Trwa ładowanie...

Fakty i mity o chorobach intymnych

Wiele jest porad dotyczących zapobiegania infekcjom intymnym. Niestety, część z nich nie jest prawdziwa, i co więcej – może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jakie są najczęstsze fakty i mity na temat infekcji intymnych?

1. Infekcje intymne dotyczą kobiet w każdym wieku

Prawda, choć najczęściej problem ten dotyczy młodych kobiet aktywnych seksualnie oraz pań w okresie menopauzy (wówczas zmniejszeniu ulega ilość pałeczek kwasu mlekowego i dochodzi do zmian w błonie śluzowej pochwy). Infekcje intymne, zwłaszcza grzybica pochwy jest ponadto często diagnozowana u kobiet w ciąży.

2. Częste mycie okolic intymnych chroni przed rozwojem infekcji

Fałsz. Takie postępowanie może doprowadzić do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej, jaką tworzą pałeczki kwasu mlekowego. Podmywanie się dwa razy w ciągu dnia (poza okresem miesiączki) w zupełności wystarczy. Do mycia okolic intymnych należy używać specjalnych środków o obniżonym pH (5,5). Dostępne są one w formie płynu lub pianki.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

3. Na basenie może dojść do zakażenia grzybicą pochwy

Prawda, podobnie zresztą jak w saunie, choć najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne. Drobnoustroje bardzo dobrze rozwijają się w wilgotnym środowisku, wówczas dochodzi do ich namnażania się. Co ważne, jeśli zdiagnozowana zostanie u nas grzybica pochwy, wówczas leczeniem powinno objąć się również partnera seksualnego. W innym przypadku infekcja będzie nawracać.

Zobacz także

4. Jedzenie słodyczy sprzyja rozwojowi grzybicy pochwy

Prawda. Dla drożdżaka Candida albicans, który najczęściej odpowiada za ten rodzaj infekcji, cukier stanowi idealną pożywkę.

5. Probiotyki ginekologiczne chronią przed infekcjami intymnymi

Prawda, dlatego warto po nie sięgać, kiedy będziemy odczuwać pierwsze objawy infekcji intymnej (m.in. swędzenie pochwy, upławy). Probiotyki ginekologiczne zawierają pałeczki kwasu mlekowego, które zostały specjalnie wyselekcjonowane. Zapobiegają one rozwojowi drożdżaków oraz bakterii. Wspomagają również leczenie infekcji intymnych.

6. Noszenie obcisłej bielizny na co dzień nie ma wpływu na rozwój infekcji intymnych

Fałsz. Infekcjom tego rodzaju sprzyja zarówno źle dobrana odzież (np. obcisłe dżinsy), jak również nieprzewiewana bielizna. Powinno się nosić bawełniane majtki, delikatne przylegające do ciała. Noszenie stringów na co dzień nie jest dobrym pomysłem.

7. Nie ma znaczenia, czy w czasie miesiączki używa się tamponów czy podpasek

Fałsz. Z punktu widzenia naszego organizmu najlepszym rozwiązaniem są podpaski. Krew może bowiem swobodnie wypływać z pochwy. Równie fałszywe jest przeświadczenie o tym, że użycie tamponu w czasie kąpieli (np. na basenie czy w jeziorze) uchroni przed grzybicą. Wręcz przeciwnie – wyjmowanie suchego tamponu prowadzi do mechanicznych otarć błony wewnątrz pochwy, co sprzyja rozwojowi infekcji.

8. Leczenie grzybicy obejmuje kobietę oraz jej partnera seksualnego

Prawda, w przeciwnym razie infekcja powróci. Mężczyzna najczęściej otrzymuje receptę na lek doustny oraz maść do stosowania miejscowego, u kobiety stosuje się ponadto globulki dopochwowe. W czasie kuracji niewskazane są kontakty seksualne.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza