Trwa ładowanie...

Badanie audiometryczne – wskazania, przeciwwskazania, przebieg badania, interpretacja wyników

Badanie audiometryczne to rodzaj badania słuchu. Badanie wykonuje się wówczas, gdy u pacjenta występuję niedosłuch, częste bóle czy zawroty głowy. Podczas badania pacjent musi wykonywać polecenia lekarza. Jak wygląda przebieg badania audiometrycznego i kiedy powinno się je wykonać?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

spis treści

1. Badanie audiometryczne – wskazania

Badanie audiometryczne powinny wykonać osoby, które podejrzewają u siebie problemy ze słuchem albo są narażone na codzienny hałas, np.: poprzez miejsce pracy.

Najlepiej jest udać się do specjalisty, który pomoże pacjentowi w ustaleniu źródła problemu. Jednak badanie audiometryczne jest jednym z częstszych badań wykonywanych podczas problemów ze słuchem. Główne wskazania co do wykonania badania, to:

Po badaniu diagnosta przedstawi wyniki badania pacjentowi, jednak najlepiej udać się jeszcze z wynikiem do swojego lekarza prowadzącego.

Domowe sposoby na ból ucha
Domowe sposoby na ból ucha [6 zdjęć]

Ból ucha jest równie dotkliwy jak zęba. Skarżą się na niego szczególnie dzieci, ale to schorzenie dotyka...

zobacz galerię

2. Badanie audiometryczne – przeciwwskazania

Wykonanie badania audiometrycznego uniemożliwione jest w kilku przypadkach. Jeżeli pacjent boi się małych zamkniętych pomieszczeń (klaustrofobia) oraz wtedy kiedy nie współpracuje ze specjalistą i nie wykonuje jego próśb.

Badanie nie powinno być przeprowadzane u bardzo małych dzieci: niemowląt i noworodków, gdyż dzieci na pewno nie będą w stanie wykonać poleceń lekarza. Wówczas najlepszym rozwiązaniem może okazać się badanie potencjałów słuchowych wywołanych, dzięki któremu jest możliwe zbadanie pacjenta, jednak bez jego zaangażowania.

3. Badanie audiometryczne – przebieg badania

Badanie audiometryczne wykonywane jest przy pomocy specjalnego urządzenie, które nazywa się audiometrem. Audiometr ma za zadanie wytwarzanie dźwięków o różnej częstotliwości i natężeniu. Badanie pozwala określić wrażliwość ucha na dźwięk. Natomiast zapis wyników badania audiometrycznego nazywany jest audiogramem.

Badanie audiometryczne wykonywane jest przy użyciu słuchawek. Pacjent ma zapewniony pełen komfort badania – znajduje się w specjalnej kabinie, w której panuje całkowita cisza. Pacjent podczas badania zakłada na uszy słuchawki i otrzymuje od lekarza specjalny przycisk, który musi nacisnąć, kiedy w słuchawce usłyszy dźwięk. Dźwięki słyszalne w słuchawkach są bardzo ciche, dlatego badanie pozwala na rozpoznanie konkretnej wady słuchu.

Dzięki badaniu audiometrycznemu możliwe jest dowiedzenie się, czy problem występuje w uchu środkowym, czy umiejscowiony jest w głębszych warstwach ucha. Badanie to powinni także wykonać ludzie, którzy w znacznym stopniu narażeni są na hałas. Badanie audiometryczne jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne i trwa około 20 minut.

Musisz to wiedzieć

4. Badanie audiometryczne – interpretacja wyników

Osoba wykonująca badanie audiometryczne posługuje się specjalnym wykresem krzywej przewodnictwa powietrznego. Dla ucha prawego łączy się linie kółkami, a dla ucha lewego łączy się linie znakiem „x”. Im wyżej wykresu przebiega linia, tym pacjent ma lepszy słuch. Normą badania audiometrycznego to krzywa nieprzebiegająca niżej niż 25 dB HL.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.