Trwa ładowanie...

Życzysz babci zdrowia? Zapytaj ją o zdrowie!

Wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania na chłoniaka - czyli nowotwór układu chłonnego. Najczęściej dotyczy on osób po 55. roku życia.
Z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka, warto zapytać bliskich o zdrowie, a w szczególności o objawy, które mogą nas niepokoić.

Zapytaj bliskich o zdrowie - dołącz do akcji
Zapytaj bliskich o zdrowie - dołącz do akcji

zobacz galerię

Chłoniaki to nowotwory układu chłonnego (limfatycznego). Dzieli się je na dwie główne grupy: chłoniaki ziarnicze (chłoniak Hodgkina) i nieziarnicze (ok. 70 rodzajów). Najnowsze dane epidemiologiczne Krajowego Rejestru Nowotworów mówią, że ryzyko zachorowania na raka wzrasta wraz z wiekiem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Objawy towarzyszące chłoniakom mogą zostać zlekceważone, ponieważ często przypominają objawy zwykłego przeziębienia. Niestety często choroba wykrywana jest dopiero w stadium zaawansowanym.

Wiedza na temat chłoniaków i umiejętność zauważenia ich objawów może nawet uratować życie!

„Zapytaj Bliskich o zdrowie” to ogólnopolska akcja edukacyjna organizowana już po raz trzeci przez Stowarzyszenie Przyjaciół Chorych na Chłoniaki „Przebiśnieg” z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka (21, 22 stycznia).
Celem akcji, jest uświadamianie i edukacja społeczeństwa.

Przystąpić do akcji edukacyjnej może każdy, kto będzie składać babciom i/lub dziadkom życzenia z okazji ich święta . Aby dołączyć do akcji wystarczy:

 1. Złożyć Babci / Dziadkowi życzenia dobrego zdrowia!
 2. Zapytać Babcię / Dziadka o typowe objawy chłoniaka: czy ma powiększone węzły chłonne, podwyższoną temperaturę, nocne poty, duszności lub uporczywy kaszel
 3. Dopytać, czy ewentualnie wymienione objawy trwają ponad 3 tygodnie
 4. Przypilnować wizyty kontrolnej Babci/Dziadka u lekarz.

Po raz trzeci organizujemy akcję „Zapytaj Bliskich o zdrowie”, ponieważ wiemy, że wiedza na temat chłoniaków w polskim społeczeństwie jest wciąż zbyt mała. Wierzymy, że edukacja dotycząca nowotworów układu odpornościowego przyczyni się do zwiększenia liczby osób z wcześnie zdiagnozowaną chorobą oraz zmniejszenia śmiertelności w grupie chorych na chłoniaki. - mówi Maria Szuba, Prezes Stowarzyszenia Przebiśnieg

Jakie są objawy chłoniaka:

 1. Powiększone węzły chłonne
 2. Osłabienie
 3. Znaczna utrata masy ciała
 4. Nieuzasadnione zmęczenie
 5. Podwyższona temperatura bez wyraźnej przyczyny
 6. Obfite nocne poty
 7. Długo utrzymujący się kaszel lub duszność
 8. Uporczywe swędzenie skóry

Leczenie i rokowania:

Różnorodność chłoniaków sprawia, że różny jest także ich proces leczenie oraz rokowania - zależą one przede wszystkim od rodzaju u stopnia zaawansowania choroby. W leczeniu chłoniaków wykorzystuje się: chemioterapię, radioterapię, immunoterapię, zabiegi chirurgiczne, przeszczepy szpiku i terapie celowane.

Życz Babci i Dziadkowi zdrowia na cały rok!
Dołącz do akcji i zadbaj o zdrowie tych, których kochasz.


Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza