Trwa ładowanie...

Prawidłowe oddychanie pomoże walczyć z astmą

Męczący kaszel, ostre duszności i świszczący oddech to objawy astmy, które bardzo często utrudniają życie chorym. Na szczęscie jest nadzieja, że będzie można je skutecznie złagodzić. Dwoje naukowców z Southern Methodist University w Dallas stworzyło program, który uczy, jak za pomocą oddychania kontrolować astmę. Otrzymali na badania 1,4 miliona dolarów z National Institutes of Health. Program powinien być gotowy w przyszłym roku.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

1. Na czym polega przygotowany program?

Czterotygodniowy program ma pomóc chorym na astmę zmniejszyć siłę i częstotliwość ataków poprzez specyficzną technikę oddychania. Opracowali ją Thomas Ritz i Alicia Meuret z SMU's Psychology Departament. Celem jest wolniejsze oddychanie, walka ze stresem, zmniejszenie ilości dwutlenku węgla w płucach, który utrudnia oddychanie. Ma również zmniejszać podrażnienie dróg oddechowych w trakcie hiperwentylacji. Szybkie oddychanie może być szkodliwe poprzez ograniczenie dopływu krwi do mózgu. Program nosi nazwę Capnometry-Assisted Respiratory Training (CART).

Ritz ma nadzieję, że podniesie on jakość życia chorych na astmę i zmniejszy częstotliwość występowania ataków.
Liczne badania pokazująpozytywny wpływ świadomego oddychania na sprawność intelektualną i fizyczną człowieka. Może ono też pomóc chorym na astmę.W 2000 r. U.S. Department of Health and Human Services zaliczył astmę w poczet epidemii.Obciążenia ekonomiczne przez nią powodowane wynoszą 19 miliardów rocznie.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.