Geny wpływające na nasze umiejętności komunikacyjne są związane z genami odpowiedzialnymi za zaburzenia psychiczne

Dzięki badaniu tysięcy osób międzynarodowy zespół kierowany przez badaczy z Instytutu Psycholingwistyki Maksa Plancka, Uniwersytetu w Bristolu, Broad Institute oraz konsorcjum iPSYCH przedstawili nowe dane na temat związku między genami, które mają związek z ryzykiem autyzmu i schizofrenii oraz genami, które wpływają na naszą zdolność do komunikowania się w trakcie rozwoju.

Naukowcy badali genetyczne nakładanie się cech pomiędzy ryzykiem wystąpienia tych zaburzeń psychiatrycznych i środkami społecznej kompetencji komunikacyjnej – umiejętności skutecznego społecznego angażowania się w komunikację z innymi ludźmi - w okresie od środkowego dzieciństwa do wieku dojrzewania.

Wykazały one, że geny wpływające na problemy z komunikacją społeczną w okresie dzieciństwa pokrywają się z genami ryzyka autyzmu, ale związek ten zanika w okresie dojrzewania.

W przeciwieństwie do tego, geny wpływające na ryzyko schizofrenii były najsilniej powiązane z genami wpływającymi na kompetencje społeczne w późniejszym okresie dojrzewania, zgodnie z naturalną historią choroby. Odkrycia zostały opublikowane w "Molecular Psychiatry" w dniu 3 stycznia 2017 r.

Naukowcy odkryli genetyczny związek między umiejętnościami komunikacyjnymi i zaburzeniami psychicznymi
Naukowcy odkryli genetyczny związek między umiejętnościami komunikacyjnymi i zaburzeniami psychicznymi (Shutterstock)

"Wyniki badań sugerują, że ryzyko zachorowania na te kontrastujące zaburzenia psychiczne jest silnie związane z różnymi zestawami genów, z których oba mają wpływ na umiejętności komunikacji społecznej, ale które wywierają maksymalny wpływ w różnych okresach rozwoju" - wyjaśnia Beate St Pourcain, starszy badacz na MPI i główny autor badania.

Osoby z autyzmem i schizofrenią mają problemy z interakcjami i komunikowaniem się z innymi ludźmi, bo nie potrafią łatwo inicjować interakcji społecznych lub dać odpowiednich reakcje w zamian.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,...

zobacz galerię

Z drugiej strony, zaburzenia autystyczne i schizofrenia rozwijają się w różny sposób. Pierwsze oznaki ASD występują zwykle w okresie niemowlęcym lub we wczesnym dzieciństwie, natomiast objawy schizofrenii zazwyczaj nie pojawiają się aż do wczesnej dorosłości.

Osoby z autyzmem mają poważne trudności z zaangażowaniem społecznym i zrozumieniem sygnałów społecznych. W przeciwieństwie do tego schizofrenię charakteryzują halucynacje, urojenia i poważnie zakłócone procesy myślowe.

Jednak ostatnie badania wykazały, że wiele z tych cech i doświadczeń można znaleźć, w łagodnym formach u typowo rozwijających się dzieci i dorosłych. Innymi słowy, istnieje bazowa ciągłość pomiędzy prawidłowym i nieprawidłowym zachowaniem.

ZOBACZ TAKŻE:

Najnowsze osiągnięcia w analizie całego genomu pomogły nakreślić dokładniejszy obraz architektury genetycznej leżącej u podstaw tych zaburzeń psychicznych i związanych z nimi objawów u osób zdrowych. Znaczna część ryzyka choroby, ale również różnic w łagodnych objawach, wynika z niewielkich związków między efektami wielu tysięcy różnic genetycznych w całym genomie, znanymi jako efekty wielogenowe.

Dla komunikacyjnych zachowań społecznych te czynniki genetyczne nie są stałe, lecz zmieniają się w czasie dzieciństwa i dojrzewania. Jest tak, ponieważ geny wywierają wpływ zgodny z ich programowaniem biologicznym.

Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami
Zaburzenia psychiczne czy możemy sobie poradzić sami

Kiedy u jakiejś osoby pojawiają się zaburzenia psychiczne to problem ten nie tylko negatywnie wpływa...

zobacz galerię

"Rozwojowo wrażliwa analiza relacji między cechami genetycznymi i zaburzeniami może przyczynić się do rozwikłania pozornego nachodzenia na siebie cech zachowania w różnych stanach psychicznych" - skomentowała St Pourcain.

George Davey Smith, profesor epidemiologii klinicznej na Uniwersytecie w Bristolu i główny autor badania, powiedział, że powstanie związku pomiędzy czynnikami genetycznymi dla różnych zaburzeń psychicznych i różnic w komunikacji społecznej zależnych od konkretnego wieku, gdy te schorzenia się ujawniają, otwiera możliwości odkrycia konkretnych przyczyn tych schorzeń.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy