Trwa ładowanie...

Chrypka może być objawem raka krtani. Sprawdź, czy masz powody do niepokoju

Chrypka może wydawać się niewinną dolegliwością. Zdaniem niektórych, ochrypły głos brzmi interesująco i zmysłowo. Jednak chrypa, która utrzymuje się dłużej niż 2-3 tygodnie, może świadczyć też o rozwijającym się nowotworze.

Zobacz film: "Pocisz się w nocy? To może być objaw choroby nowotworowej"

spis treści

1. Rak krtani atakuje częściej mężczyzn

Rak krtani może objawić uporczywą, utrzymującą się ponad 2 lub 3 tygodnie chrypą. Jeśli zauważysz u siebie podobny problem, zamiast zachwycać się nowym, zmysłowo ochrypłym głosem, skieruj swoje kroki do lekarza. Zbyt późno wykryta choroba może wymagać nawet usunięcia narządu.

Raka krtani rozpoznaje się częściej u mężczyzn niż u kobiet. Panie cierpią na tę dolegliwość 10 razy rzadziej, choć przyczyny powstawania są dość złożone. Choroba zwykle atakuje pacjentów między 45. a 70. r.ż.

Z chorób nowotworowych w obrębie głowy i szyi, to rak krtani występuje najczęściej. W dużej mierze powodowany jest paleniem tytoniu. Przyczyną może być również nadużywanie alkoholu, przewlekłe stany zapalne krtani, zatrucie metalami ciężkimi, kontakt z azbestem, urazy mechaniczne, oparzenia krtani, praca głosem, infekcje, niedobory witaminy A.

2. Rozpoznanie raka krtani

Chorobę można wykryć podczas wizyty u laryngologa. Po zwykłej obserwacji, wykonuje się laryngoskopię, pobiera wycinki do dalszych badań. Przydatne są również badania radiologiczne, tomografia, rezonans magnetyczny.

Chrypa utrzymująca się ponad 2-3 tygodnie to jeden z pierwszych objawów, który powinien zaniepokoić i skłonić do konsultacji u lekarza. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na trudności z przełykaniem, uczucie obecności ciała obcego w gardle, zmianę głosu, duże ilości plwociny, niekiedy z krwią, kaszel, duszności, nieświeży oddech, ból gardła, który promieniuje aż do ucha, powiększone węzły chłonne, nieuzasadnione chudnięcie, zmęczenie, osłabienie, bladość.

3. Rozwój raka krtani

Brodawczaki, białe smugi lub białe plamy na błonie śluzowej to stany, które poprzedzają rozwój nowotworu. Czasem dochodzi również do rogowacenia błon śluzowych. Rak nacieka na otaczające go tkanki, z czasem aż do zamknięcia krtani. Powoduje to duszność i zaburzenia oddychania. Komórki nowotworowe przenoszą się po organizmie wraz z limfą i krwią, dając rakowe przerzuty, nawet w odległych narządach.

Rak krtani może rozwijać się w różnych częściach krtani: nagłośni, głośni, podgłośni. Te w nagłośni źle rokują. To właśnie tam komórki nowotworowe lokują się najczęściej. Częstym skutkiem są więc przerzuty na węzły chłonne. Rzadziej spotyka się rozwój raka między krtanią, gardłem a przełykiem. Ten tzw. rak zapierścienny powoduje dysfagię i odynofagię, czyli zaburzenia przełykania i przechodzenia pokarmu do żołądka. Rak głośni może rokować potencjalnie najlepiej.

Leczenie, w zależności od stopnia zaawansowania choroby, polega na usunięciu całości lub części krtani. W najlepszym razie wycinana jest struna głosowa, w najgorszym - cała krtań i przyległe węzły chłonne.

W ramach NFZ można otrzymać elektroniczną protezę krtani. Chorzy mogą również podjąć naukę mowy przełykowej, która jednak jest pozbawiona intonacji. Podejmowane są także operacje rekonstrukcji narządu, co pozwala choremu funkcjonować jak dawniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.