Czy ludzie, którzy robią dużo selfie, naprawdę są narcyzami?

Dlaczego ludzie robią selfie? Tu nie zawsze chodzi o narcyzm, mówi nowe badanie z Uniwersytetu Brigham. Na podstawie odpowiedzi ankietowych oraz wywiadów z grupą użytkowników mediów społecznych, naukowcy zidentyfikowali trzy kategorie osób, robiących sobie zdjęcia i dzielących się cyfrowymi autoportretami: Komunikatorzy, Autobiografowie i Autopublikatorzy.

Różne cele selfie

Komunikatorzy są naprawdę zainteresowani dwukierunkowym dialogiem. Według autorów badania, za pomocą selfie chcą przede wszystkim zaangażować znajomych lub rodzinę. Naukowcy cytują aktorkę Anne Hathaway i jej niedawne selfie "Głosowałem" jako przykład posta - "komunikatora", gdyż wywołał ożywioną dyskusję na temat wyborów i praw obywatelskich.

Dla drugiej grupy, Autobiografów, selfie to narzędzie do uwieczniania ważnych wydarzeń w ich życiu. Oni nadal chcą, by inni zobaczyli ich zdjęcia, ale są bardziej zainteresowani zachowaniem tych chwil niż zaangażowaniem społecznym i sprzężeniem zwrotne. Kosmonauta Scott Kelley, który uwieczniał za pomocą selfie w skafandrze astronauty kronikę swojego rocznego pobytu w przestrzeni, jest dobrym przykładem.

I wreszcie, są osoby pracujące na własny wizerunek. Są to ludzie, którzy kochają dokumentować całe swoje życie i mają nadzieję zaprezentować się w pozytywnym świetle. To są osoby z rysem narcystycznym. Klasyczny przykład? Zgadłeś: rodzina Kardashian.

Aby znaleźć te typy osobowości, studenci z Wydziału Komunikacji prowadzili rozmowy z 46 uczestnikami, w wieku od 18 do 45, którzy zrobili wiele selfie w przeszłości. Uczestnicy zostali poproszeni o posortowanie 48 różnych motywów robienia selfie - np. "aby pokazać moje spojrzenie na świat" albo "do odkrywania nowych stron siebie" - do jednej z trzech kategorii: zgadzam się, zgadzam się lub nie jestem pewien.

Uczestnicy byli poproszeni o uszeregowanie swoich motywacji i odpowiedzi na pytania otwarte dotyczące wyborów. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Visual Communication Quarterly”.

Typ osobowości nie jest widoczny na pierwszy rzut oka

Pomimo przykładów podanych powyżej gwiazd, główny autor Steven Holiday powiedział, że idealnym rozwiązaniem jest własny, zdefiniowany typ motywacji do robienia selfie.

"Mówimy o własnej motywacji, więc nie mogę po prostu popatrzeć na czyjś Instagram i powiedzieć, że jego autor jest np. Komunikatorem"- mówi Holiday, który teraz jest doktorantem na Uniwersytecie Technicznym w Texasie.

I choć nie wszyscy pasują do jednego z tych trzech pól, Holiday mówi, że rozważając to, co motywuje cię do robienia selfie, możesz dowiedzieć się czegoś nowego o sobie.

"Dobrze jest wiedzieć, że nie każdy, kto fotografuje siebie, jest narcyzem. To było interesujące zidentyfikować tę dziwną i skomplikowaną mieszankę ludzi, którzy chcieli zrobić sobie zdjęcie, ale także chcieli się w ten sposób komunikować lub uzyskać informacje zwrotne" - mówi Holiday.

Wyniki mogą być wykorzystane do " zbadania skutków społecznych, gospodarczych i psychologicznych selfie i tego, jak mają się one do utrzymania platform społecznościowych, interakcji człowieka i tożsamości osobistej" - napisali w artykule badacze.

Kinga Ludwik, 8 miesięcy temu

Psychologia

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - psychologia
Relacje

Tajemnice selfie

Tajemnice selfie

Co mówi o nas selfie? Właściwie to po co ludzie robią sobie selfie? Żyjemy w świecie mediów społecznościowych, gdzie każdy chce pochwalić (...) . Rozwój social media jest nazywany „niebem...

Choroby i dolegliwości

5 rzeczy, które zabijają

5 rzeczy, które zabijają

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych wydało nawet broszurę, w której ostrzega, że robienie "selfie" może kosztować życie. Ostra papryczka Jeśli lubisz ostre (...) Selfie Średnia długość życia w Polsce to...

Zdrowie psychiczne

Selfies - świetna zabawa czy poważny problem?

Selfies - świetna zabawa czy poważny problem?

, jednak warto pomyśleć nad drugą stroną tego medalu. Selfie kiedyś i dziś Okazuje się, że zdjęcia robione samemu sobie nie są wymysłem naszych czasów (...) w wieku od 18 do 24 lat, co nie znaczy, że całkowicie stronią...

Bruceloza - charakterystyka, drogi zakażenia, profilaktyka, leczenie

Bakterie Brucella melitensis

Bakterie Brucella melitensis

Grupą najbardziej narażoną na bakterie z tego rodzaju są ludzie, którzy pracują ze zwierzętami np. lekarze weterynarii.

Zbilansowana dieta - charakterystyka, zasady, zdrowe produkty żywieniowe

Superprodukty, które jadły nasze babcie

Superprodukty, które jadły nasze babcie

się tak dużo o zdrowym odżywianiu, jadły dużo produktów, które były naprawdę zdrowe. Jeżeli nawet teraz są niemodne i przestarzałe, to zdecydowanie warto (...) twarożek z miodem Biała fasola Zrób tak,...

Produkty żywnościowe

Toksyczne produkty, które chętnie jemy

Toksyczne produkty, które chętnie jemy

doszło, trzeba zjeść naprawdę dużo pestek moreli. Dwie lub trzy nie mają znaczenia, ale sto - już tak. Wtedy pojawia się ból brzucha, wymioty, zawroty (...) Dlaczego jemy toksyczne potrawy? Ciekawość, adrenalina, wyjatkowy...

Uroda

13 rzeczy, które cię postarzają

13 rzeczy, które cię postarzają

starzenia naszej skóry i całego organizmu zostaje przyspieszony i bardziej widoczny. Stres w dużej mierze wiąże się z naszym trybem życia. Ludzie (...) w ręku około 6 godzin żyją statystycznie 5 lat mniej niż ci, którzy tego nie robią....