Czy maseczki jeszcze do nas powrócą? Waldemar Kraska: Bardzo uważnie przyglądamy się sytuacji epidemiologicznej (WIDEO)
28 marca pożegnaliśmy się z maseczkami. Decyzją Ministerstwa Zdrowia nakaz zasłaniania ust i nosa w miejscach publicznych zostaje zniesiony, ale nie wszędzie. Wiceminister MZ, Waldemar Kraska, gość programu WP "Newsroom" mówi, gdzie wciąż musimy je zakładać.
- W miejscach, gdzie są udzielane świadczenia medyczne – szpitale, poradnie, ale także apteki, czyli te miejsca, w które najczęściej po lekarstwa przychodzą ludzie chorzy – mówi i dodaje: - Myślę, że to dobry kierunek, o tym dyskutowaliśmy także z prof. Horbanem, który zalecał, by w tych miejscach maseczki w dalszym ciągu utrzymać.
Czy jest możliwość, że ta sytuacja się zmieni i nakaz noszenia maseczkach w przestrzeni publicznej powróci? Wszystkich trapi pytanie o nadchodzące miesiące, w tym o sezon jesienny, zwłaszcza w kontekście rosnącej fali zachorowań w Zachodniej Europie.
- Dwa lata nauczyły nas, że pandemia nie czyta naszych prognoz, aczkolwiek prognozy na nadchodzące tygodnie są optymistyczne – mówi Kraska i dodaje, że według ich szacunków pod koniec kwietnia liczby zachorowań zejdą poniżej dwóch tysięcy.
- To, co obserwujemy np. w Niemczech, może nas niepokoić, ale myślę, że w Polsce taka sytuacja się nie powtórzy – powiedział gość programu "Newsroom".
Kraska przywołuje opinię epidemiologów, którzy ostrzegają, że jesienią sytuacja w Polsce będzie odbiegać od tego, z czym mamy do czynienia teraz.
- Wydaje się, że wariant Omikron może przegrać walkę z wariantem poprzednim, czyli Deltą, który zdecydowanie był bardziej groźny, jeśli chodzi o stan chorych, hospitalizację. Ale za wcześnie by o tym mówić – uprzedza wiceminister.
A co z ewentualnymi nowymi mutacjami koronawirusa?
- Pojawienie się nowych mutacji może zdecydowanie zmienić naszą sytuację, dlatego bardzo uważnie przyglądamy się sytuacji epidemiologicznej na całym świecie – podkreśla gość programu "Newsroom".
Dowiesz się więcej, oglądając WIDEO
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
-
Pietrzak: Pandemia zabrała nam dwa lata normalnego życia, a COVID dodatkowo je skróci
-
Mgła mózgowa po COVID jak chemobrain albo alzheimer? Badania wykazały zmniejszenie rozmiaru mózgu u ozdrowieńców
-
Większość niezaszczepionych dzieci i nastolatków po przejściu COVID-19 nie ma przeciwciał. Podwariant Omikornu BA.2 jest dla nich szczególnie groźny
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.