Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr inż. Ewa Ceborska-Scheiterbauer

Dieta w radioterapii

Avatar placeholder
23.07.2017 22:06
Dieta w radioterapii
Dieta w radioterapii

Artykuł sponsorowany

Dieta w okresie związanym z leczeniem radioterapią odgrywa istotną rolę. Dbanie o optymalny stan odżywienia może wpływać na samopoczucie pacjentów i wspomagać organizm w zmaganiach z chorobą. U kogo najczęściej diagnozuje się niedożywienie? Co oznacza termin „żywienie medyczne”? Przekonasz się, czytając niniejszy artykuł.

spis treści

1. Niedożywienie - przyczyny

Niedożywienie diagnozuje się u 30 do nawet około 85% osób cierpiących na raka. Często dotyczy ono chorych z nowotworami głowy czy szyi i wynika z lokalizacji samej zmiany nowotworowej bądź też z zapalenia błon śluzowych jamy ustnej, gardła, krtani i/lub przełyku, do którego dochodzi w czasie napromieniania tych obszarów. W takich przypadkach pacjentom może towarzyszyć ból związany z gryzieniem i przełykaniem oraz mogą wystąpić ogólne zaburzenia przełykania (dysfagia).

Zobacz film: "Czym jest łuszczyca?"

Inną grupą chorych narażonych na niedożywienie są pacjenci z nowotworami przewodu pokarmowego. Bardzo wysoki odsetek stanowią chorzy na raka żołądka i raka trzustki. Problemy z odżywianiem dotyczą także chorych na nowotwory urologiczne i ginekologiczne. Większość takich pacjentów może odczuwać brak apetytu, niekiedy wręcz silny jadłowstręt, bóle brzucha. Wszystko to sprawia, że chorzy nie mają chęci do jedzenia i w efekcie może dochodzić do zaburzeń w stanie odżywienia.

2. Skutki niedożywienia

W wyniku niedoborów pokarmowych często dochodzi do dodatkowej szybkiej utraty masy ciała, spadku odporności, osłabienia siły mięśni i gorszej sprawności psychoruchowej. Stan odżywienia chorego może wpływać również na występowanie części powikłań terapii, a w niektórych przypadkach - na rytm prowadzonego leczenia.

3. Dieta w radioterapii – żywienie medyczne

Dieta podczas okresu obejmującego radioterapię jest ważnym elementem wpływającym na samopoczucie chorych. Należy dążyć do zapobiegania gwałtownym spadkom masy ciała. Przy zwiększonym w chorobie nowotworowej zapotrzebowaniu na białko i energię, również w czasie radioterapii, przyjmowanie tradycyjnych posiłków nie zawsze wystarcza.

Wsparcie żywieniowe w postaci żywienia medycznego staje się integralną częścią całego procesu terapii onkologicznej. Żywienie medyczne – najczęściej w postaci stosowania doustnych, specjalistycznych preparatów odżywczych - odgrywa bardzo ważną rolę, gdyż pozwala na dostarczenie do organizmu niezbędnych składników w odpowiednich proporcjach.

Ogromne znaczenie ma dostarczenie odpowiedniej ilości białka, witamin, składników mineralnych, tłuszczów, wody i elektrolitów. U części chorych w czasie radioterapii podaż substancji odżywczych następuje czasowo drogą sztuczną, np. przez zgłębniki bądź gastrostomię.

Wsparcie żywieniowe w postaci przyjmowania specjalnych preparatów typu Nutridrink to rodzaj odżywiania, który może stanowić uzupełnienie codziennej diety lub całkowicie zastąpić tradycyjne produkty spożywcze. Wszystko zależy od stanu chorego pacjenta i możliwości przyjmowania tradycyjnych produktów.

Specjalistyczne produkty odżywcze, takie jak Nutridrink Protein, zawierają skoncentrowane składniki, które dostarczają organizmowi zwiększoną ilość białka, tłuszczy i składników mineralnych. Mają postać płynną i dlatego są łatwo przyswajalne przez pacjentów. Butelka o pojemności 125 ml zawiera 300 kcal. Produkt należy pić powoli ,przez minimm. 30 min, aby nie doprowadzić do przeciążenia układu pokarmowego. Preparaty odżywcze powinny być stosowane pod nadzorem lekarza, tak by odpowiednio wspierać proces terapii onkologicznej i dopasować je do indywidualnych potrzeb pacjentów.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Dieta w chorobie nowotworowej
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze