Trwa ładowanie...

Koronawirus. Deksametazon daje pozytywne rezultaty w leczeniu COVID-19

Naukowcy z Anglii poinformowali, że mają dowody na skuteczność stosowania jednego z preparatów, który był testowany u pacjentów chorujących na COVID-19. Chodzi o deksametazon. Badacze uważają, że zastosowanie tego steroidu u ciężko chorych pacjentów zmniejszyło o jedną trzecią liczbę zgonów.

Zobacz film: "Prof. Simon o stosowaniu chlorochiny (Arechinu) w Polsce"

1. Deksametazon - nowa nadzieja dla chorych na COVID-19

Brytyjczycy ogłosili wyniki swoich badań, z których wynika, że zastosowanie deksametazonu u najciężej chorych na COVID-19 zmniejszyło liczbę zgonów o 35 proc. w grupie pacjentów wymagających respiratorów do oddychania. Z kolei u chorych, którzy mieli już podawany tlen, śmiertelność spadła o 20 proc.

Deksametazon to niedrogi i powszechnie dostępny lek sterydowy podawany pacjentom doustnie lub dożylnie. Preparat w ramach badania podawano grupie ponad 2 tys. pacjentów wybranych losowo, a rezultaty ich leczenia porównano ze stanem 4321 chorych, którzy nie otrzymywali żadnych leków. Badania wykazały ciekawą prawidłowość. Lek był skuteczny jedynie u pacjentów, którzy ciężko przechodzili zakażenie. W przypadku chorych z łagodnymi objawami leczenie nie przynosiło zauważalnych efektów.

"To wielki przełom. Deksametazon to jedyny jak do tej pory lek, którego stosowanie doprowadziło do zmniejszenia śmiertelności. Powinien teraz stać się standardową terapią stosowaną u pacjentów w celu ratowania życia" - podkreśla cytowany przez Associated Press Peter Horby, jeden z autorów badań z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

Inny z badaczy prof. Martin Landray deklaruje, że testowany przez nich lek może uratować życie co ósmego pacjenta z COVID-19, który jest podłączony do respiratora.

Po ogłoszeniu wyników badań brytyjski minister zdrowia zapowiedział wdrożenie terapii z zastosowaniem deksametazonu u części pacjentów zakażonych koronawirusem. W ramach programu "The recovery trial" w Wielkiej Brytanii trwają badania nad skutecznością różnych terapii leczenia pacjentów z COVID-19. Badania są finansowane przez rządowe agencje zdrowia oraz prywatnych darczyńców, w tym m.in. Fundację Billa i Melindy Gatesów.

Zobacz także: Lek na koronawirusa. Nad preparatem na bazie osocza pracują Polacy. Za kilka miesięcy ruszy produkcja

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.