Trwa ładowanie...

Czy maseczki jeszcze do nas powrócą? Waldemar Kraska: Bardzo uważnie przyglądamy się sytuacji epidemiologicznej (WIDEO)

28 marca pożegnaliśmy się z maseczkami. Decyzją Ministerstwa Zdrowia nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zostaje zniesiony, ale nie wszędzie. Wiceminister MZ, Waldemar Kraska, gość programu WP "Newsroom" mówi, gdzie wciąż musimy je zakładać.

- W miejscach, gdzie są udzielane świadczenia medyczne – szpitale, poradnie, ale także apteki, czyli te miejsca, w które najczęściej po lekarstwa przychodzą ludzie chorzy – mówi i dodaje: - Myślę, że to dobry kierunek, o tym dyskutowaliśmy także z prof. Horbanem, który zalecał, by w tych miejscach maseczki w dalszym ciągu utrzymać.

Czy jest możliwość, że ta sytuacja się zmieni i nakaz noszenia maseczkach w przestrzeni publicznej powróci? Wszystkich trapi pytanie o nadchodzące miesiące, w tym o sezon jesienny, zwłaszcza w kontekście rosnącej fali zachorowań w Zachodniej Europie.

- Dwa lata nauczyły nas, że pandemia nie czyta naszych prognoz, aczkolwiek prognozy na nadchodzące tygodnie są optymistyczne – mówi Kraska i dodaje, że według ich szacunków pod koniec kwietnia liczby zachorowań zejdą poniżej dwóch tysięcy.

- To, co obserwujemy np. w Niemczech, może nas niepokoić, ale myślę, że w Polsce taka sytuacja się nie powtórzy – powiedział gość programu "Newsroom".

Kraska przywołuje opinię epidemiologów, którzy ostrzegają, że jesienią sytuacja w Polsce będzie odbiegać od tego, z czym mamy do czynienia teraz.

- Wydaje się, że wariant Omikron może przegrać walkę z wariantem poprzednim, czyli Deltą, który zdecydowanie był bardziej groźny, jeśli chodzi o stan chorych, hospitalizację. Ale za wcześnie by o tym mówić – uprzedza wiceminister.

A co z ewentualnymi nowymi mutacjami koronawirusa?

- Pojawienie się nowych mutacji może zdecydowanie zmienić naszą sytuację, dlatego bardzo uważnie przyglądamy się sytuacji epidemiologicznej na całym świecie – podkreśla gość programu "Newsroom".

Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza