgu, która pozwala na rozładowanie napięcia, hipnagogia jest czymś więcej. Omamy hipnagogiczne ****posiadają często głębokie znaczenie i określone struktury, które świadczą o bogatej wyobraźni i nieprzeciętnej inteligencji.

Psycholog Andreas Mavromatis wiąże wizje hipnagogiczne ze sferą snów, kreatywnością, medytacją, ale również z doświadczeniami mistycznymi i zjawiskami paranienormalnymi. Porównuje on hipnagogię z czwartym stanem, obok snu, jawy i śnienia. Te odmienne fazy mają swoje odzwierciedlenie w anatomii mózgu. Wzgórze, uznawane za „centrum świadomości” i prawdopodobne źródło omamów hipnagogicznych, jest połączone z układem limbicznym, półkulami mózgu, tzw. mózgiem gadzim, czyli podświadomą, ewolucyjnie najstarszą częścią mózgu, która pozostaje poza kontrolą świadomości. Zdaniem Mavromatisa, każda z tych części posiada odrębną świadomość, która może być „obca” dla innej . Mamy tu do czynienia właśnie z hipnagogią.

Omamy hipnagogiczne, to wrażenia zmysłowe i quasi-zmysłowe. To psychiczne doświadczenie ruchu ciała, mrowienia, wibracji, uderzenia zimna lub gorąca, wrażenie unoszenia się bądź spadania. Sny hipnagogiczne mogą operować obrazem, grą światła i dźwięku i rozwijają się w rozbudowane wizje i pełne sny. Nie powinny nas przerażać, bo nie są oznaką zaburzeń psychicznych, a wynikiem przemęczenia i dużej ilości wrażeń w ciągu dnia.

Komentarze (3)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Parapsychologia
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomóżcie

~Samotna 57853 • ostatni post 3 godziny temu

5

Pomocni lekarze

Artykuły Parapsychologia
Parapsychologia

Wróżbitka

Wróżbitka

Wróżbiarze i wróżbitki nie zgadzają się z krytyką specjalistów, którzy zarzucają brak naukowej interpretacji zjawiska przepowiadania przyszłości.

Parapsychologia

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Twój znak zodiaku zdradza, jak mamą będziesz

Horoskop dla przyszłej mamy Każda przyszła mama, albo już mama, zastanawia się, jak sprawdzi się w tej roli, czy podoła. Czy może przejmie cechy swojej matki czy wypracuje zupełnie nowy styl wychowania dzieci. Postanowienia i cechu charakteru to jedno....

Parapsychologia

Medytacja „wglądu w siebie"

Medytacja „wglądu w siebie"

Osoba, która stosuje medytację vipassana, jest bardziej wrażliwa na cierpienia, otoczona jest harmonią i spokojem.

Parapsychologia

Stan hipnozy

Stan hipnozy

Hipnoza pomaga leczyć uzależnionych, chorych na nerwicę i stany lękowe. Twierdzi się, że jest to także jeden z najlepszych sposobów na wyleczenie zaburzeń odżywiania.

Parapsychologia

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Twój mózg potrafi podejmować decyzje podczas snu!

Zapewne niejeden z nas przed poważnym egzaminem próbował wkładania podręcznika pod poduszkę w nadziei, że wiedza w jakiś magiczny sposób przeniknie do naszego umysłu. Metoda wydaje się oczywiście śmieszna, jednak okazuje się, że zastąpienie zwykłej książki...

Parapsychologia

Śmierć kliniczna

Mimo iż czasy współczesne często określa się mianem „cywilizacji śmierci", tak naprawdę przeciętny człowiek mało wie w dziedzinie wiedzy tanatologicznej, zajmującej się badaniem przyczyn śmierci, jej oznak i związanych z nią zjawisk. Człowiek pragnie...

Parapsychologia

Rozdwojenie jaźni

Rozdwojenie jaźni

Zaburzenia dysocjacyjne - zdjęcie zalicza się do zaburzeń dysocjacyjnych tożsamości (ang. Dissociative Identity Disorder, w skrócie DID). Inne nazwy dla tego zaburzenia to: osobowość mnoga, osobowość naprzemienna, osobowość wieloraka lub rozdwojenie osobowości....

Parapsychologia

Dar jasnowidzenia

kryminalną na zlecenie policji. Jasnowidzenie Według definicji parapsychologii, jasnowidzenie to zdolność postrzegania osób, zjawisk i przedmiotów

Parapsychologia

Zaburzenia dysocjacyjne tożsamości

Zaburzenia dysocjacyjne, inaczej określane jako konwersyjne, są umieszczone w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10 pod kodem F44. Ich wspólną cechą jest częściowa lub całkowita utrata prawidłowej integracji między wspomnieniami przeszłości, poczuciem...