Fakty i mity o chorobach intymnych
Wiele jest porad dotyczących zapobiegania infekcjom intymnym. Niestety, część z nich nie jest prawdziwa, i co więcej – może przynieść więcej szkody niż pożytku. Jakie są najczęstsze fakty i mity na temat infekcji intymnych?
1. Infekcje intymne dotyczą kobiet w każdym wieku
Prawda, choć najczęściej problem ten dotyczy młodych kobiet aktywnych seksualnie oraz pań w okresie menopauzy (wówczas zmniejszeniu ulega ilość pałeczek kwasu mlekowego i dochodzi do zmian w błonie śluzowej pochwy). Infekcje intymne, zwłaszcza grzybica pochwy jest ponadto często diagnozowana u kobiet w ciąży.
2. Częste mycie okolic intymnych chroni przed rozwojem infekcji
Fałsz. Takie postępowanie może doprowadzić do zniszczenia naturalnej bariery ochronnej, jaką tworzą pałeczki kwasu mlekowego. Podmywanie się dwa razy w ciągu dnia (poza okresem miesiączki) w zupełności wystarczy. Do mycia okolic intymnych należy używać specjalnych środków o obniżonym pH (5,5). Dostępne są one w formie płynu lub pianki.
3. Na basenie może dojść do zakażenia grzybicą pochwy
Prawda, podobnie zresztą jak w saunie, choć najczęściej do zakażenia dochodzi poprzez kontakty seksualne. Drobnoustroje bardzo dobrze rozwijają się w wilgotnym środowisku, wówczas dochodzi do ich namnażania się. Co ważne, jeśli zdiagnozowana zostanie u nas grzybica pochwy, wówczas leczeniem powinno objąć się również partnera seksualnego. W innym przypadku infekcja będzie nawracać.
Zobacz także
4. Jedzenie słodyczy sprzyja rozwojowi grzybicy pochwy
Prawda. Dla drożdżaka Candida albicans, który najczęściej odpowiada za ten rodzaj infekcji, cukier stanowi idealną pożywkę.
5. Probiotyki ginekologiczne chronią przed infekcjami intymnymi
Prawda, dlatego warto po nie sięgać, kiedy będziemy odczuwać pierwsze objawy infekcji intymnej (m.in. swędzenie pochwy, upławy). Probiotyki ginekologiczne zawierają pałeczki kwasu mlekowego, które zostały specjalnie wyselekcjonowane. Zapobiegają one rozwojowi drożdżaków oraz bakterii. Wspomagają również leczenie infekcji intymnych.
6. Noszenie obcisłej bielizny na co dzień nie ma wpływu na rozwój infekcji intymnych
Fałsz. Infekcjom tego rodzaju sprzyja zarówno źle dobrana odzież (np. obcisłe dżinsy), jak również nieprzewiewana bielizna. Powinno się nosić bawełniane majtki, delikatne przylegające do ciała. Noszenie stringów na co dzień nie jest dobrym pomysłem.
7. Nie ma znaczenia, czy w czasie miesiączki używa się tamponów czy podpasek
Fałsz. Z punktu widzenia naszego organizmu najlepszym rozwiązaniem są podpaski. Krew może bowiem swobodnie wypływać z pochwy. Równie fałszywe jest przeświadczenie o tym, że użycie tamponu w czasie kąpieli (np. na basenie czy w jeziorze) uchroni przed grzybicą. Wręcz przeciwnie – wyjmowanie suchego tamponu prowadzi do mechanicznych otarć błony wewnątrz pochwy, co sprzyja rozwojowi infekcji.
8. Leczenie grzybicy obejmuje kobietę oraz jej partnera seksualnego
Prawda, w przeciwnym razie infekcja powróci. Mężczyzna najczęściej otrzymuje receptę na lek doustny oraz maść do stosowania miejscowego, u kobiety stosuje się ponadto globulki dopochwowe. W czasie kuracji niewskazane są kontakty seksualne.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.