Szczepienie na HPV

Rak szyjki macicy to nowotwór złośliwy, który atakuje kobiety prawie tak często, jak rak piersi. Niestety zdarza się ciągle, że panie nie robią nic, by mu zapobiec, nie stosują żadnej profilaktyki. A metody zabezpieczenia przed tym śmiertelnym niebezpieczeństwem przecież istnieją. Wystarczy szczepionka przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego i częste wykonywanie cytologii. Szczepionka chroni przed niektórymi onkogennymi szczepami wirusa, jednak do pełnej profilaktyki niezbędna jest cytologia, ponieważ istnieje wiele czynników, które sprzyjają rozwojowi nowotworu szyjki macicy. Czy to tak wiele?

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Wirus HPV a profilaktyka raka szyjki macicy

Rak szyjki macicy wiąże się z zakażeniem wirusem HPV typu onkogennego. HPV (human papilloma virus) to wirus brodawczaka ludzkiego. Wywołuje on powstawanie brodawek na skórze okolic intymnych, zmian na szyjce macicy. To właśnie ten wirus wywołuje większość przypadków raka szyjki macicy. Na raka szyjki macicy zapada w Polsce co roku 3600 kobiet. Połowa z nich umiera. Średnio swoje rodziny zostawia więc 5 kobiet dziennie. Można się nim zarazić podczas kontaktów seksualnych, zwłaszcza jeśli:

 • rozpoczyna się życie seksualne w bardzo młodym wieku,
 • ma się dużą liczbę partnerów seksualnych,
 • uprawia się seks bez prezerwatywy,
 • nie dba się o higienę intymną.

Dodatkowe czynniki zwiększające ryzyko zachorowania to:

Ważnym czynnikiem, który pomaga zapobiec rakowi szyjki macicy jest częste badanie cytologiczne, wykonywane podczas wizyty u ginekologa. Kobiety, które współżyją, powinny wykonywać badanie cytologiczne raz w roku, jednak nie rzadziej niż jeden raz na 3 lata. Jego cel to wykrycie stanu przedrakowego, wywołanego zakażeniem HPV, a także przedinwazyjnych postaci raka. Ponadto może wykryć inne nieprawidłowości, jakie znajdują się w części pochwowej szyjki macicy, takie jak zapalenia, zakażenia grzybicze pochwy, zmiany o niejasnej etiologii. Badanie cytologiczne należy zrobić 3 lata po rozpoczęciu życia seksualnego lub w 21 roku życia. Trzeba je powtarzać co roku do trzydziestki, natomiast później wystarczy je wykonywać co 2-3 lata. Aktualnie kobiety w wieku 25-59 lat objęte są programem profilaktyki i wczesnego wykrywania raka szyjki macicy i mogą wykonywać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia badanie cytologiczne raz na 3 lata.

Szczepienie przeciw HPV

Drugim bardzo istotnym sposobem zapobiegania nowotworowi jest szczepienie. Kobiety powinny pamiętać, że istnieje szczepionka przeciwko HPV typu onkogennego sprzyjającemu powstawaniu raka szyjki macicy. Jej skuteczność wynosi niemal 100 procent, zapobiegając zakażeniu HPV. Dzięki szczepieniu przeciwko HPV liczba zgonów z powodu raka szyjki macicy zmniejszyła się na całym świecie o 95 procent. Taki zastrzyk zabezpiecza również przeciwko wystąpieniu tzw. brodawek płciowych, które negatywnie wpływają na aktywność seksualną zarówno kobiet, jak i mężczyzn oraz zwiększają szansę na urodzenie chorego potomstwa.

Szczepienia wykorzystują komórki udające wirusa HPV. Kiedy wstrzykuje się je do organizmu, wywołują jego reakcję obronną. System odpornościowy produkuje przeciwciała odpowiednio "dopasowane" do tego konkretnego wirusa, aby go zniszczyć.

Przeciwciała to komórki białkowe stworzone do rozpoznawania zagrażających organizmowi intruzów (mogą to być zarówno substancje obce dla organizmu, mikroorganizmy, jak i wirusy). Są „zapamiętywane” przez system immunoligiczny na wypadek, gdyby ten sam wirus zaatakował ponownie. Po takim uodpornieniu, jeśli w organizmie pojawi się prawdziwy wirus HPV, wytworzą się przeciwciała, które bez problemu sobie z nim poradzą.

Szczepionkę przeciwko HPV podaje się w trzech dawkach:

 • pierwsza tzw. dawka zero,
 • druga po dwóch miesiącach,
 • trzecia po 6 miesiącach.

Bardzo ważne jest, aby szczepienie odbyło się przed pierwszym kontaktem seksualnym. Wtedy jego skuteczność jest niemal stuprocentowa. W przypadku kobiet, które już miały kontakt z wirusem, szczepienie może ochronić je tylko przed zakażeniem innymi szczepami wirusa HPV.

Szczepienia na HPV dają skuteczną ochronę przed jednym z najczęstszych wirusów przyczyniających się do powstania raka szyjki macicy. Zastrzyk nie jest tani. Jedna dawka to koszt około 500 zł. Pieniądze wydane w ten sposób ratują jednak życie, a zatem warto!

Monika Miedzwiecka, ponad rok temu

Bibliografia

 • Dębski R. Ginekologia kliniczna Tom 1-3, Urban & Partner, Wrocław 2009, ISBN 978-83-7609-013-9
 • Słomko Z. Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3153-9
 • Bręborowicz G. (red.), Ginekologia, Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-39-6

Źródła zewnętrzne

HPV

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

HPV - typy, mechanizmy zakażenia, profilaktyka, szczepienia
najnowsze pytania

hpv

Odpowiada: Lek. Aneta Zwierzchowska

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły HPV - typy, mechanizmy zakażenia, profilaktyka, szczepienia
Szczepienia - charakterystyka, zastosowanie, dostępność

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV stanowi pierwotną profilaktykę przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. HPV, szczególnie jego typy onkogenne (...) się ją również dla 9-latek i dla kobiet pomiędzy 13., a 26. rokiem...

Choroby weneryczne - rodzaje, objawy, diagnostyka

Leczenie HPV - zakażenie, objawy, przebieg leczenia

Leczenie HPV - zakażenie, objawy, przebieg leczenia

%. Aby zapobiec zakażeniu HPV drogą płciową wskazana jest wstrzemięźliwość seksualna. Eksperci zalecają szczepienia przeciw HPV Brodawczak ludzki - objawy, leczenie, zapobieganie Kontrowersje wokół...

HPV - typy, mechanizmy zakażenia, profilaktyka, szczepienia

6 faktów o HPV, które powinna znać każda kobieta

6 faktów o HPV, które powinna znać każda kobieta

zakażenie narządów płciowych. Szczepienie nie gwarantuje ochrony Pierwsze szczepionki na HPV pojawiły się w 2006 roku, jednak stosowanie ich nie daje (...) Coraz więcej osób zaraża się HPV, czyli...

Szczepienia obowiązkowe - dla dzieci, dla osób narażonych na zakażenia

Szczepienie przeciwko HPV

ochroną przed takimi odmianami wirusa, jak HPV 6, 11, 16 i 18. Szczepienie zaleca się szczególnie kobietom, które jeszcze nie podjęły współżycia (...) , że jej przyjęcie nie oznacza jednak rezygnacji z badań cytologicznych. Szczepienie...

Brodawki - rodzaje, przyczyny, objawy, usuwanie brodawek

Brodawka na powiece

Brodawka na powiece

Brodawki często o nierównej, hiperkeratotycznej powierzchni wywołane są zakażonym wirusem HPV.

Szczepienia

Szczepionki na nowotwory

macicy, a nawet raka macicy oraz szyjki macicy. Szczepienie przeciw HPV Szczepionka przeciw rakowi szyjki macicy zapobiega zarówno zmianom (...) w wieku od 13 do 26 lat. W niektórych krajach wprowadza się programy...

Szczepionki na grypę

Szczepienie przeciw grypie

Szczepienie przeciw grypie

Szczepionka chroni przed wirusem grypy, który cechuje się zmiennością antygenową.