Pot - ciąża i menopauza, ryzyko udaru cieplnego, niskie stężenie cukru we krwi, niezdrowa dieta, chłoniak
Pot potrafi przysporzyć wielu problemów. Nikt nie lubi, gdy jego twarz nagle staje się mokra, a pieczołowicie wykonany makijaż nagle zaczyna spływać. Pot pełni w naszym organizmie bardzo ważną funkcję chłodzenia ciała. Walka ze zbyt intensywną potliwością bywa naprawdę frustrująca, ale zamiast walczyć z potem za wszelką cenę, warto się mu przyjrzeć. Nadmierna potliwość może świadczyć o tym, że pot próbuje ci powiedzieć o Twoim stanie zdrowia?
1. Pot - ciąża i menopauza
Zaburzenia systemu hormonalnego mogą sprawić, że będziesz bardziej spocona niż zazwyczaj. Napady gorąca i chęć schowania się w chłodnym pomieszczeniu to przypadłość 85% kobiet, u których rozpoczął się etap menopauzy, ale nagłe fale potu mogą być także objawem ciąży. Dzieje się tak, ponieważ zmiany hormonalne zaburzają „termostat” w naszym mózgu odpowiadający za utrzymywanie odpowiedniej temperatury. Nasz mózg odbiera je jako pierwsze objawy przegrzania organizmu i wysyła informację o potrzebie nagłego chłodzenia nawet, kiedy siedzisz w klimatyzowanym pomieszczeniu.
2. Pot - ryzyko udaru cieplnego
Spacerujesz w piękny, gorący dzień i nagle zaczynasz się pocić, a zamiast potu pojawiają się zawroty głowy? Zatrzymanie wydzielania potu może być bardzo niebezpieczne dla twojego organizmu, ponieważ twoje ciało nie jest w stanie się samodzielnie ochłodzić inaczej niż przez wydzielanie potu. Jeśli więc twój organizm wciąż się nie poci, to zagraża ci ryzyko udaru cieplnego lub skrajnego wyczerpania. W takiej sytuacji najlepiej przejść do zacienionego pomieszczenia i nawadniać organizm niegazowaną wodą. Zahamowanie pocenia się może być także skutkiem uszkodzenia nerwów, przyjmowania niektórych leków oraz chorób serca. Większość z nas produkuje około 30 mililitrów potu dziennie, jednak jeśli zauważymy, że przestaliśmy się pocić, nawet pomimo intensywnego wysiłku, to skonsultujmy się z lekarzem.
3. Pot - niskie stężenie cukru we krwi
Normalne stężenie cukru we krwi u zdrowego człowieka powinno wynosić od 70 do 100 miligramów na decylitr, o ile poziom cukru jest mierzony na czczo. W sytuacji, kiedy spadnie poniżej 70, czy to z powodu cukrzycy czy intensywnego wysiłku fizycznego, zazwyczaj zaczynasz odczuwać już pierwsze objawy. Jednym z nich może być nadmierne pocenie się, któremu towarzyszyć będzie uczucie zimna, przyspieszone bicie serca, nudności i zawroty głowy. Na szczęście już niewielka przekąska może podnieść stężenie cukru we krwi. Jeśli jednak pomimo posiłku cukier nadal utrzymuje się na niskim poziomie, to niezbędna może okazać się pomoc medyczna.
4. Pot - niezdrowa dieta
Jeśli zapach potu jest nie do wytrzymania, nie tylko przez twoich znajomych, ale także przez ciebie i pomimo prania, nadal utrzymuje się na twoich ubraniach, to winowajcą może okazać się niewłaściwa tłusta dieta bogata w wysoko przetworzone produkty. Może się także okazać, że cierpisz na chorobę genetyczną – trimetyloaminurię, która jest przyczyną braku zdolności organizmu do rozbijania trimetylaminy, czyli związku chemicznego produkowanego w procesie trawienia ryb, jaj i roślin strączkowych. Jeśli cierpisz na tę przypadłość, to twój pot może przypominać zapach zepsutych jaj oraz ryb. Jedyną receptą na twój problem jest konsultacja z lekarzem, który określi właściwy sposób leczenia choroby.
5. Pot - chłoniak
Nadmierne pocenie się może być także efektem ubocznym wielu chorób, takich jak nadczynność tarczycy czy choroba Parkinsona, ale może być też skutkiem przyjmowania niektórych leków. Co gorsza, może być także objawem chłoniaka lub nowotworu węzłów chłonnych, które odgrywają ważną rolę w pracy systemu immunologicznego. Lekarze nie umieją jednak wyjaśnić powiązania między chłoniakiem a nadmierną potliwością. Być może jest to reakcja organizmu na lekko podwyższoną temperaturę ciała lub odpowiedź na wytwarzane przez komórki nowotworowe hormony i białka.