Trwa ładowanie...

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe – które i kiedy są skuteczne?

Avatar placeholder
20.10.2022 16:05
Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe są bardzo pomocne, ponieważ łagodzą nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego.
Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe są bardzo pomocne, ponieważ łagodzą nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego. (Adobe Stock)

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe są bardzo pomocne, ponieważ łagodzą nieprzyjemne dolegliwości ze strony układu trawiennego. Nie sprawdzają się jednak zawsze. Jak leczyć zatrucie pokarmowe? Gdy problem nie mija, a objawy choroby są ciężkie, lekarz może zalecić przyjmowanie antybiotyków lub podanie kroplówki. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Jakie są domowe sposoby na zatrucie pokarmowe?

Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe obejmują wiele metod, wśród których najważniejsza jest nawadnianie organizmu, odpowiednia dieta i wypoczynek. Pomocne są również preparaty dostępne w aptece bez recepty. Gdy zostaną stworzone optymalne warunki, organizm z niewielką pomocą poradzi sobie sam.

Zatrucie pokarmowe to zespół objawów ze strony układu pokarmowego, które pojawiają się po spożyciu żywności zawierającej szkodliwe drobnoustroje:

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Niebezpieczne są także obecne w pożywieniu toksyny wytwarzane przez bakterie lub produkty skażone chemicznie.

Typowe objawy zatrucia pokarmowego to:

2. Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe - nawadnianie organizmu

Przy zatruciu pokarmowym bardzo ważne jest nawadnianie organizmu, ponieważ w czasie biegunki i wymiotów organizm bardzo szybko traci wodę.

Najważniejsze jest picie (koniecznie małymi łykami, w małych porcjach) wody mineralnej niegazowanej lub przegotowanej z kranu. Dobrą opcją są elektrolity, czyli połączenie sodu, potasu oraz glukozy. Można je kupić w aptece lub zrobić samodzielnie. Wystarczy do wody dodać niewielką ilość soli, cukru lub miodu oraz soku z cytryny.

3. Zatrucie pokarmowe - co jeść?

Jeśli dokuczają silne wymioty, lepiej na kilka godzin wstrzymać się od jedzenia. Co jeść przy zatruciu pokarmowym? W diecie powinny być obecne:

  • rzadkie kleiki na bazie ryżu czy kaszki kukurydzianej z niewielkim dodatkiem soli. Dodają energii, nie obciążając układu pokarmowego, ale dostarczą sód,
  • przetarte ugotowane owoce i warzywa, takie jak jabłko, marchew, seler lub ziemniaki,
  • banan,
  • białe pieczywo z masłem czy miodem. Taka kanapka doda energii, ale i dzięki właściwościom przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym miodu pomoże zwalczyć patogeny.
  • Podczas zatrucia pokarmowego trzeba unikać tłustych i mocno doprawionych posiłków oraz produktów mlecznych. Po ustąpieniu najsilniejszych i najbardziej dokuczliwych objawów można powoli wracać do normalnej diety: koniecznie stopniowo, przez kilka dni.

Po zatruciu pokarmowym kluczowa jest lekkostrawna dieta, zasobna w witaminy i minerały, ale nieobciążająca układu pokarmowego. Dania powinny bazować na nietłustych i gotowanych mięsach oraz warzywach, ryżu lub kaszach. Początkowo lepiej unikać świeżych owoców.

4. Domowe sposoby na zatrucie pokarmowe – preparaty apteczne

W walce z sensacjami ze strony układu trawiennego pomogą preparaty dostępne bez recepty. Jakie leki brać na zatrucie pokarmowe? W aptekach można kupić nie tylko wspomniane elektrolity, ale i:

  • probiotyki (produkty zawierające Lactobacillus GG, Saccharomyces boulardii),
  • preparaty ze smektynem,
  • preparaty z loperamidem hamujące skurcze perystaltyczne (dla dorosłych).

5. Kiedy domowe sposoby na zatrucie pokarmowe to za mało?

Czasem domowe sposoby na zatrucie pokarmowe to za mało. Kiedy iść do lekarza? Do lekarza należy zgłosić się, gdy objawy nie mijają pomimo leczenia (ile trwa zatrucie pokarmowe? Zwtkle kilka dni), nieustannie są dokuczliwe bądź stają się silniejsze, występują objawy odwodnienia bądź wycieńczenia lub wiadomo, że przyczyną zatrucia były grzyby. Interwencji wymaga także sytuacja, gdy do objawów zatrucia pokarmowego dołącza:

Bezwzględnej konsultacji lekarskiej będą wymagają niemowlęta, kobiety ciężarne i osoby w podeszłym wieku.

Pomoc medyczna jest potrzebna, ponieważ być może należy wdrożyć antybiotykoterapią, podać kroplówkę, żeby nawodnić organizm i uzupełnić elektrolity bądź ustalić, czy nie przyczyną zatrucia nie były groźne toksyny.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze