Trwa ładowanie...

Co najczęściej powoduje raka? Pięć najsilniejszych czynników rakotwórczych

Avatar placeholder
Dominika Najda 24.06.2023 21:35
To najczęstsze przyczyny rozwoju raka. Zmiana nawyków może zmniejszyć ryzyko
To najczęstsze przyczyny rozwoju raka. Zmiana nawyków może zmniejszyć ryzyko (Getty Images)

Rak jest jedną z głównych przyczyn zgonów na świecie. Z szacunków Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że blisko 40 proc. przypadków nowotworów można zapobiec. W jaki sposób?

spis treści

1. Rosnąca liczba pacjentów onkologicznych

W ciągu ostatnich lat można zauważyć gwałtowny wzrost liczby nowotworów. Eksperci zauważają, że wielu przypadkom można zapobiegać, wystarczy modyfikacja stylu życia i zmiana nawyków. Rak rozwija się przez lata.

Powstawanie nowotworów w dużej mierze związane jest predyspozycjami genetycznymi oraz codziennymi nawykami danej osoby. Nasz styl życia może znacznie przyczynić się do rozwoju choroby, a nawet przyspieszyć te mechanizmy.

Zobacz film: ""Wasze Zdrowie" - odc. 1"

Istotnym czynnikiem ryzyka powstawania nowotworu złośliwego jest starzenie się organizmu i osłabienie układu odpornościowego. Istnieje jednak wiele innych rzeczy, które wpływają na podwyższone prawdopodobieństwo zachorowania.

Palenie tytoniu negatywnie wpływa na nasze zdrowie
Palenie tytoniu negatywnie wpływa na nasze zdrowie (Pixabay)

2. Najczęstsze przyczyny nowotworów

Naukowcy ustalili kilka głównych winowajców odpowiedzialnych za rozwój raka. Około 25-30 proc. wszystkich zgonów spowodowanych chorobą nowotworową ma związek z paleniem tytoniu, niezależnie od jego postaci.

Tytoń jest substancją rakotwórczą, a szkodliwe substancje wnikają do naszego organizmu i niszczą DNA. Wywołane mutacje często prowadzą do zmian nowotworowych. Każdy rok bez tytoniu zmniejsza ryzyko.

Kolejną przyczyną nowotworów jest otyłość. Około 30 proc. przypadków nowotworów złośliwych wiąże się z nieprawidłowym odżywianiem, a nadmiar masy ciała prowadzi do wielu chorób przewlekłych, w tym raka.

Otyłość wiąże się zaburzeniami hormonalnymi oraz stanami zapalnymi, co sprzyja rozwojowi komórek nowotworowych. Nadmiar masy ciała również został powiązany z gorszymi rokowaniami pacjentów onkologicznych.

Na wiele rakotwórczych czynników mamy wpływ
Na wiele rakotwórczych czynników mamy wpływ (Pixabay)

3. Czynniki wpływające na rozwój raka

Alkohol również wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka. Związki zawarte w napojach wysokoprocentowych mogą uszkadzać komórki i zaburzać mechanizmy naprawy DNA.

Niektóre nowotwory złośliwe wiążą się z infekcjami wirusowymi, bakteryjnymi oraz pasożytniczymi. Najczęstszym winowajcą jest wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), wirus Epsteina-Barr (EBV).

Na ostatnim miejscu naukowcy wskazują nadmierną ekspozycję na promieniowanie słoneczne oraz zamiłowanie do solarium. Promieniowanie ultrafioletowe prowadzi do mutacji w komórkach naskórka, co wiąże się z wieloma nowotworami skóry.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze