Wizyta u lekarza przez internet. Coraz więcej placówek korzysta z telemedycyny podczas pandemii koronawirusa
Do tej pory służyła jedynie nielicznym i była traktowana w naszym kraju raczej jak ciekawostka technologiczna niż usprawnienie medyczne. Dzisiaj, w obliczu epidemii, coraz więcej placówek medycznych decyduje się przenieść część swoich usług do internetu. Jak działa telemedycyna?
1. Telemedycyna a koronawirus
Kontrolowanie zmian w ludzkim organizmie na odległość to już nie film science-fiction. W jednej z warszawskich klinik stosuje się badanie zaburzeń serca na odległość. Pacjent nosi przy sobie niewielkie urządzenie, które jest w stanie odczytać rytm serca za pomocą tętna wyczuwanego w palcach. Wystarczy, że pacjent odpowiednio złapie urządzenie, które przypomina kartę kredytową. Za pomocą specjalnej aplikacji może połączyć się również z lekarzem.
Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie
Okoliczności, w których jesteśmy obecnie, sprawiają, że coraz więcej placówek medycznych oferuje również podstawowe usługi z użyciem urządzeń komunikowania na odległość.
2. Lekarz przez internet
Wiele bieżących wizyt u lekarza dotyczy kontynuowania terapii, którą mamy przepisaną od dawna, czy analizy wyników badań przeprowadzonych na zlecenie lekarza. Takie wizyty mogą odbyć się w jednym z kilku trybów.
Zobacz także:Dużo osób zakażonych COVID-19 w USA
Za pomocą specjalnej platformy (strony internetowej lub aplikacji mobilnej) coraz częściej możemy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jak przebiega wizyta? Ze specjalistą można się połączyć zazwyczaj na trzy sposoby – za pomocą czatu, połączenia wideo lub rozmowy telefonicznej. W trakcie takiej rozmowy lekarz może mieć podgląd na żywo na naszą dokumentację medyczną, dzięki czemu będzie miał wszystkie potrzebne badania i recepty.
W Polsce funkcjonują już takie rozwiązania. Dobrym przykładem jest aplikacja wykonana przez startup Helping Hand powered by Addictions.ai. Została ona zaprojektowana na potrzeby Centrum Medycznego Damiana, które udostępniło ją wszystkim pacjentom. Aplikację można pobrać na telefon przez Google Play. Z telemedycyny można skorzystać również korzystając bezpośrednio z komputera. Wystarczy przejść na stronę internetową wybranej placówki (o ile oferuje taką możliwość).
3. E-recept - recepta przez internet
Dzięki wprowadzeniu niedawno przez Ministerstwo Zdrowia e-recepty, pacjenci mogą dzisiaj otrzymać od lekarza w ten sposób również kolejną receptę na leki, zwolnienie, a nawet skierowanie na dodatkowe badania.
W obliczu nowych wyzwań, przed którymi staje służba zdrowia, może się okazać, że niektóre nowinki technologiczne mogą stać się dla nas rzeczywistością po ustaniu światowej epidemii COVID-19.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
|Czy poprzez dmuchanie w alkomat można się zarazić koronawirusem? [WIDEO]|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.