Trwa ładowanie...

Atenolol – gdzie kupić, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane

 Katarzyna Kurek
10.07.2023 10:10
Atenolol to lek wykorzystywany w leczeniu zaburzeń rytmu serca
Atenolol to lek wykorzystywany w leczeniu zaburzeń rytmu serca (Adobe Stock)

Atenolol to lek, który wybiórczo blokuje receptory beta1-adrenergiczne w sercu. Preparat wykorzystywany jest w leczeniu zaburzeń rytmu serca, dławicy piersiowej, czy nadciśnienia tętniczego. Lek wydawany jest z przepisu lekarza. Kiedy i jak stosować lek? Jakie działania niepożądane może wywoływać Atenolol?

spis treści

1. Co to jest i jak działa Atenolol?

Atenolol jest lekiem z grupy β-adrenolityków. Substancją czynną leku jest atenolol (Atenololum), który działa wybiórczo na receptor beta1 w sercu i wpływa na zmniejszenie działania adrenaliny w czasie wysiłku fizycznego lub stresu. Ponadto preparat zmniejsza kurczliwość i zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, zwalnia czynność serca oraz prowadzi do obniżenia ciśnienia tętniczego krwi.

Jak długo działa Atenolol? Maksymalne stężenie we krwi występuje po 2-4 godzinach. W przypadku pojedynczej dawki doustnej działanie utrzymuje się przynajmniej przez 24 godziny. W terapii nadciśnienia tętniczego krwi pełne działanie osiąga się po 1-2 tygodniach.

2. Atenolol – wskazania do stosowania

Zobacz film: "Niemy zawał serca"

Wskazaniem do stosowania leku jest m.in.:

Jak stosować Atenolol?

Atenolol należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Lekarz na podstawie wskazania oraz stanu pacjenta decyduje o optymalnej dawce. Najczęściej zalecane dawki można znaleźć w ulotce dołączonej do opakowania

3. Atenolol – przeciwwskazania

Zgodnie z treścią ulotki leku Atenolol nie należy stosować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na Atenololum,
  • uczulenie na którykolwiek ze składników tego leku,
  • wstrząs kardiogenny,
  • zespół chorego węzła zatokowego,
  • niewyrównana niewydolność mięśnia sercowego,
  • blok przedsionkowo-komorowy drugiego lub trzeciego stopnia,
  • nieleczony guz chromochłonny nadnerczy,
  • kwasica metaboliczna,
  • niedociśnienie,
  • wolna akcja serca (poniżej 45 uderzeń na minutę),
  • ciężkie zaburzenia krążenia obwodowego.

Leku Atenolol nie stosuje się w przypadku dożylnego stosowania przez pacjentów antagonistów wapnia typu werapamil, diltiazem lub innych leków przeciwarytmicznych.

4. Atenolol – działania niepożądane

Atenolol u części pacjentów może powodować działania niepożądane. Najczęściej występujące skutki uboczne związane ze stosowaniem leku to nasilenie niewydolności serca, zwolnienie akcji serca, zaostrzenie bloku serca, zmęczenie, oziębienie kończyn oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe. Niezbyt często u pacjentów stosujących Atenolol pojawiać się mogą zaburzenia snu oraz zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych.

Rzadkie i bardzo rzadkie skutki uboczne terapii Atenololem to m.in. zawroty i bóle głowy, małopłytkowość, zmiany nastroju, stan splątania, plamica, depresja, omamy, psychoza i koszmary senne, chromanie przestankowe, parestezje, objaw Raynauda, nasilenie niewydolności serca, nasilenie bloku serca, nasilenie łuszczycy, czy wysypka.

Pozostałe skutki uboczne związane z przyjmowaniem leku znaleźć można w dołączonej do opakowania ulotce.

5. Gdzie kupić Atenolol?

Czy Atenolol jest wycofany? Gdzie kupić Atenolol Sanofi 25? Sprzedaż Atenolol produkowanego przez Sanofi-Aventis (Atenolol Sanofi 25, Atenolol Sanofi 50) została zakończona w marcu ubiegłego roku.

Atenolol – zamienniki

W aptekach dostępny jest jednak importowany zamiennik leku pod nazwą Atenolol Sopharma. Lek wydawany jest z przepisu lekarza, dostępny jest tylko po okazaniu recepty.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze