Trwa ładowanie...

Chcesz dobrze spać? Opowiedz partnerowi o swoim dniu

Avatar placeholder
11.04.2019 11:21
Chcesz dobrze spać? Opowiedz partnerowi o swoim dniu
Chcesz dobrze spać? Opowiedz partnerowi o swoim dniu (123RF)

Dzieląc się codziennie dobrymi wieściami – czy to o tym, ile dziś ćwiczyłaś na siłowni, czy kolega powiedział ci coś miłego – wzmacniasz więź z partnerem. To, zdaniem badaczy może pomóc ci też lepiej spać. Oznacza to, że lepiej, by przed snem partner celebrował dobrą nowinę razem z tobą, niż byś od razu umyła się i poszła spać.

1. Dzielenie się radością jest dobre dla zdrowia

Nowe badanie opiera się na wcześniejszych eksperymentach, które pokazały, jak bycie w związku może działać wspomagająco na zdrowie, psychologiczne poczucie intymności i jakość snu. Ale to jest pierwszy raz, gdy pokazano, jak dzielenie się i reagowanie na dobre wieści na co dzień ma bezpośredni wpływ, a to, jak pary śpią każdej nocy.

"Przez długi czas naukowcy koncentrowali się tylko na tym, co się dzieje, gdy dzielimy się złymi wiadomości, gdy jesteśmy zestresowani i idziemy do domu, żeby zwierzyć się z tego naszym partnerom. Ale teraz wiemy, że to równie ważne, jeśli nie ważniejsze, by dzielić się dobrymi rzeczami - że ludzie mogą naprawdę korzystać z takiego prostego aktu" – mówi główna autorka, dr Sarah Arpin, adiunkt psychologii na Uniwersytecie Gonzaga.

Arpin przedstawiła ustalenia na dorocznej Konferencji Psychologii Społecznej w San Antonio. Na potrzeby badań, które nie zostały jeszcze opublikowane w czasopiśmie recenzowanym, Arpin i jej koledzy poprosili 162 pary w związku małżeńskim lub mieszkające razem o wypełnianie ankiety online codziennie przez 32 dni.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"
Dzielenie się z partnerem pozytywnymi wiadomościami dobrze wpływa na sen
Dzielenie się z partnerem pozytywnymi wiadomościami dobrze wpływa na sen (Shutterstock)

Indywidualnie, każdy uczestnik odpowiadał na pytania o najlepszych rzeczy, które mu zdarzyły każdego dnia, czy te informacje są dzielone z kimś, i jak taka informacja została odebrana przez partnera. Uczestnicy również określali, co sądzą o swoich związkach, oceniali obecny poziom samotności i bliskości ze swoim partnerem, a także jak dobrze spali w nocy. Naukowcy przeanalizowali te dane, porównując każdy dzień z uwzględnieniem ilości i jakości snu.

Naukowcy zauważyli wyraźny wzór: w dniach, kiedy ludzie dzielą się dobrą nowiną i czują, że została przyjęta w empatyczny sposób, zasnęli szybciej i spali lepiej niż w te dni, kiedy nie czuli, że ich partnerom nie zależało. Postawa empatyczna wiązała się również z mniejszym poczuciem samotności i większą intymnością, co z kolei prawdopodobnie pomogło lepiej spać w nocy.

10 wyjątkowych zalet małżeństwa
10 wyjątkowych zalet małżeństwa [10 zdjęć]

Od tej pory to, co było „twoje”, staje się „wasze”. Teraz będziecie wspólnie podejmować zarówno te ważne,

zobacz galerię

2. Dużo zależy od tego, jak zareaguje nasz partner

Innymi słowy, korzyści z dzielenia się dobrą nowiną są uzależnione od tego, jak twój partner reaguje. "Gdybym przyszła do domu i powiedziała mojemu mężowi, że miałam świetny dzień i dostałam podwyżkę, a on zapytałby, co będzie na obiad, to byłoby straszne, to podważyłoby moje dobre samopoczucie. To ważne przypomnienie, że gdy twój partner dzieli się z tobą czymś, to naprawdę trzeba go słuchać i okazywać otwarte i aktywne zaangażowanie" – mówi Aprin.

W swojej prezentacji, naukowcy wywnioskowali, że wspólne cieszenie się dobrą nowiną jest "ważne dla relacji, a w konserwacji ma też wpływ na poprawę stanu zdrowia." Mówią, że przyszłe badania powinny zmierzyć wpływ wymiany dobrych wiadomości na konkretne zachowania, takie jak dieta czy spożywanie alkoholu.

Zobacz także

"To może być oczywiste, że wszyscy chcemy podzielić się z naszymi partnerami, gdy zdarzy się nam coś dobrego. Ale zaskakujące jest to, że taka rozmowa może mieć silniejszy wpływ na zdrowie, iż wcześniej podejrzewaliśmy” – mówi Arpin.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze