Trwa ładowanie...

Aplidin - kolejny lek testowany w leczeniu koronawirusa. Według jednych z badań Aplidin jest 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir

Aplidin to kolejny z leków testowanych przez badaczy w kierunku leczenia chorych na COVID-19
Aplidin to kolejny z leków testowanych przez badaczy w kierunku leczenia chorych na COVID-19 (East News)

Wciąż trwają testy kolejnych leków, które mają pomóc w walce z koronawirusem. Większość z badanych dotychczas preparatów okazuje się nieskuteczna lub pomaga tylko części pacjentów. Kolejnym branym uwagę środkiem jest Aplidin - kontrowersyjny lek przeciwnowotworowy. Poczas testów prowadzonych przez Hiszpanów potwierdzono, że Aplidin może być 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir.

1. Aplidin a leczenie COVID-19

Hiszpańskie media donoszą o bardzo obiecujących wynikach badań nad preparatem Aplidin. Testy prowadzone w jednym z laboratoriów potwierdziły, że preparat jest aż 80 razy skuteczniejszy niż Remdesivir w leczeniu komórek płuc zakażonych koronawirusem. O obiecujących wynikach testów poinformował dziennik ''El Mundo''. Hiszpańskie media donoszą, że jeszcze lepsze rezultaty leczenia COVID-19 wykazała terapia Alplidinem podczas eksperymentu przeprowadzonego na komórkach nerek małpy. Skuteczność w tym przypadku była nawet 2400-2800 razy wyższa w porównaniu z lekiem Remdesivir.

Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kardiolog, internista i farmakolog kliniczny wyjaśnia, że Aplidin jest jednym z wielu leków, który bada się pod kątem aktywności przeciw wirusowi SARS-CoV-2, jak i jednym z wielu leków stosowanych ogólnie w chorobie COVID-19.

Zobacz film: "Prof. Simon o stosowaniu chlorochiny (Arechinu) w Polsce"

- Rzeczywiście, w pierwszych doniesieniach mówi się, że lek jest kilkadziesiąt razy bardziej skuteczny przeciwwirusowo niż Remdesiwir. Ma przeciwdziałać towarzyszącemu COVID-19 zespołowi ostrej niewydolności oddechowej, stosowany byłby zatem w ciężkich przypadkach tej choroby. Lek prawdopodobnie oddziaływuje na białko eEF1A2 odpowiadające za reprodukcję wirusa - tłumaczy Krzysztof J. Filipiak.

Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak
Prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak (arch. prywatne)

Lek był do tej pory podawany w Australii pacjentom ze szpiczakiem mnogim, ale jako terapia ostatniej szansy.

- W szpiczaku mnogim plitidepsyna blokuje to białko, które bierze udział w rozkładzie pewnych nieprawidłowych białek, które są toksyczne dla komórek szpiczaka. Białka te, gromadząc się w komórkach szpiczaka mnogiego, uszkadzają je i ostatecznie prowadzą do ich śmierci - mówi farmakolog kliniczny. - Trudno powiedzieć na tym etapie badań czy lek okaże się skuteczny wśród pacjentów COVID-19 i czy problem nie będzie jego duża toksyczność i działania niepożądane. Już teraz historia uczy nas, że natura ma dla nas wiele nieodkrytych substancji lekowych, których działania jeszcze nie znamy - dodaje ekspert.

Cytowany przez "El Mudo" José Maríi Fernández Sousa-Faro, prezes PharmaMar deklaruje, że jeśli kolejne badania będą równie obiecujące, preparat mógłby być podany eksperymentalnie w ramach badań pierwszym pacjentom w trzecim kwartale 2020 r.

2. Aplidin co to za lek?

Aplidin to środek stosowany w leczeniu niektórych nowotworów. Zawiera substancję czynną plitidepsynę (plitidepsin). Lek bazuje na komórkach pochodzących z bezkręgowców morskich, jednak budzi spore kontrowersje w związku ze stosunkowo dużym ryzykiem powikłań. W związku z tym nie jest dopuszczony do obrotu na terenie Unii Europejskiej.

- Aplidin to nazwa handlowa plitidepsyny - związku chemicznego ekstrahowanego z morskich organizmów bezkręgowych, zwanych żachwami. To pewna ciekawostka, bowiem dotąd nie pozyskiwaliśmy na szeroką skalę leków z tej gromady morskich zwierząt, wchodzących w skład dużej rodziny zwanej osłonicami. Plitidepsyna jest przedstawicielem innych związków zwanych didemninami, izolowanych po raz pierwszy w latach 70-tych XX wieku z morskich bezkręgowców żyjących w Morzu Karaibskim - wyjaśnia prof. dr hab. med. Krzysztof J. Filipiak.

- Związki te mają duży potencjał przeciwwirusowy, przeciwnowotworowy, immunosupresyjny, ale nie weszły do praktyki klinicznej z uwagi na dużą toksyczność. Pewnym wyjątkiem jest zarejestrowana w 1996 roku trabektedyna. Pod nazwą handlową Yondelis zarejestrowana jest w terapii niektórych mięsaków tkanek miękkich. Syntetyczny analog didemnin - plitidepsyna stosowana była dotąd tylko w Australii jako lek kolejnego rzutu w szpiczaku mnogim - groźnym nowotworze krwi - dodaje ekspert.

3. Kiedy będzie lek na koronawirusa?

Aplidin jest kolejnym z preparatów badanych w walce z koronawirusem. Od początku pandemii trwają próby znalezienia lekarstwa, które byłoby w stanie wyleczyć pacjentów chorych na COVID-19. Do tej pory przetestowano około 100 różnych leków i terapii, niestety bez większych efektów. Dr hab. Mirosław Czuczwar, kierownik II Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przypomina, że nie da się stworzyć w ciągu kilku miesięcy nowego leku - to jest proces, który trwa latami.

- W sytuacji desperackiego poszukiwania leku wiele osób zapomniało, że proces tworzenia leków jest długotrwały i kosztowny. Poza tym warto zwrócić uwagę, że większość dotychczas znanych zakażeń wirusowych jest nieuleczalna - tak jak grypa, przeziębienie, WZW typu B, typu A. Są to choroby wirusowe znane od dziesięcioleci, a konkretnego leku na nie jak na razie nie ma. Do dziś nie ma też np. szczepionki na wirusa HIV, a miała być gotowa na początku lat 90. Wirus jest po prostu podstępnym przeciwnikiem - tłumaczy dr Czuczwar.

W ostatnich tygodniach mówiło się wiele o deksametazonie. WHO określiła wyniki badań nad nim jako "przełom naukowy". Wcześniej donoszono o obiecujących eksperymentach związanych z zastosowaniem u chorych chlorochiny.

Na razie jednak jedynym preparatem zatwierdzonym w leczeniu zakażonych przez Europejską Agencję Leków jest Remdesivir. Badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Alberty wykazały, że remdesivir jest w stanie zablokować mechanizm replikacji koronawirusa.

Zobacz także: Lek na koronawirusa. Nad preparatem na bazie osocza pracują Polacy. Za kilka miesięcy ruszy produkcja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze