Czyrak gromadny

Czyrak gromadny, inaczej kurbunkuł bądź czyrak mnogi, to zbiorowisko czyraków, które zlokalizowane są blisko siebie, zwykle na karku lub grzbiecie. Częściej występuje on u mężczyzn niż u kobiet. Związany jest on z zapaleniem mieszków włosowych. Gdy zmiana osiągnie duże rozmiary, dochodzi do martwicy tkanek.

Przyczyny i objawy czyraka gromadnego

Kurbunkuł powstaje w wyniku zakażenia Staphyloccocus aureus (gronkowiec złocisty). Bakteria kolonizuje się w mieszku włosowym i powoduje zapalenie pod postacią małego, bolącego guzka o barwie czerwonej z pęcherzykiem ropnym. Może on objąć swoim zasięgiem kilka lub kilkadziesiąt sąsiadujących ze sobą woreczków włosowych. Czyrak gromadny jest chorobą zakaźną, dlatego też zakażenie może przenosić się na inne części ciała, a nawet na inne osoby.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Często zdarza się, że trudno ustalić przyczynę występowania czyraka gromadnego. Najważniejszymi jednak czynnikami mogącymi zwiększać ryzyko jego powstawania są:

 • otarcia od odzieży,
 • obniżona odporność,
 • nieprzestrzeganie zasad higieny,
 • zapalenia skóry.

Czyrak gromadny powstaje częściej u osób chorych na cukrzycę, dlatego też ważne jest, aby wykonywać u nich badania. Wpływ ma także dodatni wywiad rodzinny, przyjmowanie antybiotyków, anemia czy przebywanie w szpitalu.

Do czynników ryzyka występowania czyraków na skórze należą:

Czyrak mnogi to zbiorowisko pojedynczych czyraków. Wyglądem przypomina mały guzek lub masę znajdującą się pod skórą. Czyrak może być różnej wielkości, od ziarnka grochu po rozmiary piłki do golfa. Często jest zaczerwieniony i bolesny, a skóra wokoło podrażniona. Jeżeli pojawia się żółty lub biały punkt na środku, oznacza to, że czyrak jest już na tyle dojrzały, że można odprowadzić z niego ropę.

Zdarza się, że pojawieniu się czyraka mnogiego towarzyszą:

 • gorączka,
 • zmęczenie,
 • uczucie swędzenia skóry,
 • ogólny dyskomfort.

Leczenie czyraka gromadnego

Przed rozpoczęciem leczenia czyraka gromadnego, należy wykonać najpierw jego drenaż, a więc odprowadzić jego płynną zawartość. Najczęściej zdarza się to samoistnie w przeciągu ok. 2 tygodni. Ułożenie ciepłego, mokrego materiału na czyrak ułatwia jego drenaż i przyśpiesza proces gojenia. Należy go przykładać kilka razy dziennie. Nie wolno jednak nigdy przecinać czyraka, ponieważ może to spowodować rozprzestrzenianie się bakterii na inne części ciała i utrudni proces gojenia oraz leczenia.

Leczenie należy podjąć w przypadku, gdy czyrak gromadny występuje dłużej niż 2 tygodnie, często powraca, pojawił się na grzbiecie lub twarzy czy też towarzyszy mu gorączka lub inne objawy. Leczenie ogranicza, a nawet uniemożliwia wystąpienie powikłań związanych z zakażeniem. Lekarz w takim wypadku może przepisać:

 • mydła antybakteryjne,
 • antybiotyki stosowane miejscowo na zmienioną chorobowo skórę,
 • antybiotyki do podawania doustnego.

W zapobieganiu rozprzestrzeniania się czyraka zaleca się także myć ręce za każdym razem, gdy dotknie się miejsca, gdzie występuje czyrak. Odzież, narzuty, ręczniki i pościel lub inne przedmioty, które miały bezpośredni kontakt z zakażoną powierzchnią zaleca się prać w bardzo gorącej (najlepiej wrzącej) wodzie. Należy także wymieniać jak najczęściej bandaże i wyrzucać je do worków, które będą szczelnie zamknięte.

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

 • Błaszczyk-Kostanecka M., Wolska H. Dermatologia w praktyce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009, ISBN 978-83-200-3715-9
 • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
 • Chorzelski T., Jabłońska S. Choroby skóry, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-2430-7

Źródła zewnętrzne

Czyrak

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Czyrak - przyczyny powstawania, objawy, leczenie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Czyrak - przyczyny powstawania, objawy, leczenie
Dermatologia

Czyrak - przyczyny powstawania, objawy, leczenie

. - Czyrak gromadny - Zapalenie mieszków włosowych - charakterystyka, przyczyny, leczenie - Jakie objawy wskazują na zapalenie mieszków włosowych? - Krostki (...) może mieć wielkość nawet 3 cm średnicy. Czyrak...

Furuncle

Czyrak

Czyrak

Stanowi zapalnemu mieszków towarzyszy wytworzenie tzn. czopa martwiczego.

Czyrak - przyczyny powstawania, objawy, leczenie

Krosta

Krosta

Guzek czyraka po kilku dniach zamienia się w krostę, pod którą powstaje martwica.

Łysienie bliznowaciejące

Przyczyny łysienia bliznowaciejącego

bakteryjnej, grzybiczej lub wirusowej. Przykładem może być chociażby powszechnie występujący czyrak, półpasiec czy też infekcje skóry głowy wywoływane

Zapalenie mieszków włosowych - charakterystyka, przyczyny, leczenie

Jakie objawy wskazują na zapalenie mieszków włosowych?

Jakie objawy wskazują na zapalenie mieszków włosowych?

również stosować kosmetyki jak najbardziej naturalne, bez dodatku konserwantów. Czyrak i figówka - niebezpieczne powikłanie zapalnie mieszków włosowych (...) leczenia, stan zapalny może bowiem przyczynić się do rozwoju czyraka bądź...

Stres

Ciągły stres

na infekcje (przeziębienia, grypa), schorzenia skóry (czyrak, grzybica). Stres katalizuje proces zachorowania i przyspiesza starzenie poprzez szybsze zużycie