Trwa ładowanie...

Co Polacy wiedzą na temat nadciśnienia tętniczego?

 Agnieszka Gotówka
13.10.2022 15:24
Co Polacy wiedzą na temat nadciśnienia tętniczego?
Co Polacy wiedzą na temat nadciśnienia tętniczego? (Adobe Stock)

Artykuł poleca Servier Polska

(Adobe Stock)

Nadciśnienie tętnicze od lat pozostaje pierwszą przyczyną przedwczesnych zgonów na świecie. Każdego roku zbiera śmiertelne żniwo, i to nie tylko wśród seniorów. Co Polacy wiedzą na jego temat? I czy są świadomi, w jaki sposób trzymać ciśnienie w ryzach?

Nadciśnienie tętnicze. Nie bagatelizuj go!

Nadciśnienie tętnicze to podstępne schorzenie. Może rozwijać się przez lata, nie dając żadnych objawów. Z czasem, kiedy się pojawiają, są na tyle niespecyficzne, że często je bagatelizujemy, zrzucając na karb zmęczenia.

Sygnałem alarmowym powinny być dla nas zawroty i bóle głowy, drętwienie lub mrowienie w stopach i rękach, uczucie kołatania serca i potliwość. Ignorowanie tych objawów to niezwykle niebezpieczne zjawisko, z którymi lekarze próbują walczyć od lat.

Nie bez powodu nadciśnienie tętnicze nazywane jest „cichym zabójcą”. To prosta droga do groźnych powikłań, w tym niewydolności i zawału serca, udaru mózgu oraz postępującej niewydolności organów wewnętrznych (zwłaszcza nerek). Są one przyczyną inwalidztwa i w wielu przypadkach prowadzą do przedwczesnej śmierci.

W ostatnich latach notuje się wzrost rozpowszechnienia nadciśnienia tętniczego w Polsce . Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w 2018 roku problem ten dotyczył 9,9 mln dorosłych osób, którzy stanowili 31,5 proc. dorosłej populacji.

Chorych przybywa zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. To niesie ze sobą poważne skutki, nie tylko dla nas samych, ale i całego społeczeństwa. Stąd bardzo ważna jest edukacja, za którą powinna iść poprawa stylu życia.

Chcąc sprawdzić, jaka jest wiedza Polaków na temat nadciśnienia tętniczego, zapytaliśmy 4427 osób o przyczyny i czynniki ryzyka w zakresie chorób układu krążenia. Wyniki napawają optymizmem. Aż 96.9 proc. ankietowanych potrafiło wskazać prawidłową wartość ciśnienia tętniczego, która wynosi 120/80 mmHg. Wyniki przekraczające tę wartość mogą wskazywać na kłopoty z ciśnieniem i wymagają konsultacji z lekarzem.

(Adobe Stock)

97,5 proc. respondentów wie również, że samo leczenie farmakologiczne nie wystarczy i potrzebna jest zmiana stylu życia. Powinna ona obejmować redukcję masy ciała, rzucenie palenia i zwiększenie aktywności fizycznej, a także ograniczenie spożycia soli kuchennej i wykluczenie z diety produktów wysoko przetworzonych, z czego zdaje sobie sprawę 89 proc. pytanych.

Jak leczy się nadciśnienie tętnicze?

Niekiedy ciśnienie udaje się unormować wyłącznie poprzez zmianę codziennych nawyków. Jest to niezwykle ważne, bo zaniedbanie w tym zakresie prowadzi do poważnych powikłań.

Czujność powinni zachować zwłaszcza seniorzy. Po 60. roku życia w naczyniach krwionośnych zachodzą zmiany sprzyjające rozwojowi nadciśnienia tętniczego: stają się one coraz sztywniejsze i następuje wzrost skurczowego ciśnienia tętniczego , o czym wiedziało 70,3 proc. ankietowanych.

W grupie ryzyka są też osoby otyłe, unikające aktywności fizycznej i palące papierosy. Rozwojowi nadciśnienia tętniczego sprzyja również zła jakość snu, nadmierne spożycie alkoholu oraz stres. Nie bez znaczenia jest również dieta. 90,6 proc. ankietowanych prawidłowo określiło największych wrogów prawidłowego ciśnienia tętniczego: sól i cukier.

(Adobe Stock)

Ciśnienie? Kontroluj je regularnie!

W szybkim wykryciu nieprawidłowych wartości ciśnienia tętniczego pomoże jego regularny pomiar. Ważne jest jednak, by był wykonany prawidłowo. Ciśnieniomierze nadgarstkowe się nie sprawdzą. Potrzebny jest ciśnieniomierz z mankietem zakładanym na ramię. 95,2 proc. respondentów wiedziało, że pomiaru dokonuje się w pozycji siedzącej po kilku minutach odpoczynku.

Ważne jest również, by 30 min przed badaniem nie pić kawy, nie jeść i nie palić papierosów. Pomiary najlepiej wykonywać o stałych porach dniach, każdorazowo powtarzając trzykrotnie, z minutowym odstępem. Wyniki należy zapisywać w dzienniczku samokontroli i przedstawić je lekarzowi na najbliższej wizycie.

Nadciśnienie tętnicze, podobnie jak inne choroby układu krążenia, to jedna z chorób cywilizacyjnych. Wraz z postępem urbanizacji i globalizacji są one coraz częściej rozpoznawane . To niesie ze sobą ogromne koszty zdrowotne, ekonomiczne i społeczne.

Terapia nadciśnienia tętniczego = zdrowie na lata!

Jest i dobra wiadomość: nadciśnienie tętnicze daje się skutecznie leczyć. Jest to skuteczny sposób na uniknięcie zdrowotnych komplikacji, wśród których są te najbardziej niebezpieczne: udar mózgu i zawał serca. By było to możliwe, potrzebna jest wiedza i samokontrola, a także zmiana stylu życia.

W przypadku leczenia farmakologicznego trzeba nastawić się na długoterminową terapię, której nie wolno samodzielnie przerywać. O zmianie dawki lub leku zawsze powinien decydować lekarz. Warto porozmawiać z nim na temat leków hipotensyjnych połączonych w jednej tabletce (SPC – z ang. Single Pill Combination – 2 lub 3 leki z różnych grup o komplementarnych mechanizmach działania). Są skuteczne i szeroko dostępne, a przy tym ograniczają przyjmowanie leku do jednej tabletki, co ułatwia przestrzeganie zaleceń.

Nadciśnienie tętnicze to choroba przewlekła, która nieleczona może zrujnować nam zdrowie. Jeśli jednak przestrzega się zaleceń lekarza, regularnie kontroluje ciśnienie krwi i przyjmuje leki, z powodzeniem można utrzymać nad nią kontrolę.

Ankietowani, którzy wzięli udział w naszym badaniu, bardzo dobrze poradzili sobie z pytaniami na temat nadciśnienia tętniczego. Jeśli w parze z wiedzą idzie u nich chęć zmiany niezdrowych nawyków, można mieć nadzieję, że powikłania nadciśnienia tętniczego nie będą ich dotyczyć.

Artykuł poleca Servier Polska

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (870 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (403 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.