Trwa ładowanie...

Bożonarodzeniowa gorączka – polska bolączka?

Cicha noc, spokojna noc… Niekoniecznie, zwłaszcza jeśli mowa o polowaniu na prezenty. Kolejki, walka o najlepsze ceny i poszukiwanie oryginalnych podarków. Jednym słowem: stres. Im bliższa perspektywa wyprawy na świąteczne zakupy, tym większy poziom irytacji – takie wnioski można wysnuć z ostatniego badania PayPal oraz Kantar Millward Brown. Ośmiu na dziesięciu Europejczyków czuje się przytłoczonych myśleniem o poszukiwaniu prezentów oraz koniecznością wyprawy do sklepu wypełnionego ludźmi. Polacy są przy tym najbardziej zestresowanym narodem – ponad jedna trzecia z nas wyraża irytację związaną z przedświątecznymi sprawunkami. Czy istnieje jakiś sposób na uniknięcie świątecznej gorączki?

Zobacz film: "Jak przetrwać święta będąc na diecie?"

  • 9 na 10 Polaków odczuwa presję związaną z zakupami świątecznymi;
  • Ponad 50 proc. Polaków odczuwa stres na myśl o tym, że ich prezent okaże się nietrafiony;
  • 46 proc. Polaków obawia się utraty kontroli nad swoim budżetem;
Czy dieta wpływa na odczuwanie stresu? (WIDEO)
Czy dieta wpływa na odczuwanie stresu? (WIDEO)

Praca, rodzina, szkoła - czy zdążę, czy dam radę? Jutro egzamin, dziś czeka mnie ważna rozmowa. Życie...

zobacz galerię

W badaniu „Świąteczne Problemy Zakupowe” wzięło udział ponad 10 000 respondentów z 10 europejskich krajów. Szczegółowa analiza ich odpowiedzi przybliża postawy oraz emocje towarzyszące Europejczykom podczas przedświątecznych zakupów.

Statystyki
Statystyki (paypal)

1. Lubimy święta, ale niekoniecznie przepadamy za świątecznymi zakupami

Chociaż świąteczny czas zwykle jest postrzegany jako szczególny i radosny okres, przygotowania do świąt i związane z nimi zakupy są źródłem psychicznego dyskomfortu dla wielu osób. Wyniki ankiety przeprowadzonej na zamówienie PayPal wskazują, że 34 proc. Polaków odczuwa stres podczas świątecznych zakupów – to najwyższy odsetek wśród narodów Europy. Większość z nas obawia się też, że nie będzie w stanie znaleźć prezentu, którego poszukują (68 proc.).

Statystyki
Statystyki (paypal)

Zobacz też:

Do powszechnych obaw można zaliczyć także strach przed kupnem prezentu, który okaże się nietrafiony (56 proc.) czy utratą kontroli nad budżetem (46 proc.), oraz odkładanie polowania na prezenty na ostatnią chwilę (46%). Wśród czynników, które sprawiają, że świąteczna aura traci swój szczególny blask, znalazły się również korki oraz zatłoczone ulice – 61 proc. respondentów przyznało, że takie zjawiska są przytłaczające. W krajach, które sąsiadują z Polską, poziom negatywnych odczuć związanych ze świątecznymi zakupami był niższy – 1/4 Czechów i zaledwie 1/5 Węgrów odczuwa związany z nimi stres.

To musisz wiedzieć:

2. Lekarstwo na świąteczną gorączkę znajduje się w sieci

Przedświąteczne sprawunki to niekończąca się lista obowiązków. Planowanie, gotowanie, zapraszanie, odwiedzanie rodziny, robienie zakupów… Za dużo na głowie? Istnieje możliwość wykreślenia wyprawy do sklepów z listy. 6 na 10 Europejczyków deklaruje, że polowanie na bożonarodzeniowe prezenty w Internecie zmniejsza stres związany z zakupem prezentów. 7 na 10 Europejczyków sądzi, że w ten sposób znajdują lepsze okazje cenowe. Podobnie w Polsce: 67 proc. polskich respondentów uważa, że robienie zakupów online może zmienić polowanie na prezenty w znacznie przyjemniejsze doświadczenie. Badani zauważyli wiele zalet kupowania w sieci: uniknięcie tłoku w sklepie (83 porc.), oszczędność czasu (81 proc.) i możliwość kupienia prezentów zza granicy w najlepszej możliwej cenie (78 proc.).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.