Życzysz babci zdrowia? Zapytaj ją o zdrowie!
Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na chłoniaka - czyli nowotwór układu chłonnego. Najczęściej dotyczy on osób po 55. roku życia.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, warto zapytać bliskich o zdrowie, a w szczególności o objawy, które mogą nas niepokoić.
Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i nieziarnicze (ok. 70 rodzajów). Najnowsze dane epidemiologiczne Krajowego Rejestru Nowotworów mówią, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem.
Objawy towarzyszące chłoniakom mogą zostać zlekceważone, ponieważ często przypominają objawy zwykłego przeziębienia. Niestety często choroba wykrywana jest dopiero w stadium zaawansowanym.
Wiedza na temat chłoniaków i umiejętność zauważenia ich objawów może nawet uratować życie!
„Zapytaj Bliskich o zdrowie” to ogólnopolska akcja edukacyjna organizowana już po raz trzeci przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (21, 22 stycznia).
Celem akcji, jest uświadamianie i edukacja społeczeństwa.
Przystąpić do akcji edukacyjnej może każdy, kto będzie składać babciom i/lub dziadkom życzenia z okazji ich święta . Aby dołączyć do akcji wystarczy:
- Złożyć Babci / Dziadkowi życzenia dobrego zdrowia!
- Zapytać Babcię / Dziadka o typowe objawy chłoniaka: czy ma powiększone węzły chłonne, podwyższoną temperaturę, nocne poty, duszności lub uporczywy kaszel
- Dopytać, czy ewentualnie wymienione objawy trwają ponad 3 tygodnie
- Przypilnować wizyty kontrolnej Babci/Dziadka u lekarz.
Po raz trzeci organizujemy akcję „Zapytaj Bliskich o zdrowie”, ponieważ wiemy, że wiedza na temat chłoniaków w polskim społeczeństwie jest wciąż zbyt mała. Wierzymy, że edukacja dotycząca nowotworów układu odpornościowego przyczyni się do zwiększenia liczby osób z wcześnie zdiagnozowaną chorobą oraz zmniejszenia śmiertelności w grupie chorych na chłoniaki. - mówi Maria Szuba, Prezes Stowarzyszenia Przebiśnieg
Jakie są objawy chłoniaka:
- Powiększone węzły chłonne
- Osłabienie
- Znaczna utrata masy ciała
- Nieuzasadnione zmęczenie
- Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny
- Obfite nocne poty
- Długo utrzymujący się kaszel lub duszność
- Uporczywe swędzenie skóry
Leczenie i rokowania:
Różnorodność chłoniaków sprawia, że różny jest także ich proces leczenie oraz rokowania - zależą one przede wszystkim od rodzaju u stopnia zaawansowania choroby. W leczeniu chłoniaków wykorzystuje się: chemioterapię, radioterapię, immunoterapię, zabiegi chirurgiczne, przeszczepy szpiku i terapie celowane.
Życz Babci i Dziadkowi zdrowia na cały rok!
Dołącz do akcji i zadbaj o zdrowie tych, których kochasz.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.