Trwa ładowanie...

Zdiagnozowano u niej chorobę Parkinsona. Ma zaledwie 38 lat

Avatar placeholder
27.11.2018 15:17
Kobieta stara się nie myśleć o przyszłości. Przyjmuje leki, które tłumią objawy choroby
Kobieta stara się nie myśleć o przyszłości. Przyjmuje leki, które tłumią objawy choroby (Instagram, dailymail.com)

Claire Jones zaczęła mieć problemy z żołądkiem i jelitami. Ciągle męczyła ją zgaga i wzdęcia. Wtedy nie podejrzewała, że mogą być to pierwsze objawy poważnej choroby. Pewnego dnia zauważyła, że jej dłoń drży w niekontrolowany sposób. To był dla niej znak, że musi się wybrać do lekarza. Na jej przypadłość zapada 3 proc. społeczeństwa.

1. Pierwsze objawy

Jones ma obecnie 38 lat. 3 lat temu diagnozowano u niej nieuleczalną chorobę układu nerwowego. Dotyka ona co roku 25 000 osób. Jednak rzadko się zdarza, że pojawia się ona u tak młodych osób.

Kobieta pierwsze objawy choroby zauważyła podczas maratonu londyńskiego
Kobieta pierwsze objawy choroby zauważyła podczas maratonu londyńskiego (Instagram, dailymail.com)

Objawy są najbardziej uciążliwe dla kobiety, kiedy musi np. zjeść w miejscu publicznym. Nie może używać już ulubionego eyelinera. Wstydzi się drżącej ręki, dlatego chowa ją pod apaszką. Ma też kłopoty z zawieraniem nowych znajomości. Boi się odtrącenia ze strony innych, ponieważ powszechnie uważa się, że dolegliwość ta dotyka osób starszych. Wszystkie te czynniki wpływają na trudności z pracą zawodową.

Zobacz film: "Wczesne objawy choroby parkinsona"

”W tej chwili jestem szczęśliwa. Robię karierę i lubię chodzić do pracy, ale są chwile, kiedy czuję się upokorzona przez mój stan. Mam trudności z podstawowymi czynnościami takimi jak rozczesywanie włosów. Staram się nie myśleć o przyszłości” - mówi Claire Jones.

Choroba Parkinsona - zdjęcia
Choroba Parkinsona - zdjęcia

Założenie elektrody ma na celu głęboką stymulację mózgu.

zobacz galerię

2. Ważne jest wsparcie

Kobieta założyła własną grupę wsparcia. Zorientowała się, że w Leicester pomoc młodym osobom chorym na Parkinsona jest ograniczona.

"Nadal nie wiemy, co powoduje tą chorobę w młodym wieku, ale mając więcej badań możemy zbliżyć się do lepszych terapii i lekarstwa dla ludzi takich jak Claire. Pojawia się również coraz więcej wsparcia w sieci. To konieczne, chorzy często czują się odilozowani” - mówi Dr Beckie Port.

Oprócz niepełnosprawności fizycznej choroba ta może powodować depresję i kłopoty z pamięcią.

7 mln ludzi choruje na Parkinsona, w tym 1,2 mln Europejczyków. Ryzyko zachorowań wzrasta powyżej 65 roku życia. Od 5 do 10 proc. pacjentów zauważa u siebie pierwsze objawy między 20 a 50 rokiem życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Implant nadzieją dla chorych na Parkinsona

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze