Trwa ładowanie...

5 nawyków, które niszczą kolana (WIDEO)

 Magdalena Pietras
14.03.2019 14:01

Nasze kolana każdego dnia narażone są na niebezpieczeństwo. Proste i bezpieczne z pozoru czynności mogą przyczynić się do poważnych kontuzji. Powinniśmy szczególnie uważać, jeśli uprawiamy sport i dźwigamy ciężary. Sprawdź, w jakich innych sytuacjach warto zachować szczególną ostrożność.

Okazuje się, że nawet najprostsze czynności mogą wywołać niepożądane skutki dla naszego organizmu. Przykładem może tu być opieranie stóp o stół lub krzesło. Wiele osób robi tak często, a mało kto wie, że powoduje to ułożenie nóg w nienaturalnej pozycji, co może skutkować szkodliwym przeprostem kolan.

Trening czy to siłowy czy kardio mają wiele zalet, jednak należy planować go z głową. Warto pamiętać o tym, że nieprawidłowy trening również może negatywnie wpływać na kondycję naszych kolan. Przykładem może być bieganie po twardym gruncie, które znacznie obciąża kolana. O wiele lepszym rozwiązaniem jest tu jogging po parkowych lub leśnych ścieżkach, podczas którego nasze kolana są obciążone nawet kilkanaście razy mniej.

Kolana można również za bardzo obciążyć podczas treningu siłowego. Jeśli jest on zbyt intensywny, można narazić kolana na wystąpienie mikrourazów i poważnych kontuzji.

Na problemy z kolanami mogą być szczególnie narażone kobiety. Wszystko z powodu noszenia wysokich obcasów oraz zbyt ciężkiej torebki. Nosząc szpilki, kobiety osłabiają więzadła i stawy kolanowe. Zbyt ciężka torebka również jest osłabieniem nie tylko dla ramienia, ale również dla kolan.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej na temat czynników, które mogą wywołać problemy z kolanami, zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze