Żywienie medyczne jako element leczenia onkologicznego – dowiedz się więcej
Żywienie medyczne w różnych chorobach, w tym nowotworowych, ma coraz większe znaczenie. Na czym polega żywienie medyczne? Skąd czerpać o nim wiedzę?
1. Niedożywienie jako problem medyczny
Choroba nowotworowa dotyczy coraz większej liczby osób. W ciągu ostatnich trzydziestu lat liczba zachorowań na nowotwory wzrosła dwukrotnie, dlatego świadomość dotycząca funkcjonowania pacjentów w chorobie, ich edukacja związana z leczeniem i aspekty związane z jakością życia stają się niezwykle istotne.
Jednym z ważnych problemów, z jakim borykają się pacjenci onkologiczni, jest niedożywienie. Wynika ono z obecności samej choroby lub też okresowo z działań niepożądanych terapii przeciwnowotworowej ze strony przewodu pokarmowego, m.in. takich jak nudności, wymioty, biegunki lub bóle brzucha.
Czasami spożywanie tradycyjnych pokarmów jest niemożliwe w wyniku występowania trudności w połykaniu – zwłaszcza u chorych z nowotworami w obrębie głowy i szyi. Wszystko to może doprowadzić do zmniejszenia ilości przyjmowanych posiłków i niekontrolowanych spadków masy ciała. Nieprawidłowy stan odżywienia chorego może się wiązać m.in. z gorszym samopoczuciem, jakością życia i słabszą tolerancją terapii.
Warto zatem wiedzieć, jakie są sposoby pomagające utrzymanie optymalnej masy ciała i wsparcia odżywiania u chorych onkologicznych.
2. Żywienie medyczne - z czym to się wiąże?
Żywienie medyczne polega na poradnictwie dietetycznym, wzmacnianiu diety np. dodatkami zwiększającymi jej kaloryczność, stosowaniu doustnych diet przemysłowych (preparatów odżywczych specjalnego przeznaczenia medycznego, żywienia dojelitowego (przez zgłębniki zakładane do żołądka lub stomie) lub żywienia pozajelitowego (dożylnego).
Każdy chory powinien mieć przeprowadzoną ocenę stanu odżywienia i w razie potrzeby zaproponowany któryś z elementów wsparcia żywieniowego. W praktyce, u największej liczby chorych onkologicznie wiąże się to najczęściej ze stosowaniem doustnych specjalistycznych produktów odżywczych typu Nutridrink. Skład tych preparatów jest bogaty w wiele składników odżywczych i skomponowany specjalnie na potrzeby pacjentów.
Dzięki temu chory uzupełnia niedobory substancji, których mu brakuje. Produkty te spożywa się między posiłkami jako uzupełnienie diety. Część z nich można używać zamiast posiłków jako tak zwana dieta kompletna. Wszystko zależy od stanu chorego i etapu jego choroby. Specjalistyczne preparaty typu Nutridrink odżywiają w chorobie.
3. Kampanie edukacyjne
W ramach szerzenia świadomości i edukacji o roli odżywiania w chorobie nowotworowej powstają nowe inicjatywy. Jedną z nich była kampania społeczna „Żywienie medyczne – Twoje posiłki w walce z chorobą”. W ramach której m.in. powstał film dokumentalny w reżyserii Anety Kopacz, który nosi tytuł „Ja”. Dzięki takim aktywnościom wielu ludzi ma szansę zdobyć rzetelną wiedzę na tak ważne temat, jak żywienie osób chorych na nowotwór.
Artykuł sponsorowany
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.