Trwa ładowanie...

Zdiagnozowano u niej chorobę Parkinsona. Ma zaledwie 38 lat

Claire Jones zaczęła mieć problemy z żołądkiem i jelitami. Ciągle męczyła ją zgaga i wzdęcia. Wtedy nie podejrzewała, że mogą być to pierwsze objawy poważnej choroby. Pewnego dnia zauważyła, że jej dłoń drży w niekontrolowany sposób. To był dla niej znak, że musi się wybrać do lekarza. Na jej przypadłość zapada 3 proc. społeczeństwa.

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby parkinsona"

1. Pierwsze objawy

Jones ma obecnie 38 lat. 3 lat temu diagnozowano u niej nieuleczalną chorobę układu nerwowego. Dotyka ona co roku 25 000 osób. Jednak rzadko się zdarza, że pojawia się ona u tak młodych osób.

Kobieta pierwsze objawy choroby zauważyła podczas maratonu londyńskiego
Kobieta pierwsze objawy choroby zauważyła podczas maratonu londyńskiego (Instagram, dailymail.com)

Objawy są najbardziej uciążliwe dla kobiety, kiedy musi np. zjeść w miejscu publicznym. Nie może używać już ulubionego eyelinera. Wstydzi się drżącej ręki, dlatego chowa ją pod apaszką. Ma też kłopoty z zawieraniem nowych znajomości. Boi się odtrącenia ze strony innych, ponieważ powszechnie uważa się, że dolegliwość ta dotyka osób starszych. Wszystkie te czynniki wpływają na trudności z pracą zawodową.

”W tej chwili jestem szczęśliwa. Robię karierę i lubię chodzić do pracy, ale są chwile, kiedy czuję się upokorzona przez mój stan. Mam trudności z podstawowymi czynnościami takimi jak rozczesywanie włosów. Staram się nie myśleć o przyszłości” - mówi Claire Jones.

Choroba Parkinsona - zdjęcia
Choroba Parkinsona - zdjęcia

Założenie elektrody ma na celu głęboką stymulację mózgu.

zobacz galerię

2. Ważne jest wsparcie

Kobieta założyła własną grupę wsparcia. Zorientowała się, że w Leicester pomoc młodym osobom chorym na Parkinsona jest ograniczona.

"Nadal nie wiemy, co powoduje tą chorobę w młodym wieku, ale mając więcej badań możemy zbliżyć się do lepszych terapii i lekarstwa dla ludzi takich jak Claire. Pojawia się również coraz więcej wsparcia w sieci. To konieczne, chorzy często czują się odilozowani” - mówi Dr Beckie Port.

Oprócz niepełnosprawności fizycznej choroba ta może powodować depresję i kłopoty z pamięcią.

7 mln ludzi choruje na Parkinsona, w tym 1,2 mln Europejczyków. Ryzyko zachorowań wzrasta powyżej 65 roku życia. Od 5 do 10 proc. pacjentów zauważa u siebie pierwsze objawy między 20 a 50 rokiem życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Implant nadzieją dla chorych na Parkinsona

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.