Trwa ładowanie...

Chcesz kontrolować swoje emocje? Zacznij medytować

Avatar placeholder
05.10.2016 09:40
Chcesz kontrolować swoje emocje? Zacznij medytować
Chcesz kontrolować swoje emocje? Zacznij medytować

Badania dowodzą, że uważna medytacja pomaga kontrolować emocje.

Aby pozbyć się stresu i negatywnych emocji, watro zacząć medytować
Aby pozbyć się stresu i negatywnych emocji, watro zacząć medytować (Shutterstock)

Według badań opublikowanych w czasopiśmie "Human Neuroscience Frontiers", osoby, które szukają sposobu kontrolowania swoich negatywnych emocji mogą korzystać z niektórych form uważnej medytacji. Naukowcy z  Uniwersytetu Kalifornijskiego - Berkley definiują uważną medytację jako "utrzymanie świadomości chwila po chwili, naszych myśli, uczuć, doznań cielesnych i otaczającego środowiska".

1. Zalety uważnej medytacji

Uważna medytacja zyskała popularność w ostatnich latach. Jest zakorzeniona w praktykach religijnych i modlitwie, a zwłaszcza w buddyzmie. Zwolennicy twierdzą, że jest korzystna dla układu odpornościowego, poprawia uwagę i pamięć, zwiększa też gęstość istoty szarej w mózgu. Podobno rozwija również współczucie, pomaga zachować relacje z innymi ludźmi, przezwyciężać nałóg i zmniejszyć stres.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Psychoterapia par - razem czy osobno?"

Teraz naukowcy z Uniwersytetu Stanowego w Michigan (MSU) odkryli neurologiczne dowody na to, że głęboka medytacja pomaga kontrolować negatywne uczucia i to nie tylko u ludzi, którzy praktykują techniki medytacyjne, ale u każdego.

Zakładając, że uważna medytacja rzeczywiście może pomóc w kontrolowaniu emocji, zespół chciał zbadać, czy człowiek może wprowadzić umysł w stan "uważności" bez technik medytacyjnych, a jedynie  poprzez przeprowadzanie skupionego, świadomego wysiłku.

Zobacz także

Zespół specjalistów w dziedzinie psychologii, prowadzony przez Yanli Lin, doktorantkę z MSU, zaprosił grupę 68 kobiet, które wcześniej nie praktykowały uważnej medytacji, do wzięcia udziału w badaniu. Analiza wykazała, że uczestniczki przystąpiły do eksperymentu z różnymi poziomami naturalnej "uważnosci".

Każda uczestniczka miała na sobie czapkę z elektrodami, która dokonywała zapisu EEG. Następnie brały udział w jednym z dwóch 18-minutowych zajęć. Niektórzy słuchali przewodników medytacji, podczas gdy innym prezentowali lekcję nauki języka obcego. Natychmiast po medytacji pokazano im niepokojące zdjęcia - np. zwłoki we krwi.

Naukowcy wykorzystali EEG, by nagrać aktywność mózgu podczas oglądania obrazów.Uczestnicy zostali poinstruowani, by oglądać zdjęcia "uważnie" albo "naturalnie". Potem wypełnili kwestionariusz.

2. Niektórzy ludzie mają wysoki poziom naturalnej "uważności"

Wyniki wskazują, że bez względu na to, czy uczestnicy, mieli wysoki czy niski poziom naturalnej "uważności" mózgu, byli w stanie kontrolować negatywne myśli w tym samym stopniu. **Skupienie na sesji medytacji pomagało potem odzyskać emocjonalną równowagę** po obejrzeniu zdjęć, co sugeruje,  że medytacja pozwoliła uczestnikom poskromić ich negatywne emocje. To, czy uczestnicy oglądali zdjęcia "uważnie", czy nie, nie wpływało na ich zdolność do kontrolowania emocji.

"Wydaje się, że medytacja może być bardziej pomocna w osiągnięciu kontroli emocjonalnej niż tylko mówienie ludziom, by byli uważni" - mówi profesor psychologii klinicznej i współautor raportu z badań,  Jason Moser.

"Jeżeli w naturalny sposób jesteś uważnym człowiekiem, świadomym rzeczy, które cię otaczają, możesz szybko poskromić swoje emocje. Jeśli nie jesteś w naturalny sposób uważny, medytacja może sprawić, że przez chwilę poczujesz się jak osoba, która jest bardzo uważna. Ale u ludzi, którzy nie mają tej zdolności i nigdy nie medytowali, zmuszanie się, by skupić się na 'tej chwili', nie działa. Lepiej przemedytuj 20 minut" - dodaje.

Lin uważa, że wyniki pokazują, iż medytacja może poprawić zdrowie emocjonalne. Nawet ludzie, którzy nie są w naturalny sposób uważni, mogą zyskać te korzyści dzięki praktyce.

Jak twierdzą autorzy, jednym z wyzwań przy prowadzeniu takich badań jest to, że istnieją różne definicje i rodzaje "uważności", jak również potencjalne zakłócenia wynikające z zaburzeń nastroju i lęków lub też innych czynników. Zespół próbował zminimalizować cechy, które mogły zakłócić badanie, do jednorodnej grupy. Wszyscy uczestnicy byli praworęcznymi studentami.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze