Trwa ładowanie...

Koronawirus. Dlaczego pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 kładzie się na brzuchu?

Lekarze wykorzystują prostą metodę, aby pomóc chorym na Covid-19 swobodnie oddychać. Ułożenie pacjenta w pozycji na zwiększa ilość tlenu docierającego do płuc, tym samym minimalizując ryzyko wystąpienia niewydolności oddechowej.

Zobacz film: "Leczenie koronawirusa osoczem ozdrowieńców"

1. Covid-19. Jak zachować się podczas choroby

Największą śmiertelność wśród pacjentów zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 obserwuje się w wyniku wystąpienia zespołu ostrej niewydolności oddechowej (ARDS). Niestety, jest to częste również u pacjentów chorujących na grypę lub zapalenie płuc.

Metoda ułożenia pacjenta na brzuchu nie jest niczym nowym, a wymyślili ją francuscy lekarze. W swoich badaniach opublikowanych w New England Jounal of Medicine wskazali, że pacjent podłączony do respiratora z niewydolnością oddechową ma większą szansę na przeżycie, kiedy ułoży się go na brzuchu. Dlaczego tak się dzieje?

Według naukowców ta pozycja sprawia, że do płuc dociera więcej tlenu. Kiedy pacjent leży na płucach, to ciężar jego ciała sprawia, że płuca są ściśnięte. W związku z tym, do płuc dostaje się mniej tlenu. Pozycja "na brzuchu" pozwala płucom na swobodną pracę.

2. Sytuacja w USA. Pacjenci leżą na brzuchu

Metoda układania pacjentów na brzuchu jest bardzo popularna w Stanach Zjednoczonych, które obecnie zmagają się z ogromną ilością zachorowań.

Pacjenci podłączeni do respiratorów w nowojorskich szpitalach pozostają w ułożeniu na brzuchu przez średnio 16 godzin na dobę.

Zobacz także: Koronawirus - jak się przenosi i jak możemy się chronić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ułożenie pacjenta jest bardzo ważne
Ułożenie pacjenta jest bardzo ważne (GettyImages)

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.