Trwa ładowanie...

20 lat zażywali multiwitaminy. Takie były skutki

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 07.10.2024 16:40
Latami biorą multiwitaminy. Nie działają, a nawet mogą zaszkodzić
Latami biorą multiwitaminy. Nie działają, a nawet mogą zaszkodzić (Getty Images)

Wielu Polaków wierzy, że regularne przyjmowanie multiwitamin to klucz do zdrowia. Tymczasem naukowcy mówią wprost, że "nie przynoszą one żadnych korzyści". Co więcej, mogą się wiązać z poważnym ryzykiem.

spis treści

1. Multiwitaminy nie działają

Multiwitaminy cieszą się ogromną popularnością, a wielu Polaków uważa, że regularna suplementacja zapewnia zdrowie i przyczynia się do długowieczności.

Tymczasem opublikowane właśnie wyniki badań amerykańskich naukowców z National Institutes of Health wskazują, że taka suplementacja nie ma większego sensu, a jej korzyści dla zdrowia to mit.

Zobacz film: "Rak piersi"

Naukowcy przeanalizowali dane 400 tys. zdrowych dorosłych Amerykanów. Nawet 1 na 3 osoby zażywała multiwitaminy przez 20 lat w nadziei, że zapewniają one zdrowie i długowieczność. Okazuje się jednak, że długotrwała suplementacja wcale "nie daje istotnych korzyści dla zdrowia czy zmniejszenia ryzyka śmiertelności".

Multiwitaminy nie wydłużają życia
Multiwitaminy nie wydłużają życia (Getty Images)

Co gorsze, ryzyko śmierci może nawet wzrosnąć o 4 proc. u osób, które zażywają multiwitaminy codziennie w porównaniu do tych, którzy w ogóle ich nie biorą.

Dlatego takich preparatów nie należy brać na własną rękę i zawsze konsultować to z lekarzem, również pod kątem optymalnych dawek, czy potencjalnych interakcji z lekami.

2. Uderzenie w wątrobę i nerki

Wyniki badań naukowców z National Institutes of Health to kolejne potwierdzenie, że niekontrolowana suplementacja nie tylko nie pomaga, ale może zaszkodzić. Do podobnych wniosków doszli już wcześniej badacze z amerykańskiej grupy zadaniowej ds. usług prewencyjnych (USPSTF).

Wskazali, że przyjmowanie takich preparatów nie pomaga zapobiegać nowotworom czy chorobom układu krążenia, które mogą doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Nie zapobiegają też przedwczesnej śmierci.

- Pamiętajmy, że suplementy to nie jest złoty środek, dzięki któremu unikniemy chorób. Niestety, bardzo często spotykam się z tym że pacjenci mają większe zaufanie do reklam suplementów, które praktycznie nie mają żadnego pozytywnego wpływu na zdrowie, niż sprawdzonego leczenia farmakologicznego. To dla lekarza bardzo poważny problem - podkreślała w rozmowie z WP abcZdrowie dr n. med. Beata Poprawa, internista i kardiolog.

Zaznaczała, że niektórzy bardzo ryzykują, przyjmując nawet kilka preparatów jednocześnie.

- To obciąża wątrobę i nerki nawet u zdrowego człowieka, a co dopiero mówić u osoby, u której te narządy są niewydolne. Nie poradzą sobie z metabolizowaniem i wydalaniem tych preparatów, które będą się w organizmie kumulować, prowadząc do poważnych zatruć - ostrzegała lekarka.

Dodała, że w przypadku zdrowych osób, które nie mają potwierdzonych niedoborów, suplementy mogą doprowadzić do poważnych zaburzeń w organizmie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze