Trwa ładowanie...

Memantyna – co to jest, wskazania, przeciwwskazania

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
28.02.2023 12:00
Memantyna jest antagonistą receptora NMDA (receptora N-metylo-D-asparaginowego), a także lekiem prokognitywnym. Ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w leczeniu otępienia w przebiegu choroby Alzheimera.
Memantyna jest antagonistą receptora NMDA (receptora N-metylo-D-asparaginowego), a także lekiem prokognitywnym. Ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w leczeniu otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. (gettyimages)

Memantyna jest antagonistą receptora NMDA (receptora N-metylo-D-asparaginowego), a także lekiem prokognitywnym. Ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w leczeniu otępienia w przebiegu choroby Alzheimera. W jaki sposób działa memantyna? Jakie są przeciwwskazania do stosowania leku?

spis treści
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera?
Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na Alzheimera? [7 zdjęć]

Sprawność fizyczna i regularne ćwiczenia powstrzymują chorobę Alzheimera. Tak wynika z badań naukowców

zobacz galerię

1. Memantyna – co to jest?

Memantyna to antagonista receptora NMDA (receptora N-metylo-D-asparaginowego), z którym wiąże się w sposób niekompetytywny. Po raz pierwszy zsyntezowano ją w latach 60. ubiegłego wieku. Została opatentowana w 1978 roku w Niemczech.

Zobacz film: "Choroby neurologiczne jako przyczyny depresji"

Początkowo, memantyna była stosowana w leczeniu różnych schorzeń neurologicznych. Od 1989 roku ten organiczny związek chemiczny wykorzystywany jest w leczeniu choroby Alzheimera. Memantyna wpływa na czynności neuronów i normalizuje działanie receptora N-metylo-D-asparaginowego.

Zawyżona aktywność układu glutamatergicznego wpływa niekorzystnie na procesy pamięciowe. Memantyna to lek, który przeciwdziała skutkom nadmiernego pobudzenia glutaminianem w warunkach nieprawidłowych.

Działa ona antagonistycznie względem receptora 5-HT3, w nieco mniejszym stopniu hamuje również receptory nikotynowe.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Memantyna – wskazania do stosowania

Memantyna wykorzystywana jest w leczeniu umiarkowanego i ciężkiego stadium choroby Alzheimera. Choroba ta polega na stopniowym umieraniu komórek nerwowych w mózgu i jest ściśle związana z upośledzeniem pamięci świeżej. Początkowe stadium choroby przebiega bezobjawowo.

Otępienie prowadzi do zaburzeń pamięci i obniżenia ogólnej aktywności pacjentów. Osoby chorujące na Alzheimera mogą gubić przedmioty, powtarzać kilkukrotnie te same historie.

W późniejszym czasie można zaobserwować u nich apatię i niechęć do podejmowania jakichkolwiek czynności. Inne objawy chorobowe to: urojenia, problemy z wysławianiem się, zaburzenia odżywiania, depresja, płaczliwość. Zaburzenia zachowania i objawy psychologiczne sprawiają, że osoba chora na Alzheimera wymaga opieki bliskich osób. Zaawansowane stadium choroby prowadzi do zmian neurologicznych, zaburzeń kontroli zwieraczy, zaburzeń równowagi, powikłań pozamózgowych.

To musisz wiedzieć

3. Przeciwwskazania do stosowania memantyny

Przeciwwskazania do stosowania memantyny są następujące:

  • uczulenie lub nadwrażliwość na którykolwiek składnik leku,
  • padaczka,
  • stosowanie innych innych antagonistów NMDA (amantadyny, ketaminy, dekstrometorfanu) – przyjmowanie leków jednocześnie może skutkować pojawieniem się niepożądanych objawów ze strony ośrodkowego układu nerwowego,
  • nietolerancja fruktozy,
  • wrodzona nietolerancja galaktozy,
  • zwiększone czynniki pH.

Szczególną ostrożność powinni zachować pacjenci:

Nie jest do końca jasne, w jaki sposób memantyna wpływa na organizmy dzieci i młodzieży, dlatego lekarze nie zalecają stosowania leku u młodych pacjentów.

4. Memantyna – czy kobiety w ciąży mogą ją przyjmować?

Memantyna nie powinna być przyjmowana przez kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Przeprowadzone badania na zwierzętach wskazują, że stosowanie leku może doprowadzić do zahamowania wewnątrzmacicznego wzrostu płodu. Nie zaleca się stosowania memantyny u kobiet ciężarnych, chyba, że jest to absolutnie niezbędne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze