Trwa ładowanie...

FIV, czyli koci AIDS – objawy, zarażenie, leczenie, zapobieganie

Avatar placeholder
Karolina Pchełka 21.12.2019 22:38
FIV jest inaczej zwany kocim AIDS
FIV jest inaczej zwany kocim AIDS

FIV to kocia odmiana wirusa HIV. Zwierzęta z AIDS cierpią na znaczące obniżenie odporności, które może zagrażać ich zdrowiu i życiu. Wykrycie wirusa u kota nie jest jednak wyrokiem.

spis treści

1. Zarażenie FIV

FIV, a dokładniej nabyty niedobór immunologiczny, naraża koty na częste infekcje wyniszczające organizm. Wirusem zwierzę zaraża się od innych kotów. Podobnie jak HIV u ludzi, FIV przenoszony jest przez ślinę, krew, mocz, mleko i nasienie. FIV częściej łapią samce – walcząc o samicę i terytorium, mieszają płyny ustrojowe z innymi zwierzętami, również zakażonymi.

Nie ma możliwości, by człowiek zaraził się FIV od pupila. Zakażenie przechodzi tylko z kota na kota, powodując, że zwierzę staje się nosicielem lub zaczyna chorować.

2. Nawracające infekcje

Zobacz film: "Kocia gwiazda w sieci"

Częste, nawracające infekcje, objawy grypopodobne i ciągła apatia są wskazaniem do wykonania badań w kierunku obecności wirusa FIV u pupila. FIV wykrywa się w prostym badaniu krwi, którego wynik otrzymujemy po kilku minutach.

Kot zarażony FIV przechodzi przez pięć etapów choroby. Po około 2 tygodniach od kontaktu z chorym zwierzęciem, pupil może cierpieć z powodu podwyższonej temperatury, biegunek, wymiotów i powiększonych węzłów chłonnych. Bardziej odporne zwierzęta mogą przejść ją bezobjawowo, płynnie przechodząc do fazy drugiej, w której wszelkie dolegliwości mijają.

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?
Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta? [10 zdjęć]

Alergia na zwierzęta to problem, z którym zmaga się coraz więcej osób. Jej źródłem mogą być w zasadzie

zobacz galerię

Etap trzeci zakażenia kocim AIDS to powrót powiększonych węzłów chłonnych i pogorszenie samopoczucia. W czwartej fazie wirus FIV atakuje dziąsła kota, drogi oddechowe i skórę. Zwierzę chudnie i traci apetyt.

Faza piąta FIV to ostatni etap choroby. Niestety, jej ostry przebieg często oznacza śmierć zwierzęcia. Nerki, wątroba i serce odmawiają posłuszeństwa, następuje ogólne wyniszczenie organizmu przez wirus FIV, co prowadzi do naturalnej śmierci kota lub zmusza właścicieli do podjęcia decyzji o uśpieniu.

3. Leczenie FIV

Kot zarażony FIV nie może zostać wyleczony, jednak odpowiednia dieta, profilaktyczne szczepienia i komfort życia mogą znacząco zahamować rozwój choroby i zapewnić zwierzęciu długie, szczęśliwe życie.

Suplementy diety bogate w tran, lizynę, betaglukan, witaminy, srebro koloidalne powstrzymają rozwój choroby. FIV jest natomiast wspomagane przez sterydy, dlatego ograniczajmy ich podawanie.

Częste odrobaczanie, zachowanie czystości w kuwecie i zadbanie o komfort psychiczny kota również zredukują zgubny wpływ wirusa FIV na organizm.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota

zobacz galerię

4. Zapobieganie infekcjom u zwierząt

Zapobieganie FIV jest możliwe, chociaż nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi. Kontrolne badania krwi, szczepienie kota przeciwko grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby i chorobom wenerycznym może spowodować, że wirus nigdy się nie uaktywni.

Kot, który nie ma kontaktu z innymi zwierzętami ma minimalne szanse na zakażenie FIV. Jeśli decydujemy się przygarnąć kolejnego zwierzaka, wykonajmy testy krwi, a chore zwierzęta wysterylizujmy. Wirus FIV może być również przenoszony przez matkę na młode.

Pamiętajmy o higienie zwierzęcia. Wirus FIV ginie w kilka sekund w temperaturze 60 stopni. Odkażajmy kuwetę i posłanie pupila chlorem lub alkoholem, a zminimalizujemy ryzyko choroby nawet po kontakcie kota z innym, zakażonym FIV.

Zobacz też

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze