Trwa ładowanie...

Gdy boli, kłuje i drapie…

Avatar placeholder
01.02.2024 11:05
Płatna współpraca z marką Gardimax
Gdy boli, kłuje i drapie…
Gdy boli, kłuje i drapie…

Znasz to uczucie, gdy budzisz się w środku nocy i czujesz, że twoje gardło kłuje, boli i drapie? Masz poczucie, że twoje gardło jest opuchnięte, a przełykanie śliny powoduje dyskomfort? Ból gardła potrafi nieźle dać się we znaki, dlatego im szybciej sięgniemy po środki niwelujące nieprzyjemne odczucia, tym lepiej dla nas. Dobrze dobrane nie tylko pomogą pożegnać się z bólem, ale też zadziałają antyseptycznie i przeciwzapalnie.

Czy naturalne metody na ból gardła działają?

Co lepiej poradzi sobie z bólem gardła – leki z apteki czy domowe sposoby, które znasz od babci? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, bo i sam problem jest złożony. Istnieje wiele tzw. naturalnych metod leczenia bólu gardła i po większość z nich możesz sięgnąć bez obaw o to, że sobie zaszkodzisz. W babcinych przekazach często niesie się mądrość spójna z aktualną wiedzą medyczną, związana np. użyciem ziół. Wśród naturalnych sposobów wymienić należy bowiem np. płukanie gardła ziołami, które wykazują działanie przeciwzapalne i które są używane w przemyśle farmaceutycznym. Bez względu więc na to, czy zastosujesz zioła zawarte w preparatach aptecznych, czy susz kupiony w sklepie zielarskim, będą one miały dokładnie takie samo działanie.

Kiedy sięgnąć po leki, a kiedy po domowe sposoby?

Ból gardła może być objawem wielu różnych chorób, począwszy od niegroźnych infekcji, na chorobach nowotworowych skończywszy. Najczęstszą przyczyną bólu gardła są stany zapalane wynikające z infekcji wywoływanych przez różne patogeny (wirusy, bakterie, grzyby)[1]. Kiedy czujesz, że ból gardła jest wynikiem infekcji i nie ma dużego nasilenia, możesz wypróbować domowe sposoby na ból gardła. Warto skorzystać z nich też zawsze wtedy, kiedy nie masz pod ręką sprawdzonych preparatów aptecznych. Nie powinny wyrządzić szkody, a mogą przynieść ulgę w bólu. W przypadku nasilającego się bólu i poczucia dyskomfortu np. podczas przełykania śliny lepiej sięgnąć po lek o udowodnionym działaniu. Jeśli natomiast mamy do czynienia z bólem, który nie jest charakterystyczny dla infekcji, jest jednostronny, towarzyszy mu ból szyi, ucha lub całej części szyi i głowy, kiedy na szyi pojawia się guz, kiedy pojawia się szczękościsk, należy natychmiast umówić się na wizytę lekarską[2].

Przezorny zawsze ubezpieczony

Ból gardła może pojawić się bez względu na porę roku, jednak częściej jesteśmy na niego narażeni w okresie infekcyjnym, który potrwa aż do wiosny. Każdy z nas może paść ofiarą infekcji i cierpieć z powodu bólu, pieczenia czy drapania w gardle. Dlatego teraz szczególnie ważne jest, abyśmy wyposażyli domową apteczkę w preparaty łagodzące ból gardła. Nie będziemy musieli martwić się, kiedy ból zaskoczy nas w nocy lub w niedzielę, gdy większość aptek nie pracuje. W domowej apteczce powinny znaleźć się preparaty z lidokainą i chloroheksydyną. Chloroheksydyna to substancja o silnym działaniu bakteriobójczym[3], jest dobrze znana, w przemyśle farmaceutycznym wykorzystuje się ją już od kilkudziesięciu lat. Jej działanie antyseptyczne potwierdzają badania kliniczne oraz pacjenci. Lidokaina ma właściwości znieczulające[4], dlatego po jej użyciu mniej odczuwamy ból gardła. Połączenie tych dwóch substancji działa więc i na przyczynę bólu – stan zapalny – i na sam ból. Jeśli chcesz mieć w apteczce lek, który zawiera obie te substancje, uzupełnij apteczkę w preparaty Gardimax medica. W serii znajdują się tabletki do ssania dla dorosłych i dzieci od 6 roku życia w trzech wariantach smakowych – Gardimax medica o smaku miętowym, Gardimax medica lemon, Gardimax medica junior truskawkowy oraz aerozole bezpieczne do stosowania od 30 miesiąca życia – Gardimax medica spray oraz Gardimax medica lemon spray. Produkty z tej serii zawierają także substancję o działaniu pomocniczym – lewomentol[5], który dodatkowo daje uczucie chłodzenia, co świetnie sprawdza się przy uczuciu piekącego gardła.

Naturalne sposoby na ból gardła

(Adobe Stock)

Internet i babcine przekazy zawierają dziesiątki naturalnych sposobów na ból gardła. Które z nich są skuteczne? Ulgę w bólu może przynieść płukanie gardła naparami ziołowymi na bazie rumianku, szałwii, tymianku czy rzepiku[6]. Pamiętaj jednak, że zioła mogą dawać skutki niepożądane. I tak np. szałwia wysusza gardła (dlatego nie można jej stosować zbyt często), a tymianek niewskazany jest u kobiet w ciąży, ponieważ może wywołać czynność skurczową macicy[7]. Skuteczne w walce z bólem gardła może okazać się picie ciepłych napoi, np. herbaty z miodem czy mleka z czosnkiem. Zarówno czosnek[8], jak i miód[9] mają działanie antybakteryjne i nazywane są naturalnymi antybiotykami, jeśli jednak chodzi o pomoc w walce z bólem gardła lekarze skupiają się przede wszystkim na nawilżeniu gardła czemu służy zarówno picie wymienionych wcześniej napoi, jak i płukanie gardła roztworem wody z solą czy sodą.

Lody i szalik na ból gardła?

Są zwolennicy leczenia bólu gardła za pomocą ciepła – ci unikają spacerów, wietrzenia pomieszczeń, a gardło owijają szalikiem. Czy to ma prawo działać? No cóż, nie ma badań naukowych, które wskazywałby na skuteczność tego sposobu. Są też zwolennicy leczenia za pomocą chłodu, a dokładniej lodów. Nie istnieją dowody naukowe na działanie tej metody, jednocześnie nie istnieją też dowody na to, że jedzenie lodów w czasie, kiedy odczuwamy ból gardła, szkodzi. Są za to obserwacje, które wskazują, że zimne dania i napoje przynoszą ulgę w bólu gardła i jamy ustnej. Może być to kwestia indywidualna, lekarze są zdania, że jeśli komuś jedzenie lodów pomaga, to może je jeść[10]. Jeśli więc boli Cię gardło, a znasz metodę, która pomaga zwalczać jego ból, to nawet jeśli jest dziwna, ale nie szkodzi zdrowiu, stosuj ją w myśl zasady, że jeśli coś jest głupie, ale działa, to wcale nie jest głupie. A na wszelki wypadek zawsze mniej pod ręką leki, których działanie zostało udowodnione.

Płatna współpraca z marką Gardimax
Polecane dla Ciebie