Trwa ładowanie...

Koronawirus. Deksametazon daje pozytywne rezultaty w leczeniu COVID-19

Naukowcy z Anglii poinformowali, że mają dowody na skuteczność stosowania jednego z preparatów, który był testowany u pacjentów chorujących na COVID-19. Chodzi o deksametazon. Badacze uważają, że zastosowanie tego steroidu u ciężko chorych pacjentów zmniejszyło o jedną trzecią liczbę zgonów.

1. Deksametazon - nowa nadzieja dla chorych na COVID-19

Brytyjczycy ogłosili wyniki swoich badań, z których wynika, że zastosowanie deksametazonu u najciężej chorych na COVID-19 zmniejszyło liczbę zgonów o 35 proc. w grupie pacjentów wymagających respiratorów do oddychania. Z kolei u chorych, którzy mieli już podawany tlen, śmiertelność spadła o 20 proc.

Deksametazon to niedrogi i powszechnie dostępny lek sterydowy podawany pacjentom doustnie lub dożylnie. Preparat w ramach badania podawano grupie ponad 2 tys. pacjentów wybranych losowo, a rezultaty ich leczenia porównano ze stanem 4321 chorych, którzy nie otrzymywali żadnych leków. Badania wykazały ciekawą prawidłowość. Lek był skuteczny jedynie u pacjentów, którzy ciężko przechodzili zakażenie. W przypadku chorych z łagodnymi objawami leczenie nie przynosiło zauważalnych efektów.

Zobacz film: "Prof. Simon o stosowaniu chlorochiny (Arechinu) w Polsce"

"To wielki przełom. Deksametazon to jedyny jak do tej pory lek, którego stosowanie doprowadziło do zmniejszenia śmiertelności. Powinien teraz stać się standardową terapią stosowaną u pacjentów w celu ratowania życia" - podkreśla cytowany przez Associated Press Peter Horby, jeden z autorów badań z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Inny z badaczy prof. Martin Landray deklaruje, że testowany przez nich lek może uratować życie co ósmego pacjenta z COVID-19, który jest podłączony do respiratora.

Po ogłoszeniu wyników badań brytyjski minister zdrowia zapowiedział wdrożenie terapii z zastosowaniem deksametazonu u części pacjentów zakażonych koronawirusem. W ramach programu "The recovery trial" w Wielkiej Brytanii trwają badania nad skutecznością różnych terapii leczenia pacjentów z COVID-19. Badania są finansowane przez rządowe agencje zdrowia oraz prywatnych darczyńców, w tym m.in. Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Zobacz także: Lek na koronawirusa. Nad preparatem na bazie osocza pracują Polacy. Za kilka miesięcy ruszy produkcja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza