Trwa ładowanie...

FIV, czyli koci AIDS – objawy, zarażenie, leczenie, zapobieganie

FIV to kocia odmiana wirusa HIV. Zwierzęta z AIDS cierpią na znaczące obniżenie odporności, które może zagrażać ich zdrowiu i życiu. Wykrycie wirusa u kota nie jest jednak wyrokiem.

Zobacz film: "Kocia gwiazda w sieci"

spis treści

1. Zarażenie FIV

FIV, a dokładniej nabyty niedobór immunologiczny, naraża koty na częste infekcje wyniszczające organizm. Wirusem zwierzę zaraża się od innych kotów. Podobnie jak HIV u ludzi, FIV przenoszony jest przez ślinę, krew, mocz, mleko i nasienie. FIV częściej łapią samce – walcząc o samicę i terytorium, mieszają płyny ustrojowe z innymi zwierzętami, również zakażonymi.

Nie ma możliwości, by człowiek zaraził się FIV od pupila. Zakażenie przechodzi tylko z kota na kota, powodując, że zwierzę staje się nosicielem lub zaczyna chorować.

2. Nawracające infekcje

Częste, nawracające infekcje, objawy grypopodobne i ciągła apatia są wskazaniem do wykonania badań w kierunku obecności wirusa FIV u pupila. FIV wykrywa się w prostym badaniu krwi, którego wynik otrzymujemy po kilku minutach.

Kot zarażony FIV przechodzi przez pięć etapów choroby. Po około 2 tygodniach od kontaktu z chorym zwierzęciem, pupil może cierpieć z powodu podwyższonej temperatury, biegunek, wymiotów i powiększonych węzłów chłonnych. Bardziej odporne zwierzęta mogą przejść ją bezobjawowo, płynnie przechodząc do fazy drugiej, w której wszelkie dolegliwości mijają.

Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta?
Co alergicy powinni wiedzieć o uczuleniu na zwierzęta? [10 zdjęć]

Reakcja alergiczna może być wywołana przez różne czynniki - są to zwłaszcza proteiny zwane alergenami....

zobacz galerię

Etap trzeci zakażenia kocim AIDS to powrót powiększonych węzłów chłonnych i pogorszenie samopoczucia. W czwartej fazie wirus FIV atakuje dziąsła kota, drogi oddechowe i skórę. Zwierzę chudnie i traci apetyt.

Faza piąta FIV to ostatni etap choroby. Niestety, jej ostry przebieg często oznacza śmierć zwierzęcia. Nerki, wątroba i serce odmawiają posłuszeństwa, następuje ogólne wyniszczenie organizmu przez wirus FIV, co prowadzi do naturalnej śmierci kota lub zmusza właścicieli do podjęcia decyzji o uśpieniu.

3. Leczenie FIV

Kot zarażony FIV nie może zostać wyleczony, jednak odpowiednia dieta, profilaktyczne szczepienia i komfort życia mogą znacząco zahamować rozwój choroby i zapewnić zwierzęciu długie, szczęśliwe życie.

Suplementy diety bogate w tran, lizynę, betaglukan, witaminy, srebro koloidalne powstrzymają rozwój choroby. FIV jest natomiast wspomagane przez sterydy, dlatego ograniczajmy ich podawanie.

Częste odrobaczanie, zachowanie czystości w kuwecie i zadbanie o komfort psychiczny kota również zredukują zgubny wpływ wirusa FIV na organizm.

Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili?
Groźne choroby odzwierzęce – czym możemy się zarazić od naszych pupili? [6 zdjęć]

Posiadanie zwierząt niesie wiele pozytywnych właściwości dla zdrowia. Przebywanie w towarzystwie kota...

zobacz galerię

4. Zapobieganie infekcjom u zwierząt

Zapobieganie FIV jest możliwe, chociaż nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi. Kontrolne badania krwi, szczepienie kota przeciwko grypie, wirusowemu zapaleniu wątroby i chorobom wenerycznym może spowodować, że wirus nigdy się nie uaktywni.

Kot, który nie ma kontaktu z innymi zwierzętami ma minimalne szanse na zakażenie FIV. Jeśli decydujemy się przygarnąć kolejnego zwierzaka, wykonajmy testy krwi, a chore zwierzęta wysterylizujmy. Wirus FIV może być również przenoszony przez matkę na młode.

Pamiętajmy o higienie zwierzęcia. Wirus FIV ginie w kilka sekund w temperaturze 60 stopni. Odkażajmy kuwetę i posłanie pupila chlorem lub alkoholem, a zminimalizujemy ryzyko choroby nawet po kontakcie kota z innym, zakażonym FIV.

FIV jest inaczej zwany kocim AIDS
FIV jest inaczej zwany kocim AIDS

Zobacz też

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.