Trwa ładowanie...

WZW - cichy zabójca

 Ewa Rycerz
06.07.2022 18:25
WZW - cichy zabójca
WZW - cichy zabójca (123RF)

Choć mówi się o nim relatywnie niewiele, zapalenie wątroby jest globalnym problemem od lat 90. ubiegłego wieku. Okazuje się, że na całym świecie choroba zabiła tyle samo osób, co gruźlica, HIV/AIDS czy malaria.

spis treści

Swoje najnowsze ustalenia dotyczące zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby opublikowali właśnie naukowcy z Uniwersytetu Imperial College w Londynie oraz Uniwersytetu Waszyngtona w Seatlle.

Naukowcy przeanalizowali dane pochodzące ze 183 państw z lat 1990 – 2013. Na ich podstawie sformułowali kilka wniosków, dzięki którym uniknięcie zarażenia WZW może być łatwiejsze.

1. Co to jest WZW?

Zobacz film: "Leki w WZW"

Zapalenie wątroby jest niezwykle poważnym stanem chorobowym, podczas którego dochodzi do uszkodzenia jednego z najważniejszych organów w ciele ludzkim.

Wątroba odpowiedzialna jest za szereg funkcji, z których większość wiąże się z przetwarzaniem składników odżywczych, filtrowaniem krwi, oczyszczaniem organizmu i walką z infekcjami. Uszkodzenie jej oznacza upośledzenie tych wszystkich funkcji.

Co może prowadzić do zapalenia wątroby? Częste i nadmierne spożywanie alkoholu, przyjmowanie zbyt dużej ilości leków i chemicznych używek. Jednak najczęściej WZW powodują wirusy. Dlatego zapalenie wątroby można podzielić na kilka typów:A, B, C, D i E.

Wirusowe zapalenie wątroby najczęściej rozprzestrzenia się przez kontakt z płynami ustrojowymi. Wyjątkiem są tutaj typy A i E, którymi zarazić się można poprzez styczność z fekaliami. Na świecie najwięcej ludzi zmaga się z WZW typu A, B i C. To właśnie przeciwko jednemu z tych wirusów walkę wytoczył ostatnio Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – PZH, tworząc kampanię społeczną "HCV jestem świadom".

Jak podają naukowcy, najwięcej osób na świecie umiera na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Powodują one marskość narządu i prowadzą do raka. WZW typu C powoduje wirus HCV, który można określić cichym zabójcą, ponieważ uaktywnia się w momencie, gdy organizm jest już nim wyniszczony. Przez długi czas pozostaje w ukryciu i nie daje żadnych objawów. Dlatego niezbędne są regularne badania.

Jakie są objawy WZW typu B i C? To przede wszystkim zmęczenie, zażółcenie skóry, nudności, złe samopoczucie.

2. Wzrost zachorowań

Brytyjski i amerykańscy naukowcy badali zgony spowodowane wirusowym zapaleniem wątroby typów A, B, C i E (typ D pojawia się u chorych, którzy cierpią na typ B). Dana są przerażające.

Okazało się, że liczba zgonów, których przyczyną było WZW, wzrosła na świecie aż o 63 proc. W roku 1990 na zapalenie wątroby zmarło 890 tys. osób, natomiast w 2013 – aż 1,45 mln osób.

Według statystyk, WZW to siódma najczęstsza przyczyna zgonów na świecie. Zabija więcej ludzi niż choroby, które dotychczas uznawaliśmy za najbardziej niebezpieczne. Na przykład w 2013 roku 1,3 mln ludzi zmarło z powodu AIDS, przyczyną 1,4 mln śmierci była gruźlica, 855 tys. osób – zachorowało i zmarło na malarię.

Co ważne, wirus powodujący zapalenie wątroby jest obecny nie tylko w biednych krajach. Cierpią na niego mieszkańcy zarówno państw o niższych, jak i o wyższych dochodach. Choć – jak przyznają eksperci – do największej ilości zgonów dochodzi w Azji Wschodniej.

Jak twierdzą naukowcy, tak wysoki poziom zachorowalności i liczby zgonów spowodowanych WZW jest efektem długiego braku objawów choroby. Gdy symptomy się pojawiają, najczęściej jest już za późno.

Na WZW typu B istnieje szczepionka. Jest ona w Polsce obowiązkowa. Niestety na wirus powodujący HCV dostępnej szczepionki jeszcze nie ma. Naukowcy stale nad nią pracują.

 

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze