Trwa ładowanie...

Dirofilaria repens – skutki, objawy i leczenie zakażenia

Avatar placeholder
28.09.2023 14:07
Dirofilaria repens to nicień przenoszony m.in. przez samice komarów
Dirofilaria repens to nicień przenoszony m.in. przez samice komarów (Adobe Stock)

Dirofilaria repens to nicień przenoszony przez komary i pasożyt psów, kotów oraz lisów. Wywołuje dirofilariozę, która u ludzi występuje w dwóch postaciach jako dirofilarioza podskórna i dirofilarioza sercowo-płucna. Jak można się nią zarazić? Na czym polega leczenie?

spis treści

1. Co to jest Dirofilaria repens?

Dirofilaria repens to zoonotyczny nicień przenoszony przez komary i pasożyt psów, kotów oraz lisów w Europie Południowej, Afryce i Azji. Drobnoustrój występuje na różnych kontynentach, przede wszystkim w strefie klimatu ciepłego.

W Europie endemiczny obszar występowania D. repens obejmuje głównie kraje rejonu Morza Śródziemnego (Włochy, Francja, Grecja i Chorwacja), choć odnotowano przypadki obecności dirofilariozy w krajach Europy Południowo-Wschodniej, takich jak na przykład Bułgaria.

Zobacz film: "Domowe sposoby na pasożyty"

Dirofilaria repens (także inne nicienie, takie jak Dirofilaria tenuis i Dirofilaria immitis) jest gatunkiem odpowiedzialnym za postać podskórną dirofilariozy, która jest chorobą odzwierzęcą. Chorują osoby między 30. a 60. rokiem życia (nieco częściej kobiety).

U ludzi dirofilarioza występuje w dwóch postaciach klinicznych jako:

  • dirofilarioza podskórna,
  • dirofilarioza sercowo-płucna (wywoływana głównie przez Dirofilaria immitis).

Najczęstszą jej manifestacją są guzki podskórne lub podśluzówkowe. Zakażenie Dirofilaria repens jest najczęstszą i najbardziej rozpowszechnioną dirofilariozą na świecie.

2. Cykl rozwojowy Dirofilaria repens

Jak wygląda cykl rozwojowy Dirofilaria repens? Pasożyt w swym rozwoju wymaga obecności żywiciela pośredniego i żywiciela ostatecznego.

Ostatecznym żywicielem pasożyta jest pies. W jego organizmie rozwijają się dojrzałe płciowo stadia dające początek nowemu pokoleniu larw. Te krążą we krwi. Rezerwuarem pasożytów są głównie psy, ale także koty i lisy, natomiast przenosicielami form inwazyjnych są samice komarów z rodzaju Culex, Anopheles i Aedes.

Gdy zarażoną krew wypijają komary, w ciągu 2-3 tygodni, gdy temperatura jest wystarczająco wysoka, w ich ciałach larwy przeobrażają do postaci inwazyjnej. Z czasem dojrzałe, żyworodne samice uwalniają do krwioobiegu nieotorbione larwy pierwszego stadium (mikrofilarie).

Kiedy komar żeruje na następnym żywicielu, wprowadzają do organizmu żywiciela ostatecznego larwę w trzecim stadium rozwojowym. Inwazyjne larwy wnikają do jego tkanki podskórnej, gdzie osiągają dojrzałość płciową.

O czym trzeba pamiętać, jeśli chodzi o zakażenie Dirofilaria repens?

  • Nie jest możliwe zarażenie się nicieniami bezpośrednio od psa lub innego człowieka.
  • Człowiek jest przypadkowym żywicielem ostatecznym. W jego organizmie pasożyt wprawdzie rozwinie się i osiągnie postać dorosłą, nie będzie się jednak rozmnażał.

3. Objawy zakażenia Dirofilaria repens

Obecność Dirofilaria repens w organizmie ludzkim manifestuje się w postaci zmiany w tkance podskórnej tułowia, również głowy (także pod spojówką oka, nawet w ciele szklistym narządu wzroku).

Objawem zakażenia nicieniem jest pojawienie się:

  • guzka, w którym obecny jest dojrzała postać pasożyta otoczonego naciekiem zapalnym; zmiana się powiększa (zmiana pasożytnicza u człowieka jest zwykle pojedyncza, o średnicy 0,5–2,5 cm, dorosły nicień ma do 15 cm długości i od 0,3 do 0,62 mm szerokości); najczęściej guzki umiejscawiają się w okolicy kończyn dolnych, ale także czoła, prącia, gałki ocznej i tułowia; częstą manifestacją choroby jest również guzek piersi (należy różnicować z procesem nowotworowym); charakterystyczne jest to, że zmiany powstają w okresie od 2 miesięcy do roku od ukąszenia przez komara,
  • uczucia mrowienia,
  • obrzęku, zaczerwienienia,
  • bólu o różnym nasileniu,
  • wynaczynienia podskórnego.

W przypadku lokalizacji pasożyta w gałce ocznej chorobie towarzyszy ból oka oraz obecność mętów lub mroczków przed oczami. Pasożyt jest wówczas widoczny pod spojówką.

4. Diagnostyka i leczenie

Gdy pojawią się objawy wskazujące na zakażenie pasożytnicze, kluczowe znaczenie ma rozpoznanie patogenu, który za nie odpowiada. W takiej sytuacji lekarz zleca badania mikroskopowe preparatów histopatologicznych ze zmiany pobranych podczas biopsji lub usuniętego pasożyta (metody molekularne do badania wyizolowanego DNA).

Pomocne w potwierdzeniu dirofilariozy mogą być:

Jeśli chodzi o leczenie, w przypadkach wymagających interwencji zastosowanie znajduje chirurgiczne usunięcie pasożyta. Jest to metoda terapii z wyboru. Leczenie farmakologiczne stosuje się w przypadku stwierdzenia mikrofilarii we krwi, co u ludzi obserwuje się bardzo rzadko.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze