Trwa ładowanie...

Zrób sobie wspaniały prezent na urodziny. Wykonaj cytologię!

Zrób sobie wspaniały prezent na urodziny. Wykonaj cytologię!
Zrób sobie wspaniały prezent na urodziny. Wykonaj cytologię!

Jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet jest rak szyjki macicy. Z jego powodu w Polsce rocznie umiera ok. 2000 kobiet. Rak szyjki macicy może się rozwijać przez wiele lat, nie dając żadnych wyraźnych objawów. Pamiętajmy, że im wcześniej zostanie wykryty, tym większe są szanse na jego wyleczenie. Dlatego badania profilaktyczne powinny odgrywać istotną rolę w życiu każdej kobiety. Dzięki niemu ginekolog może zdiagnozować nie tylko wspomniany rodzaj raka, ale szereg innych dolegliwości, takich jak: zakażenie wirusem HPV. Tym bardziej, że cytologia jest bezbolesnym i krótkim badaniem.

Cytologia może uratować życie!

Raka szyjki macicy wywołują określone typy wirusa HPV, przenoszone w czasie kontaktów płciowych. Wystarczy nawet zwykły kontakt narządów intymnych. Od momentu zakażenia do zdiagnozowania choroby może minąć nawet kilka lat. Mamy więc czas na zapobieganie chorobie. Badanie cytologiczne warto wykonywać regularnie, co roku, tym bardziej, że nie trzeba się do niego specjalnie przygotować. Wykrywa ono nie tylko stany przednowotworowe, ale także zakażenie wirusem HPV, nadżerkę. Można je wykonać w każdym gabinecie ginekologicznym. Lekarz pobiera materiał do badania z szyjki i kanału szyjki macicy, które podlegają cyklicznym zmianom i złuszczają się. Jest to jedyny sposób na wykrycie niepokojących zmian w obrębie szyjki macicy w początkowym stadium rozwoju choroby.

Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości już od 8 lat przekonuje, organizując i prowadząc kampanie edukacyjne, że należy myśleć o zdrowiu i raz w roku odwiedzić ginekologa. Każda kobieta może uniknąć tej choroby i jej negatywnych skutków.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Aby mieć pewność, że badania wykonywane są regularnie, warto ustalić harmonogram z lekarzem ginekologiem. Pierwsze badanie cytologiczne powinno być wykonane po rozpoczęciu współżycia, ale nie później niż do 25. roku życia. Następne należy wykonać za rok, jeśli decyzja lekarza nie była inna. Kobiety, które chcą mieć pewność, że nie są zakażone wirusem HPV i dbają o swoje zdrowie, nie powinny także zapomnieć o zrobieniu testu na obecność wirusa HPV. Jeśli wynik będzie pozytywny i dowiemy się, że jesteśmy zakażone wirusem brodawczaka ludzkiego, to musimy dostosować się do zaleceń ginekologa. Jeśli jednak nie jesteśmy nosicielkami wirusa możemy się zaszczepić. Zgodnie z decyzją, jaką podjęła Komisja Europejska, szczepionka jest polecana przede wszystkim dziewczynkom w wieku od 9 do 15 lat oraz kobietom w wieku od 16 do 26 lat.

Profilaktyka jest najważniejsza

Profilaktyka kobieca to regularne badania ginekologiczne. Obejmuje ona także badanie i kontrolowanie piersi. To obowiązek, o którym nie można zapomnieć. Warto poprosić lekarza, aby zbadał i pokazał nam, jak samodzielnie możemy badać piersi.

LECZENIE

Diagnoza rak szyjki macicy nie oznacza chemioterapii czy radioterapii.

We wczesnym stadium jego rozwoju zazwyczaj wystarcza operacja, aby kobieta mogła powrócić do swoich codziennych obowiązków. Przy nowotworze zaawansowanym leczenie polega na połączeniu radioterapii z chemioterapią.

Pamiętajmy! Rak wcześnie wykryty jest uleczalny!

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze