Chcesz dobrze spać? Opowiedz partnerowi o swoim dniu

Dzieląc się codziennie dobrymi wieściami – czy to o tym, ile dziś ćwiczyłaś na siłowni, czy kolega powiedział ci coś miłego – wzmacniasz więź z partnerem. To, zdaniem badaczy może pomóc ci też lepiej spać. Oznacza to, że lepiej, by przed snem partner celebrował dobrą nowinę razem z tobą, niż byś od razu umyła się i poszła spać.

Dzielenie się radością jest dobre dla zdrowia

Nowe badanie opiera się na wcześniejszych eksperymentach, które pokazały, jak bycie w związku może działać wspomagająco na zdrowie, psychologiczne poczucie intymności i jakość snu. Ale to jest pierwszy raz, gdy pokazano, jak dzielenie się i reagowanie na dobre wieści na co dzień ma bezpośredni wpływ, a to, jak pary śpią każdej nocy.

"Przez długi czas naukowcy koncentrowali się tylko na tym, co się dzieje, gdy dzielimy się złymi wiadomości, gdy jesteśmy zestresowani i idziemy do domu, żeby zwierzyć się z tego naszym partnerom. Ale teraz wiemy, że to równie ważne, jeśli nie ważniejsze, by dzielić się dobrymi rzeczami - że ludzie mogą naprawdę korzystać z takiego prostego aktu" – mówi główna autorka, dr Sarah Arpin, adiunkt psychologii na Uniwersytecie Gonzaga.

Arpin przedstawiła ustalenia na dorocznej Konferencji Psychologii Społecznej w San Antonio. Na potrzeby badań, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmie recenzowanym, Arpin i jej koledzy poprosili 162 pary w związku małżeńskim lub mieszkające razem o wypełnianie ankiety online codziennie przez 32 dni.

Indywidualnie, każdy uczestnik odpowiadał na pytania o najlepszych rzeczy, które mu zdarzyły każdego dnia, czy te informacje są dzielone z kimś, i jak taka informacja została odebrana przez partnera. Uczestnicy również określali, co sądzą o swoich związkach, oceniali obecny poziom samotności i bliskości ze swoim partnerem, a także jak dobrze spali w nocy. Naukowcy przeanalizowali te dane, porównując każdy dzień z uwzględnieniem ilości i jakości snu.

Naukowcy zauważyli wyraźny wzór: w dniach, kiedy ludzie dzielą się dobrą nowiną i czują, że została przyjęta w empatyczny sposób, zasnęli szybciej i spali lepiej niż w te dni, kiedy nie czuli, że ich partnerom nie zależało. Postawa empatyczna wiązała się również z mniejszym poczuciem samotności i większą intymnością, co z kolei prawdopodobnie pomogło lepiej spać w nocy.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne, jak i mniej ważne decyzje. We dwójkę będzie to...

Dużo zależy od tego, jak zareaguje nasz partner

Innymi słowy, korzyści z dzielenia się dobrą nowiną są uzależnione od tego, jak twój partner reaguje. "Gdybym przyszła do domu i powiedziała mojemu mężowi, że miałam świetny dzień i dostałam podwyżkę, a on zapytałby, co będzie na obiad, to byłoby straszne, to podważyłoby moje dobre samopoczucie. To ważne przypomnienie, że gdy twój partner dzieli się z tobą czymś, to naprawdę trzeba go słuchać i okazywać otwarte i aktywne zaangażowanie" – mówi Aprin.

W swojej prezentacji, naukowcy wywnioskowali, że wspólne cieszenie się dobrą nowiną jest "ważne dla relacji, a w konserwacji ma też wpływ na poprawę stanu zdrowia." Mówią, że przyszłe badania powinny zmierzyć wpływ wymiany dobrych wiadomości na konkretne zachowania, takie jak dieta czy spożywanie alkoholu.

"To może być oczywiste, że wszyscy chcemy podzielić się z naszymi partnerami, gdy zdarzy się nam coś dobrego. Ale zaskakujące jest to, że taka rozmowa może mieć silniejszy wpływ na zdrowie, iż wcześniej podejrzewaliśmy” – mówi Arpin.

Kinga Ludwik, 10 miesięcy temu

Psychologia

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Relacje z partnerem

10 sposobów, którymi on wyraża uczucia

10 sposobów, którymi on wyraża uczucia

one przez ich usta. Zamiast tego często wyrażają oni swoje uczucia poprzez drobne gesty i czyny. Chcesz wiedzieć jakie? Partner przygotowuje (...) mężczyzna myśli o tobie i o tym, żebyś mogła wreszcie odpocząć po ciężkim...

Parapsychologia

Erotyczny horoskop. Jakim jesteś kochankiem?

Erotyczny horoskop. Jakim jesteś kochankiem?

do powiedzenia w tym temacie. Chcesz wiedzieć jaki znak zodiaku powinien mieć twój partner, aby wasze życie seksualne było idealne? Astrologia (...) idealna. Jednak aby poczuć całkowitą rozkosz, muszą czuć niezwykłą...

Relacje z partnerem

Poznaj sekret szczęśliwego związku

Poznaj sekret szczęśliwego związku

normalne, że macie różne zainteresowania czy hobby, dzięki którym czujecie się pełni energii, gotowi, aby opowiedzieć partnerowi o swoim (...) , że partner się zmieni Jeżeli oboje z...

Neurologia

Jak poradzić sobie z porannym bólem głowy?

Jak poradzić sobie z porannym bólem głowy?

tego, że budzisz się z bólem głowy. Chcesz wiedzieć dlaczego masz ochotę na słodycze? Zobacz nasze WIDEO na kolejnej stronie. Sprawdź koniecznie: Boli (...) cię głowa? Znamy sprawdzone metody na pozbycie się bólu Spałeś...

Relacje z partnerem

Sprawdź, czy twój związek będzie długo trwał

Sprawdź, czy twój związek będzie długo trwał

tego, że czują się oni dobrze i swobodnie w swoim towarzystwie. Macie wspólne cele Na podstawie badań statystycznych wiadomo, że ważnym elementem udanego (...) jest to, aby pracować nad relacją z partnerem. Akceptujecie...