Trwa ładowanie...

Zastrzyki antykoncepcyjne w Polsce

Zastrzyki antykoncepcyjne to hormonalna metoda antykoncepcyjna przyjmowana w postaci zastrzyków domięśniowych w ramię lub pośladek. Jedna dawka zabezpiecza przed ciążą na 90 dni. Zawiera syntetyczny hormon, przypominający progesteron produkowany w drugiej połowie cyklu menstruacyjnego. Jego działanie polega na zahamowaniu owulacji. Utrudnia on także poruszanie się plemników przez zagęszczenie śluzu, nie przygotowuje błony śluzowej macicy do implantacji zapłodnionego jaja.

Zobacz film: "Seks nie jest celem samym w sobie"

spis treści

1. Dostępność zastrzyków antykoncepcyjnych w Polsce

W Polsce jest dostępny jeden rodzaj zastrzyków antykoncepcyjnych. Wydaje się, że na polskim rynku to nadal nowość, mimo że dostępne są inne hormonalne metody antykoncepcji. Antykoncepcja w strzykawce jest u nas dostępna w aptekach tylko na receptę. Jedna dawka takich hormonów kosztuje ok. 40 zł i wystarcza na 90 dni, co oznacza, że dzienny koszt takiej formy antykoncepcji to ok. 40 groszy, czyli znacznie mniej niż koszt większości pigułek.

Zastrzyki antykoncepcyjne to jedna z bardziej skutecznych wśród odwracalnych metod kontroli urodzeń. Jej skuteczność wynosi ponad 99 proc. i zależy w dużym stopniu od tego, czy został zachowany systematyczny cykl przyjmowania iniekcji – co trzy miesiące. Kobieta jest zabezpieczona przed ciążą od razu po podaniu środka, jeśli został on zaaplikowany w ciągu pierwszych 5 dni cyklu, czyli w ciągu pierwszych 5 dni od rozpoczęcia miesiączki.

Przywrócenie płodności po zaprzestaniu stosowania tego środka jest zindywidualizowane, u większości kobiet następuje po około roku od ostatniej iniekcji, może trwać także 18 miesięcy.

2. Przeciwwskazania do stosowania zastrzyków antykoncepcyjnych

Zastrzyków antykoncepcyjnych nie można stosować w przypadku podejrzenia ciąży, występowania niewyjaśnionych krwawień z dróg rodnych, przebytej choroby zakrzepowo-zatorowej, raka piersi lub narządu rodnego, poważnego upośledzenia funkcji wątroby. Wiele kobiet stosujących zastrzyki antykoncepcyjne nie odczuwa żadnych efektów ubocznych lub odczuwa je tylko w niewielkim stopniu. Niektóre panie mogą jednak doświadczać takich objawów, jak nieregularne plamienia lub krwawienia, zmiana intensywności krwawień miesięcznych, zanik miesiączki. Ten ostatni jest naturalną konsekwencją stosowania leku i nie należy się tym niepokoić.

Zastrzyki antykoncepcyjne są długofalową metodą antykoncepcji i po ich zastosowaniu skutki uboczne mogą trwać 3 miesiące, nie da się jej odstawić, tak jak w przypadku pigułki.

Należy mieć na uwadze, że środek ten przepisuje lekarz po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu lekarskiego i badań ginekologicznych. Zastrzyki antykoncepcyjne zabezpieczają przed zajściem w ciąże, ale nie zabezpieczają przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.