Trwa ładowanie...

Chwyt Kristellera - na czym polega, powikłania, opinie pacjentek

Avatar placeholder
10.11.2023 16:20
Chwyt Kristellera - na czym polega, powikłania, opinie pacjentek
Chwyt Kristellera - na czym polega, powikłania, opinie pacjentek

Chwyt Kristellera jest manewrem położniczym stosowanym w drugiej fazie porodu. Polega on na uciskaniu dna macicy. Po co wykonuje się chwyt Kristellera? Czy chwyt Kristellera jest bezpieczny?

spis treści

1. Chwyt Kristellera – na czym polega?

Chwyt Kristellera jest zabiegiem stosowanym w drugiej fazie porodu Polega on na mocnym uciskaniu brzucha rodzącej kobiety, po to by wzrosło ciśnienie w macicy. Chwyt Kristellera stosuje się w do przyspieszenia porodu główki i barków] dziecka. Ma on doprowadzić do zwiększenia skuteczności parcia i skrócenia porodu.

Metodę jaką jest chwyt Kristellera wprowadził do praktyki położniczej niemiecki lekarz Samuel Kristeller. Chwyt Kristellera jest nadal stosowany w położnictwie, choć został wprowadzony w XIX wieku, a od tego czasu w położnictwie zmieniło się bardzo dużo.

Zobacz film: "Chwyt Kristellera - brutlana praktyka lekarzy w trakcie porodu"

Chwyt Kristellera obecnie jest uważany za niebezpieczny i nie zaleca się jego stosowania. Chwyt Kristellera nie działa na każdą kobietę i niekoniecznie może skrócić czas trwania porodu.

Poród naturalny - zdjęcia
Poród naturalny - zdjęcia

Początkiem porodu jest moment wystąpienia bóli wywołanych skurczami macicy.

zobacz galerię

2. Chwyt Kristellera – powikłania

Chwyt Kristellera może nieść za sobą poważne powikłania zarówno dla matki jak i dla dziecka. Po pierwsze chwyt Kristellera może doprowadzić do uszkodzenia krocza i zwieracza odbytu. Podczas wykonywania chwytu Kristellera może dojść do pęknięcia macicy, a także przedwczesnego oddzielenia się łożyska. Najpoważniejszym powikłaniem chwytu Kristellera jest krwotok, który może doprowadzić do śmierci.

Chwyt Kristellera jest również niebezpieczny dla dziecka. Może doprowadzić do złamania kości i uszkodzenia splotu ramiennego. Dziecko, które przyszło na świat za pomocą chwytu Kristellera może mieć dystocję barkową. Podczas takiego porodu dziecko nie ma czasu dostosować się do kanału rodnego i mogą pojawić się krwawienia wewnątrzczaszkowe. Podczas wykonywania chwytu Kristellera może dojść do niedotlenienia i zgonu dziecka.

3. Chwyt Kristellera – opinie pacjentek

Pacjentki, u których zastosowano chwyt Kristellera opowiadają o niesamowitym bólu, który jest naprawdę trudny do wytrzymania. Chwyt Kristellera wcale nie musi przyspieszyć porodu. Wiele pacjentek opowiada o tym, że lekarz przyjmujący poród kładł się i wyciskał dziecko z brzucha. Ponieważ poród jest dla pacjentek dużym przeżyciem i stresem niektóre pacjentki widzą w chwycie Kristellera olbrzymią siłę i pomoc w porodzie naturalnym.

Brutalność chwytu Kristellera sprawia, że metoda ta nazywana jest rękoczynem Kristellera. Pomimo niebezpieczeństwa jakie za sobą niesie chwyt Kristellera nie czynią go zakazanym. Chwyt Kristellera jest dozwolony nie tylko w Polsce. Stosuje się go w Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze