Trwa ładowanie...

Eric Berg wskazuje wczesne objawy demencji. Mogą się pojawić lata przed diagnozą

Avatar placeholder
11.02.2024 17:58
Nie lekceważ 3 wczesnych objawów demencji. Mogą się pojawić lata przed diagnozą
Nie lekceważ 3 wczesnych objawów demencji. Mogą się pojawić lata przed diagnozą (Getty Images, YouTube)

Doktor Eric Berg, ekspert medyczny, podzielił się cennymi informacjami na temat wczesnych objawów demencji. Zaznaczył, że pewne symptomy mogą się pojawić nawet 10 lat przed wyraźnymi zmianami poznawczymi. Jakie są trzy sygnały ostrzegawcze?

spis treści

1. Utrata węchu

Dr Berg zwraca uwagę, że pierwszym zauważalnym sygnałem nadchodzącej demencji może być mniej czuły węch. Zmniejszona zdolność do rozpoznawania zapachów pojawia się w chorobie neurodegeneracyjnej jako pierwsza, często może być jednak niezauważona, zwłaszcza dziś, kiedy utrata węchu kojarzy nam się z COVID-19.

- Czasami ludzie mogą się do mniej czułego węchu przyzwyczaić, ponieważ nie jest to forma niedogodności, która kojarzy się z bólem. Po prostu czegoś ci brakuje i idziesz z tym dalej, nawet nie zdając sobie sprawy z powagi problemu - tłumaczy ekspert.

Zobacz film: "Poprawa jakości powietrza może zmniejszyć ryzyko demencji. Najnowsze badania z Chicago"

Z badania opublikowanego w czasopiśmie Journal of Alzheimer's Disease wynika, że u osób, które nie potrafią zidentyfikować zapachu róż, cytryn i cebuli, w ciągu następnej dekady występuje większe ryzyko wystąpienia choroby neurodegeneracyjnej.

2. Problemy ze wzrokiem

Kolejnym ważnym sygnałem są zmiany w funkcjonowaniu wzroku. Zaburzenia widzenia mogą być związane z wczesnymi zmianami w naczyniach krwionośnych siatkówki oka, które są zauważalne na jej skanach i mogą wskazywać na rozwój choroby Alzheimera.

3. Zaburzenia snu

Dr Berg podkreśla, że problemy ze snem również mogą być wczesnym sygnałem problemów z demencją. Od bezsenności po niecodzienne zachowania podczas snu – wszystkie te symptomy mogą wskazywać na nadchodzące problemy poznawcze.

4. Inne objawy, na które należy zwrócić uwagę

Oprócz wymienionych wyżej wczesnych oznak, istnieje szereg innych objawów, które mogą wskazywać na rozwój demencji. Należą do nich m.in.:

5. Dlaczego wczesne wykrycie choroby jest tak ważne?

Wczesne rozpoznanie objawów jest kluczowe, ponieważ pozwala na szybsze podjęcie odpowiednich działań i terapii. Dr Berg podkreśla, że choć te wczesne symptomy nie gwarantują rozwoju demencji, są ważnym sygnałem do dalszych badań i konsultacji lekarskich.

Szybkie wykrycie choroby pozwala z kolei na lepsze przygotowanie do ewentualnej opieki i zrozumienie natury zmian u pacjenta.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze