WZW - cichy zabójca
Choć mówi się o nim relatywnie niewiele, zapalenie wątroby jest globalnym problemem od lat 90. ubiegłego wieku. Okazuje się, że na całym świecie choroba zabiła tyle samo osób, co gruźlica, HIV/AIDS czy malaria.
Swoje najnowsze ustalenia dotyczące zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby opublikowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Imperial College w Londynie oraz Uniwersytetu Waszyngtona w Seatlle.
Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące ze 183 państw z lat 1990 – 2013. Na ich podstawie sformułowali kilka wniosków, dzięki którym uniknięcie zarażenia WZW może być łatwiejsze.
1. Co to jest WZW?
Zapalenie wątroby jest niezwykle poważnym stanem chorobowym, podczas którego dochodzi do uszkodzenia jednego z najważniejszych organów w ciele ludzkim.
Wątroba odpowiedzialna jest za szereg funkcji, z których większość wiąże się z przetwarzaniem składników odżywczych, filtrowaniem krwi, oczyszczaniem organizmu i walką z infekcjami. Uszkodzenie jej oznacza upośledzenie tych wszystkich funkcji.
Co może prowadzić do zapalenia wątroby? Częste i nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie zbyt dużej ilości leków i chemicznych używek. Jednak najczęściej WZW powodują wirusy. Dlatego zapalenie wątroby można podzielić na kilka typów:A, B, C, D i E.
Wirusowe zapalenie wątroby najczęściej rozprzestrzenia się przez kontakt z płynami ustrojowymi. Wyjątkiem są tutaj typy A i E, którymi zarazić się można poprzez styczność z fekaliami. Na świecie najwięcej ludzi zmaga się z WZW typu A, B i C. To właśnie przeciwko jednemu z tych wirusów walkę wytoczył ostatnio Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, tworząc kampanię społeczną "HCV jestem świadom".
Jak podają naukowcy, najwięcej osób na świecie umiera na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Powodują one marskość narządu i prowadzą do raka. WZW typu C powoduje wirus HCV, który można określić cichym zabójcą, ponieważ uaktywnia się w momencie, gdy organizm jest już nim wyniszczony. Przez długi czas pozostaje w ukryciu i nie daje żadnych objawów. Dlatego niezbędne są regularne badania.
Jakie są objawy WZW typu B i C? To przede wszystkim zmęczenie, zażółcenie skóry, nudności, złe samopoczucie.
2. Wzrost zachorowań
Brytyjski i amerykańscy naukowcy badali zgony spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby typów A, B, C i E (typ D pojawia się u chorych, którzy cierpią na typ B). Dana są przerażające.
Okazało się, że liczba zgonów, których przyczyną było WZW, wzrosła na świecie aż o 63 proc. W roku 1990 na zapalenie wątroby zmarło 890 tys. osób, natomiast w 2013 – aż 1,45 mln osób.
Według statystyk, WZW to siódma najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Zabija więcej ludzi niż choroby, które dotychczas uznawaliśmy za najbardziej niebezpieczne. Na przykład w 2013 roku 1,3 mln ludzi zmarło z powodu AIDS, przyczyną 1,4 mln śmierci była gruźlica, 855 tys. osób – zachorowało i zmarło na malarię.
Co ważne, wirus powodujący zapalenie wątroby jest obecny nie tylko w biednych krajach. Cierpią na niego mieszkańcy zarówno państw o niższych, jak i o wyższych dochodach. Choć – jak przyznają eksperci – do największej ilości zgonów dochodzi w Azji Wschodniej.
Jak twierdzą naukowcy, tak wysoki poziom zachorowalności i liczby zgonów spowodowanych WZW jest efektem długiego braku objawów choroby. Gdy symptomy się pojawiają, najczęściej jest już za późno.
Na WZW typu B istnieje szczepionka. Jest ona w Polsce obowiązkowa. Niestety na wirus powodujący HCV dostępnej szczepionki jeszcze nie ma. Naukowcy stale nad nią pracują.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.