Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dlaczego pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 kładzie się na brzuchu?

Lekarze wykorzystują prostą metodę, aby pomóc chorym na Covid-19 swobodnie oddychać. Ułożenie pacjenta w pozycji na zwiększa ilość tlenu docierającego do płuc, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej.

1. Covid-19. Jak zachować się podczas choroby

Największą śmiertelność wśród pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 obserwuje się w wyniku wystąpienia zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Niestety, jest to częste również u pacjentów chorujących na grypę lub zapalenie płuc.

Metoda ułożenia pacjenta na brzuchu nie jest niczym nowym, a wymyślili ją francuscy lekarze. W swoich badaniach opublikowanych w New England Jounal of Medicine wskazali, że pacjent podłączony do respiratora z niewydolnością oddechową ma większą szansę na przeżycie, kiedy ułoży się go na brzuchu. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz film: "Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców"

Według naukowców ta pozycja sprawia, że do płuc dociera więcej tlenu. Kiedy pacjent leży na płucach, to ciężar jego ciała sprawia, że płuca są ściśnięte. W związku z tym, do płuc dostaje się mniej tlenu. Pozycja "na brzuchu" pozwala płucom na swobodną pracę.

2. Sytuacja w USA. Pacjenci leżą na brzuchu

Metoda układania pacjentów na brzuchu jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, które obecnie zmagają się z ogromną ilością zachorowań.

Pacjenci podłączeni do respiratorów w nowojorskich szpitalach pozostają w ułożeniu na brzuchu przez średnio 16 godzin na dobę.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza