Trwa ładowanie...

GIF wycofał z obrotu dwie serie leku Ranic na wrzody żołądka

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu dwóch serii leku Ranic (Ranitidiunum). Jest to roztwór stosowany jest w leczeniu krwawienia wrzodów żołądka lub dwunastnicy.

1. Ranic – wycofane serie

GIF z dniem 19 października 2019 r. wycofał z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Ranic, 10 mg/ml, roztwór do wstrzykiwań i infuzji.

Wadliwe serie:

Zobacz film: "Przyczyny wrzodów układu pokarmowego"
  • JE7613, termin ważności: 29.02.2020 r. ,
  • JT2066, termin ważności: 31.10.2020 r.

Podmiotem odpowiedzialnym jest Sandoz GmbH, Austria.

Powodem wycofania jest wykrycie zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminy (NDMA) w niektórych produktach leczniczych zawierających substancję czynną Ranitidinum. Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem (IARC) umieściła NDMA w grupie substancji, która może powodować występowanie nowotworów u człowieka.

Lek znajduje się w obrocie również innych państw.

2. Ranic - co to jest?

Ranic jest stosowany w leczeniu zapobiegającym nawrotom krwawienia z wrzodu żołądka lub dwunastnicy. Jest również stosowany w celu zapobiegania zachłyśnięciu kwaśną treścią żołądkową przed znieczuleniem ogólnym u chorych.

Podawanie leku jest wskazane w leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego i chorobie refluksowej u dzieci.

Wadliwe serie należy oddać do najbliższej apteki w celu utylizacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza