Ból oczu

Ból oka może sugerować niegroźną dolegliwość, ale także może towarzyszyć poważnym schorzeniom oka. Żadnego z objawów nie można lekceważyć. Ból oka może występować jako jedyna dolegliwość w oku, często jednak współistnieją z nią zaczerwienienie oka, łzawienie, światłowstręt, a czasem nawet pogorszenie widzenia. W przypadku bólu oka należy zawsze skontaktować się z lekarzem okulistą.

Przyczyny bólu oka

Do bólu oka mogą się przyczynić:

Zobacz film: "Operacja małego cięcia"

Zapalenie spojówek i rogówki

Zapalenie spojówekprzebiega z bólem o charakterze pieczenia z towarzyszącym łzawieniem, światłowstrętem i zaczerwienieniem oka. Często pacjenci zgłaszają jakby uczucie piasku w oczach. W worku spojówkowym widoczna jest wydzielina. Może rozwijać się jako reakcja alergiczna, bakteryjna, wirusowa. Często dotyczy osób noszących soczewki kontaktowe, przy nieprawidłowym używaniu, pielęgnacji soczewek.

Zapalenie rogówki charakteryzuje się silnym bólem nasilającym się przy ruchach powieki, często z towarzyszącym pogorszeniem widzenia. Zapalenie rozwijać się może na tle wirusowym, bakteryjnym, grzybiczym. Często występuje u osób noszących soczewki kontaktowe, lub w oczach o zbyt małym wydzielaniu łez (tzw. suche oko).

Zapalenie brzegów powiek i błony naczyniowej

Zapalenie brzegów powiek, zapalenie woreczka łzowego przebiega z bólem oka o charakterze pieczenia, z wydzieliną pienistą na brzegach powiek lub wydzieliną ropną w okolicy kata kąta wewnętrznego, wydobywająca wydobywającą się po jego uciśnięciu palcem.

Zapalenie błony naczyniowej objawia się bólem oka, pogorszeniem widzenia, czasami ze wzrostem ciśnienia wewnątrzgałkowego czemu może towarzyszyć ból głowy. Zapalenie błony naczyniowej może rozwinąć się na różnym tle, w przebiegu innych stanów zapalnym zlokalizowanych w pobliżu oka, jak np. zapalenie zatok,stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zębów. Może towarzyszyć stanom zapalnym stawów i innym chorobom reumatologicznym.

Ciało obce w oku

Ciała obce mogą być zlokalizowane w rogówce, spojówce. Obecność ciała obcego wywołuje silny ból oka, szczególnie nasilający się przy mruganiu. Głębiej zlokalizowane ciała obce wywołują ból ze względu na obecność rany wlotowej ciała obcego (np. rana rogówki).

Urazom oka zawsze towarzyszy ból. Czasami może się dołączać krwawienie z oka, pogorszenie widzenia. Jest to zależne od typu urazu oraz rodzaju uszkodzenia struktur w oku. W tym przypadku należy się jak najszybciej skontaktować się z lekarzem okulistą.

Ostry atak jaskry

Ostry atak jaskrycharakteryzuje się bardzo silnym bólem oka i głowy z towarzyszącymi nudnościami, wymiotami. Towarzyszy temu nagle zamglenie obrazu. Wokół źródeł światła mogą pojawiać się „koła tęczowe”. Dodatkowo gałka oczna jest zaczerwieniona, a w badaniu palpacyjnym jest twarda.

Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego

Ból oka w przebiegu zapalenia nerwu wzrokowego występuje przy poruszaniu okiem. Dołączają się do tego osłabienie ostrości wzroku, osłabienie rozpoznawania barw. W przypadku zapalenia nerwu wzrokowego, oprócz badania okulistycznego, konieczne jest również badanie neurologiczne. Zapalenie nerwu wzrokowego jest często pierwszym objawem stwardnienia rozsianego.

Ból oka może się tez też pojawić w przebiegu schorzeń umiejscowionych poza gałką oczną.Źródłem bólu oka może być zapalenie zatok czołowych i szczękowych. Bóle nad- lub podoczodołowe są częstym objawem nerwobólów gałęzi nerwu trójdzielnego. Ból oka towarzyszy niejednokrotnie bólom głowy w przebiegu migreny, zapalenia naczyń (zapalenie tętnicy skroniowej). Należy podkreślić, że ból oka zawsze towarzyszy występuje z procesami patologicznymi w oku, nigdy nie jest objawem fizjologicznym. W przypadku bólu oka zawsze należy zaczerpnąć porady specjalisty, aby wyjaśnić przyczynę i rozpocząć właściwe leczenie.

Komentarze (5)
~Martyna
~Martyna ponad rok temu

Mnie ból oczu męczył już jakiś czas ale wystarczyło zmienić krople i kupić odpromiennie i od razu poczułam się lepiej, dzięki likwidacji promieniowania zniknęło pieczenie, zaczerwienienie i ból.

Odpowiedz
~Mireczek
~Mireczek ponad rok temu

Mnie też jakiś czas męczył ból oczu ale to była wina komputera, przed którym non stop siedziałem w pracy i w domu. Poszedłem w związku z tym do lekarza i on przypisał mi krople, trochę ukoiły ból ale nie takiego efektu oczekiwałem więc szukałem czegoś jeszcze, w końcu żona namówiła mnie na odpromiennik creatosa, zacząłem go stosować miesiąc temu i jestem bardzo zadowolony bóle w końcu ustały.

Odpowiedz
~J-23
~J-23 ponad rok temu

Od kilku dni bolą mnie gałki oczne. Faktem jest że kilka dni wcześniej miałem wysoką gorączke męczył mnie uporczywy kaszel itd byłem u lek i stwierdził że to nie grypa a przeziębienie zapisał leki i tak się kuruje. Myślałem że wszystkie dolegliwości ustąpią ale ból gałek ocznych pozostał boli mnie też czoło nad oczami i nosem domyślam się że to mogą być zatoki ale czy w takim przypadku oczy mają coś z tym wspólnego czy przy chorych zatokach mogą boleć gałki oczne dodam że bolą mnie tylko wtedy gdy wykonuje nimi gwałtowne ruchy i wówczas gdy patrze w góre.

Odpowiedz
~Adrianka_KaGie1988
~Adrianka_KaGie1988 ponad rok temu

witam, zaczęlo mnie dzisiaj boleć prawe oko. widze na nie dobrze tylko dokucza mi ten bol niekiedy aboli trioche mocniej ale z reguły czuje taki lekki tepy ból. Nie mam pojęcia co on oznacza. dodam, że bardzo użo czytam, niekiedy przy złymn oświetleniu.A i jeszcze czasami mam wrażenie (i to od jakiegoś czasu), że mam te prawe oko jakby wieksze. mam 22 lata i nikt w mojej rodzinie nie mial nigdy problemów z oczami. Z góry dziekuje za r4ade. ada

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Zaćma - klasyfikacja, objawy, leczenie
Leki i suplementy

Tears Again

Tears Again

Spray Tears Again nawilża oczy, a także obszar powieki. Pomaga m.in. w przypadku swędzenia lub pieczenia oczu oraz w zespole suchego oka.

Dieta na zdrowe oczy

Sposoby na zmęczony wzrok (WIDEO)

Sposoby na zmęczony wzrok (WIDEO) Odtwórz wideo

oraz przebywających w klimatyzowanych, silnie wentylowanych pomieszczeniach. Ból i zmęczenie oczu pojawia się w sytuacji, kiedy rzadziej się mruga i śluzówka (...) Zmęczone oczy to problem wielu...

Makijaż permanentny

Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny oczu

Makijaż permanentny polega na wprowadzeniu pod skórę odpowiednich pigmentów, stosowany głównie w okolicach ust, brwi i oczu. Sposób nakładania podobny jest nieco do tatuowania, efekt utrzymuje się 2 do 5 lat.

Kredki i eyelinery

Makijaż oczu - zdjęcia

Makijaż oczu - zdjęcia

Eyelinerem maluje się kreski na górnej i dolnej powiece, tuż przy linii rzęs. Najczęściej stosowane są eyelinery czarne, szare lub brązowe, rzadziej kolorowe

Trabekulektomia

Ostra jaskra

Ostra jaskra

Prawe oko zaatakowane przez jaskrę.

Badanie ciśnienia ocznego

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (WIDEO)

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego (WIDEO) Odtwórz wideo

. roku życia, u których występują predyspozycje do wystąpienia jaskry. Badania przeprowadza się, gdy pacjent skarży się na ból głowy, oka i w miejscu oczodołu (...) . Badanie wykonuje się na leżąco, oczy zostają znieczulone...

Niedrożność kanalika łzowego

Suche oko (WIDEO)

Suche oko (WIDEO) Odtwórz wideo

do złuszczania się nabłonka gałki ocznej, co upośledza jego ochronną funkcję w obrębie rogówki i spojówek. Słowem oko jest narażone na rozwój zakażeń i atak zanieczyszczeń. Co robić w takiej sytuacji? Radzi dr Anna Otto, okulista.

Okulistyka

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

Jakie choroby można wyczytać z oczu?

tej choroby. Co wzbudzi niepokój lekarza? Nagłe pogorszenie wzroku i ból oczu to dolegliwości, które mogą oznaczać początek choroby. U pacjentów (...) Zdrowie zapisane w oczach Czy wiesz, że oczy...

Okulistyka

Jak dbać o oczy?

Jak dbać o oczy?

widzenie, czerwone lub wysuszone oczy, ból głowy, karku i pleców. Co zrobić, aby skutecznie zapobiegać tym problemom? Oto kilka przydatnych wskazówek (...) . Bez względu na twój wiek, pielęgnacja oczu...