HCV - jestem świadom. Kampania przeciw wirusowi powodującemu WZW typu C

Nie daje objawów przez wiele lat, ale gdy się uaktywnia oznacza jedno – długie leczenie, ból, cierpienie, w skrajnych przypadkach śmierć. Wirus HCV, wywołujący wirusowe zapalenie wątroby, choć coraz lepiej poznany, nadal sieje spustoszenie. Szacuje się, że choruje na niego nawet 200 tysięcy Polaków. Dlatego też Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego  – PZH (NIZP - PZH) organizuje kampanię informacyjną, której celem jest zwrócenie uwagi na zarażenie HCV.

„Tropikalne pająki w bananach!”, „Kobra na osiedlu!” i „Kolejne ataki rekina!” - takie hasła krzyczą z plakatów kampanii. Obok nich napisano komentarz: „Nie zajmuj się sztucznymi problemami. Wirus HCV to realne zagrożenie”.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

  • Sensacyjne historie rzadko kiedy się przytrafiają, a jednak wzbudzają obawy – zauważają organizatorzy kampanii „HCV jestem świadom”. - Lepiej jednak przejąć się realnym zagrożeniem, jakim jest właśnie ten wirus.

Wirus HCV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu C. W większości odnotowanych przypadków, choroba przebiega bez symptomów. Wirus przez kilka lat może być w stanie uśpienia. Kiedy się uaktywni, pacjent może już cierpieć cierpieć na marskość wątroby lub wątrobowokomórkowego raka.

Do zakażenia dochodzi najczęściej podczas zabiegów medycznych lub pozamedycznych, podczas których przerwana zostaje ciągłość tkanek. Są to głównie procedury z użyciem skalpela lub igły. Ryzyka transmisji wirusa nie da się określić.

HCV znajduje się nie tylko w komórkach wątroby. Jest obecny także w krwi i innych płynach ustrojowych, takich jak nasienie, wydzielina szyjki macicy czy płyny z jam ciała.

Przez to, że wirus latami nie wywołuje żadnych dolegliwości, statystyki są dramatyczne. Według wyliczeń NIZP-PZH, zakażonych wirusem może być nawet 200 tysięcy ludzi w Polsce. Aż 80 procent z nich nie jest tego świadomych. Co gorsza, 55 procent chorych nigdy wcześniej nie słyszało o HCV.

Dlatego też PZH organizuje kampanię "HCV jestem świadom". Jej celem jest podniesienie świadomości społeczeństwa o problemie zdrowotnym, jakim jest wirusowe zapalenie wątroby typu C. Organizatorzy zwracają uwagę na możliwe sposoby zakażenia i dają praktyczne wskazówki, jak ich uniknąć.

 

Z danych organizacji wynika, iż do zakażeń HCV podczas zabiegów w szpitalach dochodzi stosunkowo rzadko. Jednakże osoby, które miały operacje i zabiegi wiele lat temu, powinny wykonać badania w kierunku HCV. Wirus został odkryty dopiero w 1989 roku, diagnostyka dostępna jest dopiero od 1993 roku.

  • Wszystkie osoby, które były hospitalizowane przed ponad 20 laty lub też otrzymywały w tym czasie leczenie preparatami krwi, mogły być narażone na zakażenie HCV i powinny być zbadane w tym kierunku - mówi dr. hab. n. med. Krzysztof Tomasiewicz, kierownik Katedry i  Kliniki Chorób Zakaźnych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Więcej informacji na temat kampanii tutaj.

 

Komentarze (3)
~webmaster
~webmaster ponad rok temu

Odnośnie samego artykułu to znam osobiście 10 par które maja zdrowe dzieci i nie pozarażały się nawzajem a albo matka albo ojciec mają HCV (sam również mam) i wirus HCV występuje TYLKO we krwi zarażonego a nie w jego wydzielinach (nasieniu czy wydzielinach szyjki macicy) . Uzupełnijcie swoją wiedzę, bo tylko ludzi straszycie i dodatkowo młodych którzy mają HCV wprowadzacie w błąd przez co mogę nie dopuszczać do kontaktów seksualnych z ukochaną osobą. Takie pierdoły i mi wmawiali jeszcze parę lat temu ale odkąd zapoznałem się z najnowszą literaturą na ten temat oraz miałem parę własnych doświadczeń z tym związanych (choćby pary z HCV które mają zdrowe dzieci i nie pozarażały się na wzajem) wiem, że przez kontakt seksualny tym się nie zarazisz chyba, że lubicie tak ostro, że aż krew leci.

Odpowiedz
~webmaster
~webmaster ponad rok temu

@~kasia: droga kasiu czy kim tam jesteś. Żenada jakich mało... ktoś kto zamieścił ten komentarz nie miał zielonego pojęcia o tym co robi (bo wiem, że ktoś to za pieniądze zamieścił). Że też jakiś pracodawca Ci za to płaci. Nie dał bym Ci za taką robotę nawet grosza za komentarz. A Twój pracodawca to typowy Janusz z Polski... Zatrudnił dzieciaki do pisania komentarzy na najnowszych artykułach na różnych portalach... Eh... Podpowiem, taniej będzie zatrudnić koreańców do like'ów na fejsie (za 1000 tylko 15$) lub zakiupić robota internetowego który będzie ten badziew wklejał gdzie popadnie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie
WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie

Program profilaktyki HCV

Aż 700 tys. Polaków może być zakażonych wirusem HCV, odpowiedzialnym za wirusowe zapalenie wątroby typu C, przy czym większość zakażonych (...) nawet o tym nie wie. Ze względu na tak...

Uroda

WZW - cichy zabójca

WZW - cichy zabójca

świadom". Jak podają naukowcy, najwięcej osób na świecie umiera na wirusowe zapalenie wątroby typu B i C. Powodują one marskość narządu i prowadzą (...) do raka. WZW...

WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie

WZW C (WIDEO)

WZW C (WIDEO) Odtwórz wideo

Wirusowe zapalenie wątroby typu C przebiega najczęściej bezobjawowo. Czasami mogą pojawić się niewielkie dolegliwości w postaci: nudności, bólu (...) brzucha, mięśni i stawów. W Polsce około 1,5...

Wirusowe zapalenie wątroby - żółtaczka, przyczyny, objawy

WZW najważniejsze informacje (WIDEO)

WZW najważniejsze informacje (WIDEO) Odtwórz wideo

przypadków zachorowań na zapalenie wątroby typu B było w Polsce 100 tys. - obecnie liczba zachorowań wynosi 2 tys. Tutaj znaczenie ma szczepionka przeciw WZW (...) Świadomość choroby jaką jest wirusowe...

WZW typu C (wirusowe zapalenie wątroby typu C) - drogi zarażenia, przebieg i objawy, leczenie

Szczepienia przeciwko WZW C (WIDEO)

Szczepienia przeciwko WZW C (WIDEO) Odtwórz wideo

Według badań, corocznie w Polsce na wirusowe zapalenie wątroby typu C zapada około 2000 nowych osób, w tym aż 60-90% zaraziło się w ośrodkach (...) na stosowaniu narzędzi jednorazowego użytku i sterylizacji...

Wątroba - funkcje, choroby, profilaktyka

Wirus niszczy organizm (WIDEO)

Wirus niszczy organizm (WIDEO) Odtwórz wideo

z uciążliwymi skutkami ubocznymi. W społeczeństwie nadal jest niestety zbyt mała wiedza na temat zakażenia wirusem HCV. WZW typu C często zwane (...) . na zlecenie NIZP-PZH. Skrót...

Szczepienia - charakterystyka, zastosowanie, dostępność

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie

6 szczepionek dla dorosłych, które mogą uratować ci życie

wątroby typu B Wirusowe zapalenie wątroby typu B jest przyczyną ciężkich chorób tego narządu: raka wątroby oraz marskości wątroby. Szczepionka (...) . Szczepionka przeciw wirusowi...

WZW typu B (wirusowe zapalenie wątroby typu B) - przyczyny, zakażenie, objawy, profilaktyka, leczenie

WZW A i B (WIDEO)

WZW A i B (WIDEO) Odtwórz wideo

się na zakażenie wątroby typu B i C; do zakażenia dochodzi poprzez kontakt seksualny oraz drogą pozajelitową. Niezmiernie ważna jest profilaktyka; należy (...) na świecie żyje około 350 milionów zakażonych wirusem...