Trwa ładowanie...

Fundusz Kompensacyjny mocno w górę. Tyle może dostać pacjent

 Karolina Rozmus
11.06.2024 11:40
Wzrosła stawka za szpitalne błędy. Pacjent może otrzymać nawet 150 tys. zł
Wzrosła stawka za szpitalne błędy. Pacjent może otrzymać nawet 150 tys. zł (East News / Getty Images)

Od 2023 r. funkcjonuje świadczenie kompensacyjne, czyli forma zadośćuczynienia finansowego dla pacjenta bądź jego rodziny, gdy dojdzie do zaniechań czy błędu medycznego. Rzecznik Praw Pacjenta zapowiada, że stawki będą wyższe. Kto i w jakiej sytuacji może się ubiegać o pieniądze?

spis treści

1. Czym jest Fundusz Kompensacyjny?

Fundusz Kompensacyjny Zdarzeń Medycznych funkcjonuje od 6 września 2023 r. Jest pozasądową formą uzyskania rekompensaty finansowej dla pacjentów, którzy podczas pobytu w szpitalu doznali uszkodzenia ciała, pogorszenia stanu zdrowia czy ulegli zakażeniu.

O rekompensatę mogą ubiegać się także bliscy poszkodowanego, gdy dojdzie do jego śmierci. Warunkiem otrzymania pieniędzy jest wystąpienie zdarzenia podczas hospitalizacji i udzielania świadczeń w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Zobacz film: "Łykają suplementy i pożyczają sobie leki. Lekarze o słabościach pacjentów"

By doszło do wypłaty świadczenia nie jest konieczne udowodnienie winy podmiotu leczniczego, tj. szpitala czy lekarza, wystarczy potwierdzenie, że doszło do zdarzenia medycznego, "którego z wysokim prawdopodobieństwem można było uniknąć (...)".

2. Ile można dostać? Nowe stawki dla pacjentów

Kto może ubiegać się o wypłatę świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego?
Kto może ubiegać się o wypłatę świadczenia z Funduszu Kompensacyjnego? (Getty Images)

O wysokości świadczenia decyduje Rzecznik Praw Pacjenta. W niedawnej rozmowie z portalem "Co w zdrowiu" przyznał, że stawki powinny być wyższe.

- Mówiłem o tym już podczas prac nad utworzeniem funduszy, jednak zdawałem sobie wówczas sprawę z realiów, sytuacji budżetu państwa. Natomiast rozumiem, że mamy nowe otwarcie, więc może byłaby szansa porozmawiać o ich podniesieniu - podkreślił Bartłomiej Chmielowiec.

Informacje na temat funduszu kompensacyjnego można znaleźć na rządowej stronie gov.pl. Tam też znajdziemy informacje o aktualnych stawkach - do 2 tys. do 200 tys. zł i od 20 tys. złotych do 100 tys. złotych dla bliskiej osoby zmarłego pacjenta. Wysokość zależna jest od stopnia uszczerbku na zdrowiu.

W ostatnim raporcie z konsultacji publicznych i opiniowania w przedstawionej tabeli Rzecznik Praw Pacjenta wnosił o zwiększenie wypłat m.in. w przypadku:

  • całkowitej utraty ręki: 40 tys. zł,
  • całkowitej utraty wzroku w obojgu oczach: 100 tys. zł,
  • całkowitej utraty nosa: 30 tys. zł,
  • zawału serca: 30 tys. zł,
  • cerebrastenii, zespołu stresu pourazowego, utrwalonej nerwicy - utrzymujące się ponad 6 miesięcy mimo leczenia): do 15 tys. zł,
  • bólu przewlekłego utrzymującego się ponad sześć miesięcy mimo leczenia: 12 tys. zł.

W nowej wersji projektu wysokość świadczenia kompensacyjnego w zakresie uszczerbku na zdrowiu ma wynosić nie więcej niż 150 tys. złotych i 75 tys. złotych w przypadku pogorszenia jakości życia. Początkowo te świadczenia wyceniano na 50 i 100 tys. złotych.

Rzecznik zapowiedział również, że stawki powinny podlegać corocznej waloryzacji.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze