Trwa ładowanie...

"Życie ze stwardnieniem rozsianym (SM): perspektywa opiekuna" – Raport nt. emocjonalnego wpływu SM

Życie ze stwardnieniem rozsianym
Życie ze stwardnieniem rozsianym (123rf)

Raport "Życie ze stwardnieniem rozsianym: perspektywa opiekuna" (oryg. "Living with Multiple Sclerosis: The Carer’s Perspective") ukazuje wpływ długotrwałej opieki nad osobami z SM na ich bliskich i jest to pierwszy taki dokument zawierający analizę sytuacji opiekunów osób chorych na SM. Raport powstał dzięki współpracy z wiodącymi organizacjami opiekunów IACO (ang. International Alliance of Carer Organizations) oraz Eurocarers.

Raport "Życie ze stwardnieniem rozsianym (SM) – perspektywa opiekuna" został przygotowany z myślą o porównaniu doświadczeń wśród 1050 opiekunów osób z SM, mających powyżej 18 lat, w siedmiu krajach: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Włoszech i Hiszpanii. Dane w nim zawarte powstały w oparciu o przeprowadzone badanie ankietowe online.

W ankiecie zadano 32 pytania koncentrujące się na trzech głównych zagadnieniach: informacjach na temat opiekunów i osób z SM, wpływu sprawowanej opieki na życie bliskich oraz rozwiązaniach odpowiadających na wyzwania wynikające z troski o osoby z SM.

Na podstawie wyników badania stwierdzono, że prawie połowa (48%) respondentów została opiekunem osoby chorej na SM będąc w wieku poniżej 35. roku życia, a prawie jedna trzecia z nich opiekowała się taką osobą minimum 11 lat i dłużej.

Zobacz film: "Pierwsze objawy stwardnienia rozsianego"

Inne, równie istotne wyniki badania ankietowego opiekunów są następujące:

43% respondentów przyznało, że sprawowana opieka wywiera znaczny wpływ na ich zdrowie emocjonalne/psychiczne, a u 28% ankietowanych rzutuje na zdrowie fizyczne.

34% pytanych odpowiedziało, że opieka nad osobą z SM ma istotny wpływ na ich sytuację finansową, ponad jedna trzecia respondentów (36%) z tego powodu zrezygnowała z pracy; w tej grupie 84% opiekunów stwierdziło, że opieka nad osobą z SM wpływa na ich pracę zawodową i karierę.

Jedynie 15% opiekunów uczestniczących w badaniu skontaktowało się z innymi opiekunami lub organizacjami pacjentów, aby uzyskać pomoc w wykonywaniu codziennych obowiązków.

Jakie choroby można wyczytać z oczu?
Jakie choroby można wyczytać z oczu? [6 zdjęć]

Czy wiesz, że oczy są nie tylko zwierciadłem duszy, ale również źródłem wiedzy na temat stanu zdrowia?

zobacz galerię

Raport dowodzi, że SM to choroba zarówno pacjentów, jak i ich opiekunów. SM znacząco zmienia sytuację życiową bliskich chorego, pokazując jednocześnie skalę niezaspokojonych potrzeb społeczno-zdrowotnych.

\– SM może być wyniszczającą chorobą zarówno dla pacjentów, jak i ich opiekunów, którzy zajmując się chorymi latami, w miarę postępu choroby przejmują coraz więcej obowiązków. Opieka nad osobą z SM może wywierać głęboki wpływ na zdrowie fizyczne i emocjonalne, sytuację finansową i zawodową opiekuna – powiedziała Nadine Henningsen, prezes IACO. – Nie jest też zaskoczeniem potwierdzony przez wyniki tego badania fakt, że opiekunami zostaje duża liczba młodych ludzi – często w okresie kształtowania się własnej drogi życiowej.

W raporcie znajdują się również rekomendacje zmian, które mogłyby wpłynąć na poprawę sytuacji opiekunów osób z SM. Według twórców dokumentu, ma on stanowić punkt wyjścia do dyskusji nt. możliwości wsparcia opiekunów, których głos nie był dotychczas tak bardzo słyszalny.

Ma także zachęcać środowisko SM do aktywnego poszukiwania rozwiązań zapewniających większą pomoc zarówno osobom ze stwardnieniem rozsianym, jak i ich opiekunom.

Globalna premiera prezentująca wyniki sponsorowanego przez firmę Merck badania ankietowego odbyła się w trakcie 34. Kongresu Europejskiego Komitetu ds. Leczenia i Badań nad Stwardnieniem Rozsianym (ECTRIMS, European Committee for Treatment and Research In Multiple Sclerosis) w Berlinie.

Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę eurocarers.org.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze