Znaleźli to w jelicie 34-latka. To pierwszy taki przypadek na świecie
Treść znajdująca się w naszym układzie pokarmowym przesuwa się dzięki ruchom perystaltycznym. Niestety, ciało obce, które połknął 34-letni Amerykaniń, utknęło w jego układzie pokarmowym. Z kolejnymi godzinami było z nim coraz gorzej. Niezbędna okazała się interwencja chirurgiczna.
1. Bardzo groźna niedrożność
Historia mężczyzny ze stanu Iowa (USA) była tak wyjątkowa, że znalazła się na łamach czasopisma "Cureus". Mężczyzna zjadł bardzo nietypowy posiłek, którego nie mógł zapomnieć jeszcze na długo po całym zajściu. Była to prezerwatywa z musem bananowym w środku.
Bardzo przykre objawy zaczęły pojawiać się kilka godzin po zjedzeniu osobliwego, lateksowo-bananowego "wrapa". Do szpitala trafił z bardzo silnym bólem brzucha, uporczywymi wzdęciami i wymiotami. Nie mógł pić i jeść. Jego stan stopniowo się pogarszał, a sprawy przyjmowały dramatyczny obrót. W wywiadzie lekarskim okazało się, że nie pił alkoholu, nie brał też żadnych używek. Przyznał się jednak, że postanowił zmierzyć się z nietypowo podanym owocem w wyniku "hormonalnego szału", jak sam to ujął.
Wykonano tomografię, a następnie 34-latek przetransportowany został na blok operacyjny, gdzie otworzono jego jamę brzuszną. Okazało się, że banan zablokował jelito cienkie i konieczna była chirurgiczna interwencja. Ta, na szczęście, obyła się bez przykrych niespodzianek, a ciało obce usunięto.
2. Mężczyzna wrócił do zdrowia
Trzy dni po usunięciu powleczonego lateksem deseru mężczyzna został wypisany do domu. Dwa tygodnie później mógł jeść już lekkie posiłki, powrócił zdrowy rytm wypróżnień, a ból w miejscu przeprowadzenia zabiegu zaczął mijać. Mężczyzna szczęśliwie powracał do zdrowia.
Pół roku później mógł przejść już na normalną, zróżnicowaną dietę i wrócił do pełnej aktywności fizycznej. Był to pierwszy znany medycynie przypadek połknięcia prezerwatywy nadziewanej bananem. Za to dokonanie mężczyzna został już unieśmiertelniony na kartach historii medycyny wewnętrznej.
Niedrożność jelit zdarza się bardzo rzadko w normalnych warunkach. Masa zawarta w syntetycznym woreczku sprawia, że jelito nie może dalej przesuwać obiektu wzdłuż drogi pokarmowej. Bywa, że dzieje się tak w przypadku przemytu narkotyków - o ile połknięcie worka ze sztucznego tworzywa nie doprowadzi do śmiertelnej niedrożności dróg oddechowych w pierwszej kolejności.
Maciej Rugała, dziennikarz Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.